Warszawska Jesień Klubowo: Sofia Jernberg | Scanner (Robin Rimbaud)

Event details

  • Thursday | 22.09.2022
  • 22:30
  • Aleja Armii Ludowej 14, 00-637 Warszawa
  • 513191641

Z radością ogłaszamy, że po raz trzeci będziemy częścią prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” – największego w Polsce festiwalu o randze międzynarodowej, poświęconego muzyce współczesnej, organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich.

Na drugim z dwóch wieczorów, który odbędzie się w czwartek, 22.09.2022 w Pardon, To Tu wystąpi znana naszej publiczności śpiewaczka, artystka głosu i kompozytorka Sofia Jernberg oraz brytyjski artysta Robin Rimbaud aka Scanner. Zapraszamy bardzo serdecznie!

PS.: Pierwszy wieczór odbędzie się w sobotę, 17.09.2022, na którym wystąpią Peter Evans & Sam Pluta oraz Krzysztof Cybulski

▶ Data: Czwartek, 22.09.2022
▶ Wejście na koncert: 19:00
▶ Rozpoczęcie koncertu: 22:30
▶ Bilety: Wstęp Wolny
▶ Adres: Aleja Armii Ludowej 14; 00-637 Warszawa

▶ Liczba miejsc siedzących (i tylko na naszej antresoli) jest ograniczona. Prosimy osoby, które są zainteresowane miejscem siedzącym o odpowiednio wcześniejsze dotarcie na koncert (od 19:00).

 

➳ Sofia Jernberg – głos
➳ Scanner (Robin Rimbaud) – live electronics

▶ Program

Sofia Jernberg: Georges Aperghis – Récitations na głos solowy (fragmenty)
Sofia Jernberg: Improwizacja
Sofia Jernberg & Scanner (Robin Rimbaud): Improwizacja
Scanner (Robin Rimbaud): Struktura Revisited (prawykonanie)

▶ Sofia Jernberg

śpiewaczka, artystka głosu i kompozytorka urodzona w Etiopii, wychowana w Wietnamie i Szwecji, w której studiowała jazz i kompozycję. Mieszka i pracuje w Sztokholmie. W pracy skupia się na niekonwencjonalnych technikach i dźwiękach, takich jak wokalizacje niewerbalne, śpiew alikwotowy, o nieokreślonej wysokości, zniekształcony. Ważną rolę w jej pracy artystycznej odgrywają teatr muzyczny i opera współczesna. Uczestniczyła w wykonaniach Pierrot lunaire Arnolda Schönberga i Lohengrina Salvatore’a Sciarrina, śpiewała też partie napisane specjalnie dla niej w takich nowych utworach jak Folie à Deux Emily Hall czy UR_ Anny Thorvaldsdottir. Inną ważną sferą działalności artystki jest współpraca z artystami wizualnymi, m.in. z Camille Norment w jej pracach Rapture i Lull. Wzięła również udział w filmie Matthew Barneya, Erny Omarsdottir i Valdimara Jóhannssona Union of the North.

Sofia Jernberg otrzymuje liczne zamówienia kompozytorskie – na tegoroczny festiwal Ultima w Oslo została zaplanowana premiera jej najnowszego utworu na chór dziecięcy, sopran, głos i zespół kameralny. W ostatnim sezonie uczestniczyła w światowej premierze utworu Atara Chayi Czernowin z Orkiestrą Symfoniczną Radia Wiedeńskiego ORF (festiwal Wien Modern) i wykonaniu Pierrot lunaire z Klangforum Wien pod kierunkiem Ingo Metzmachera w reżyserii Marlene Monteiro Freitas, odbył się także jej recital solowy na festiwalu MaerzMusik w Berlinie oraz podwójny występ podczas KunstFestSpiele Herrenhausen.

▶ Scanner (Robin Rimbaud)

“Jak wielu artystów podczas lockdownu prowadziłem wiele możliwych projektów, korzystając z okazji, które w innych okolicznościach by nie zaistniały. Od dawna podziwiam twórczość polskiej kompozytorki Olgi Wojciechowskiej. W rozmowie zasugerowała ona, abym opracował jej ulubiony album, który wydała jako “Strië” w 2015 roku. Przesłała mi dźwięki i zalążki utworów, a ja przetworzyłem je w studiu przy użyciu hardware’u – rozebrałem melodie i faktury na części pierwsze oraz wniosłem element analogowy do jej głęboko złożonych oryginałów. Efekt został opublikowany w 2022 w USA na podwójnym longplayu wytwórni A Strangely Isolated Place. Tego wieczoru po raz pierwszy prezentuję ten materiał przed publicznością na żywo.”

“Chętnie podejmuję współpracę na wszystkich polach twórczości, więc okazja współpracy ze wspaniałą Sofią Jernberg jest dla mnie cudowną okolicznością. W swoich utworach często wykorzystuję ludzki głos, dlatego myśl o wspólnym występie i improwizacji z artystką o tak szerokich możliwościach jest dla mnie porywająca. Czy będzie to współpraca szalona? Czy będzie buntowniczą dźwiękową eksploracją? Kto wie – w tym cała radość współpracy i muzyki tworzonej na żywo!”

Scanner to brytyjski artysta, od 1991 działa aktywnie na polu sztuki dźwiękowej, produkuje koncerty, tworzy instalacje i nagrywa. Jego albumy Mass Observation (1994),Delivery (1997) i The Garden is Full of Metal (1998) zostały uznane przez krytykę za odkrywcze i inspirujące dzieła współczesnej muzyki elektronicznej. Dużo komponuje dla sceny – lista jego dzieł obejmuje 66 spektakli, w tym przebojową komedię muzyczną Kirikou et Karaba (Maison de la danse, Lyon, 2007), balety Qualia (Royal Ballet, Londyn 2004), Narnia(Het Nationale Ballet, Amsterdam, 2015) oraz pierwszy w historii balet w technologii VR Night Fall (Het Nationale Ballet, Amsterdam, 2016). Wśród jego bardziej niecodziennych realizacji jest również muzyka do reklamy Philips Wake-Up Light (2009), na ponowne otwarcie Stedelijk Museum w Amsterdamie (2012) oraz do systemu telefonicznego Cisco, używanego w biurach na całym świecie (2019). Praca Salles des départs jest stałą instalacją w działającej kostnicy szpitala Raymond-Poincaré (Garches, Francja, 2002), kompozycja Scannera stanowi też element domu Vex, projektu biura architektonicznego Chance de Silva, nagrodzonego w 2018 roku RIBA London Award.

Scanner współpracował z nowatorskimi twórcami, takimi jak Bryan Ferry, Wayne MacGregor, Merce Cunningham, Mike Kelley, Mirosław Bałka, Torres, Michael Nyman, Carsten Nicolai, Steve McQueen, Stella McCartney, Laurie Anderson i Hussein Chalayan.

Wybrane nagrania: Scanner:Scanner 1 (1992), Mass Observation (1994), Spore (1995), 52 Spaces (2002), Pavillon d’Armide/ Amarant (2011), Voyager: Amongst Others (2011), Vex (2016), Fibolae (2017), An Ascent (2020), Wing Pinger (2021), La Fenêtre Magique (2022),The Homeland of Electricity (2022); Robin Rimbaud: The Garden is Full of Metal (1998); Scanner & Kwartludium: Graphic Scores (2013); Strië & Scanner: Struktura Revisited (2022).