Spotkanie z Zytą Rudzką – premiera nowego wydania “Mykwy”

Event details

  • 30.10.2023
  • 19:00
  • Aleja Armii Ludowej 14, 00-637 Warszawa

Jest nam niezmiernie miło, że wraz z Wydawnictwem W.A.B. możemy was zaprosić na spotkanie ze wspaniałą pisarką Zytą Rudzką. Odbędzie się ono w ramach premiery nowego wydania “Mykwy”, jednej z pierwszych książek tej wybitnej pisarki. Spotkanie poprowadzi krytyczka literacka (np. tygodnik Polityka), dziennikarka i pisarka Justyna Sobolewska.

Napisana pod koniec dwudziestego wieku (r.1999), jedna z pierwszych powieści o traumie potomków ocalałych z Zagłady. Zyta Rudzka buduje opowieść z dwóch języków: przypowieści i intymnego przeżycia. Odsłania niewydolność pamięci zbiorowej wobec jednostkowego cierpienia i to, że historia w liczbie pojedynczej ma wiele do powiedzenia o wspólnocie. “Mykwa” to także zapis dojrzewania w komunistycznym kraju i konfrontacja z miłością, która choć niepiękna, oczyszcza.

▶ Data: Poniedziałek, 30.10.2023
▶ Rozpoczęcie spotkania: 19:00
▶ Wstęp wolny
▶ Adres: Aleja Armii Ludowej 14; 00-637 Warszawa
▶ PRZEDSPRZEDAŻ 👉 bit.ly/mykwa
▶ Autorka projektu okładki: Paulina Piorun

Zyta Rudzka – laureatka Nagrody Literackiej Gdynia za książkę “Krótka wymiana ognia”. Powieść weszła do finału Nagrody Literackiej Nike 2019 oraz została uznana za jedną z dziesięciu najlepszych polskich książek dekady przez tygodnik „Polityka”. W 2020 roku za tryptyk powieściowy “Ślicznotka doktora Josefa”, “Krótka wymiana ognia” i “Tkanki miękkie” pisarka otrzymała Nagrodę „Odry”, a w 2021 roku Nagrodę Literacką m.st. Warszawy oraz Nagrodę Literacką Gryfia za powieść “Tkanki miękkie”. Powieść “Ten się śmieje, kto ma zęby” w 2023 roku została uhonorowana Poznańską Nagrodą Literacką im. Adama Mickiewicza i Nagrodą Literacką Warszawy. Obecnie jest w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Zyta Rudzka jest także autorką sztuk teatralnych wyróżnionych m.in. Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną oraz Gold Remi na Worldfest Independent Film Festival w Houston.