THEORAL Music Histories & concert of Paul Lovens / Raphael Rogiński

Event details

  • 12.01.2016
  • 19:30
  • 30 pln
KUP BILET / BUY TICKETS

Będzie to w Pardon, To Tu wyjątkowy wieczór ponieważ połączymy dwie nasze pasje, muzykę i słowo pisane. Wraz z Austriackie Forum Kultury zapraszamy Państwa na spotkanie z autorem książek z serii THEORAL – Philippem Schmicklem, które poprowadzi znany nam z Instytut Improwizacji dziennikarz muzyczny Krzysztof Wójcik. Wieczór uświetni występ dwóch znakomitych muzyków, którzy po raz pierwszy spotkają się na jednej scenie. Będzie to legendarny perkusista Paul Lovens oraz jeden z najlepszych polskich gitarzystów Raphael Roginski, nominowany w tym roku przez tygodnik Polityka do nagrody Paszporty, której wyniki poznamy tego samego wieczoru. Ważna informacja, spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim.

• Philipp Schmickl [AU] / Paul Lovens [DE/AU] / Krzysztof Wójcik [PL]

• Paul Lovens [DE/AU] & Raphael Rogiński [PL]

• Wtorek, 12.01.2016, g. 19:30

• Bilety: 30 PLN

|| Paul Lovens – drums
|| Raphael Rogiński – guitars

/// » Bilety są dostępne w ‘Pardon, To Tu’ przy barze / za pośrednictwem naszej strony internetowej www.pardontotu.pl / lub przed koncertem ‘na bramce’. Dla studentów, uczniów, emerytów, bezrobotnych przysługuje – za okazaniem ważnej legitymacji – na każdy koncert zniżka w wysokości 10 pln. Te tzw. ‘wejściówki’ będzie można zakupić wyłącznie przed samym koncertem ‘na bramce’ (nie w przedsprzedaży) i do wyczerpania zapasów. ///

THEORAL jest to poniekąd historia mówiona, ponieważ na takiej zasadzie powstają teksty do każdej z edycji. Artyści opowiadają czym jest dla nich muzyka, w szczególności muzyka awangardowa, improwizowana, eksperymentalna. Ich autor Philipp Schmickl urodził się w 1980 roku w Wiedniu, a dorastał w Nickelsdorfie na austriacko-węgierskiej granicy. Stał się uczniem Hansa Falba w tamtejszej Jazzgalerie, gdzie wzrastał w atmosferze jednego z najstarszych festiwali muzyki improwizowanej Konfrontationen (www.konfrontationen.at). Podróżował po wielu austriackich i międzynarodowych festiwalach, od Dala-Floda, po Szwecję, Beirut i Liban. To między innymi dzięki podróżom zapragnął studiować antropologię. Z okazji 30-tej edycji Konfrontationen zredagował festschrift, czyli okolicznościową publikację podsumowującą dokonania festiwalu, zatytułowaną “Tell no lies, claim no easy victories”. Było to bodźcem aby w 2011 zacząć pracować nad THEORAL, a tworzy je wraz z ilustratorką Karin Weinhandl. Do tej pory opublikowali 11 książek (m.in. z Marco Eneidim, Paulem Lovensem, Hansem Falbem, Michaelem Zerangiem, Christofem Kurzmannem), a obecnie pracują nad 12, w której ukarzą się rozmowy z Hamidem Drakiem i Williamem Parkerem.

http://www.theoral.org/

Paul Lovens to legenda muzyki improwizowanej, grający na bębnach już od dzieciństwa, wcześnie zaczął pracować z amatorskimi i dixielandowymi zespołami. Od lat 70. w Trio z Alexandrem von Schlippenbachem i Evanem Parkerem. Członek “Globe Unity Orchestra”. Współpracował z czołówką światowej muzyki improwizowanej i free jazzowej, m.in. z Cecilem Taylorem, Aki Takase, Eugene Chadbournem, Günterem Christmannem, Matsem Gustavssonem i Joelle Leandre.

Raphael Rogiński – gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury, a także badacz folkloru muzycznego. Wykształcony jazzowo i klasycznie edukację poszerzył o muzykologię i etnomuzykologię. Miks tych dwóch dróg jest wyznacznikiem stylu jego twórczości pod względem kompozytorskim jak i wykonawczym. Głęboko związany z kulturą żydowską. Z tych poszukiwań wynikają dwa projekty których jest liderem: Shofar i Cukunft. Był także dyrektorem artystycznym festiwali przedstawiających nową kulturę żydowską takich jak Tikkun, Varshe, Mizrach. Gra muzykę turecką, beduińską, afrykańską, lapońską, perską, ormiańską i inne wykonując je z muzykami z tych miejsc. Muzyka Ameryki Północnej – blues i rock lat 60 to następna znacząca część inspiracji Rogińskiego. Z inspiracji muzyką eksperymentalną ameryki powstał zespół Spinalonga, oraz bluesowa Wovoka. Zgłębianie muzyki dawnej zaowocowało projektem „Rogiński gra Bacha“. Jego kompozycje, improwizacje lub interpretacje często ilustrują wydarzenia artystyczne – filmy dokumentalne i rysunkowe jak i bajki animowane, teatr tradycyjny i multimedialny. Nominowany do nagrody PASZPORTY tygodnika POLITYKA, które zostaną przyznane tego samego wieczoru.