Warszawska Jesień Klubowo: Aleksandra Słyż | Valentina Magaletti

Event details

  • 16.09.2023
  • 22:30
  • Aleja Armii Ludowej 14, 00-637 Warszawa
  • 513191641

Czujemy się zaszczyceni, że po raz czwarty będziemy częścią prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” – największego w Polsce festiwalu o randze międzynarodowej, poświęconego muzyce współczesnej, organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich.

Na pierwszym z dwóch wieczorów, który odbędzie się w sobotę, 16.09.2023 w Pardon, To Tu wystąpi polska kompozytorka, sound designerka i reżyserka dźwięku Aleksandra Słyż oraz włoska, mieszkająca w Londynie, perkusistka, kompozytorka Valentina Magaletti. Zapraszamy bardzo serdecznie!

PS.: Drugi wieczór “Warszawskiej Jesieni Klubowo” odbędzie się w czwartek, 21.09.2023

▪ Data: Sobota, 16.09.2023
▪ Wejście na koncert: 19:00
▪ Rozpoczęcie koncertu: 22:30
▪ Bilety: Wstęp Wolny
▪ Adres: Aleja Armii Ludowej 14; 00-637 Warszawa

▶ Liczba miejsc siedzących jest ograniczona (tylko na naszej antresoli). Prosimy osoby, które są zainteresowane miejscem siedzącym o odpowiednio wcześniejsze dotarcie na koncert (od 19:00).

▪ Aleksandra Słyż – sound design
▪ Valentina Magaletti – perkusja, elektronika

▶ Aleksandra Słyż

Polska kompozytorka, sound designerka i reżyserka dźwięku, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, poznańskiej Akademii Muzycznej oraz Royal College of Music w Sztokholmie. Członkini międzynarodowego projektu We are Europe oraz platformy SHAPE+, zrzeszającej twórców innowacyjnej muzyki i sztuk audiowizualnych w Europie.

W występach na żywo artystka skupia się na odnajdywaniu subtelnych połączeń między instrumentami akustycznymi a syntezatorami modułowymi i tworzy bogate, różnorodne struktury dronowe, które powoli, lecz intensywnie pulsują i rezonują z otaczającą przestrzenią i z odbiorcą.

Drugą, równie ważną częścią praktyk artystycznych Słyż są interaktywne systemy sonifikacyjne. W latach 2017–22 prowadziła badania artystyczne, w trakcie których eksperymentowała z sonifikacją ruchu/gestu, ludzkimi odruchami proprioceptywnymi oraz różnymi rodzajami interakcji.

Prace Słyż prezentowane były do tej pory na najważniejszych europejskich festiwalach muzycznych, a także w wielu prestiżowych przestrzeniach i salach koncertowych, m.in.: Avant Art Festival, CTM Festival (Berlin), Fylkingen, Meet Factory (Praga), NODE Festival (Modena), ORF musikprotokoll, OSA Festival (Sopot), Rewire Festival (Haga) czy Unsound (Kraków).

▶ Valentina Magaletti

perkusistka i kompozytorka, gra na wielu instrumentach perkusyjnych, od marimby począwszy, poprzez mikrofony kontaktowe, do obiektów znalezionych. Porusza się z równą łatwością w świecie mainstreamu i muzyki alternatywnej.

Wśród artystów, z którymi grywa, są m.in.: Jandek, Pat Thomas, Deb Googe, Malcolm Mooney, Thurston Moore, Steve Beresford, Steve Shelley, Lafawndah, Mica Levi, Sampha, Kamasi Washington i Nicolas Jaar. Współpracowała z gamelanowym zespołem Nist-Nah i z Malcolmem Cattą, Julianem Sartoriusem i Charlesem Haywardem. Na eksperymentalnej scenie undergroundowej spotkała się z takimi jej filarami jak Marlene Ribeiro z zespołu Gnod, Graham Lewis z Wire i Thighpaulsandra z Coil. W 2017, zastępując zmarłego Jakiego Liebezeita, uczestniczyła w The Can Project (Barbican Centre, Londyn). Jako kompozytorka pracuje z Pinem Montecalvą i tworzy (jako Avvitagalli) skomplikowane kolaże soniczne; pracuje twórczo również z perkusistą João Paisem Filipem (jako CZN). Gra w zespole Vanishing Twin (z Cathy Lucas i Susumu Mukai aka Zongamin). Pociąga ją eksploracja terytoriów nieistniejących na mapie muzyki: tak powstał projekt Moin, nagrany przez nią wraz z duo Raime w 2021.

Jako solistka jest znana z realizacji projektu Batterie Fragile: artystka gra na zestawie instrumentów ceramicznych projektu Yves’a Chaudouëta, wydobywając niezwykłe efekty soniczne charakterystyczne dla delikatnej porcelany. A Queer Anthology of Drums to refleksja nad jej queerową tożsamością i życiem w dobie lockdownu. Planuje album z Martą Salogni (ukaże się w 2023) dla wytwórni Permanent Draft (nowa wyłącznie kobieca firma, tworzona przez Magaletti i jej partnerkę).

Zdjęcia:

• Aleksandra Słyż: Tomasz Koszewnik
• Valentina Magaletti: nieznane / not known