Spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem // Via Carpatia

Event details

  • Wednesday | 13.11.2019
  • 19:00
  • Aleja Armii Ludowej 14, 00-637 Warszawa

Zapraszamy na warszawskie spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem w Pardon, To Tu! Autor opowie o procesie powstawania swojej najnowszej książki: “Via Carpatia. Podróże po Węgrzech i Basenie Karpackim”.

Spotkanie poprowadzi Jakub Majmurek.

➳ Wtorek, 12.11.2019 – g. 19:00
➳ Wstęp wolny
➳ Adres: Aleja Armii Ludowej 14; 00-637 Warszawa

➳ Liczba miejsc siedzących jest ograniczona

Może lepiej, gdyby to wszystko było powieścią. Albo jeszcze lepiej – bajką o despocie rządzącym małym krajem, który kiedyś był wielki. Ale to wszystko dzieje się naprawdę. Ten kraj istnieje.

Ziemowit Szczerek wędruje po Europie Środkowo-Wschodniej w przededniu setnej rocznicy traktatu w Trianon i przygląda się Węgrom owładniętym obsesją minionej wielkości. Zagląda przez płot pewnego domu w Felcsút, plącze się po zapyziałych budapeszteńskich zaułkach, pije z chłopakami gdzieś pod Klużem, jedzie zygzakiem wzdłuż słowacko-węgierskiej granicy, snuje się po dziurawych drogach Zakarpacia i szuka śladów dawnego imperium w okolicach Miercurea Ciuc. I zapisuje, co widzi, co mu ludzie powiedzieli, co podsłuchał.

A że przy okazji co rusz wchodzi mu w paradę jego własna ojczyzna, ciągle spotyka w tej drodze rodaków, to i cóż dziwnego – w końcu „Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát”.