Spotkanie z Hervé Le Tellier w ramach premiery “Wszystkie szczęśliwe rodziny”

Event details

  • 10.05.2023
  • 19:00
  • Aleja Armii Ludowej 14, 00-637 Warszawa
10 maja na spotkanie z czytelniczkami i czytelnikami zawita do Warszawy wyjątkowy gość – Hervé Le Tellier! “Wszystkie szczęśliwe rodziny”, to autobiograficzna proza autora słynnej “Anomalii” (pamiętacie wspaniałą okładkę?). Wraz z Wydawnictwem Filtry serdecznie zapraszamy do Pardon, To Tu na spotkanie, które poprowadzi Marek Bieńczyk, pisarz, historyk literatury, tłumacz z języka francuskiego, eseista, współpracownik „Tygodnika Powszechnego”; enolog. Spotkanie będzie tłumaczyła Ewa Świtlak.

▶ Data: Środa, 10.05.2023
▶ Rozpoczęcie spotkania: 19:00
▶ Wstęp wolny
▶ Adres: Aleja Armii Ludowej 14; 00-637 Warszawa

Jakie dzieciństwo miał twórca najpoczytniejszej powieści ostatnich lat? Nie był bity, głodzony, wykorzystywany, uczęszczał do dobrych szkół, otrzymał solidną edukację. Wszystkie szczęśliwe rodziny to książka w duchu Didiera Eribona i Annie Ernaux, tyle że à rebours, opowiada bowiem o dorastaniu we francuskiej wyższej klasie średniej. Czy burżuazyjne korzenie i arystokratyczne nazwisko potrafią lepiej człowieka wyposażyć?

Hervé Le Tellier – urodzony w 1957 roku matematyk, astrofizyk, dziennikarz, doktor lingwistyki, autor ośmiu powieści, sztuk teatralnych, opowiadań i wierszy; przewodniczący legendarnej, lecz wciąż istniejącej grupy literackiej OuLiPo (Warsztatu Literatury Potencjalnej) założonej przez pisarza Raymonda Queneau i matematyka François Le Lionnais w 1960 roku. Do grupy tej należeli między innymi Georges Perec, Harry Mathews czy Italo Calvino. Przystępując do oulipijczyków na początku lat 90. Za ostatnią swoją powieść L’Anomalie Hervé Le Tellier 30 listopada 2020 roku otrzymał Prix Goncourt. Książka ta znalazła się również na shortlistach innych najważniejszych nagród literackich: Prix Médicis i Prix Renaudot. Frédéric. Jeszcze przed ogłoszeniem nagrody we Francji sprzedało się 75.000 egzemplarzy.