Premiera książki “Reguły na czas chaosu” – Tomasz Stawiszyński

Event details

  • Tuesday | 25.10.2022
  • 19:00
  • Aleja Armii Ludowej 14, 00-637 Warszawa
Jak odnaleźć równowagę w czasach, gdy stabilność stała się towarem deficytowym? Gdzie szukać sensu, gdy zewsząd zalewają nas złe wiadomości? Komu i czemu ufać, gdy w najlepsze trwa ogólnoświatowa wojna informacyjna, nadciąga kryzys ekonomiczny, a nasza planeta płonie?

Wraz z wydawnictwem Znak Literanova serdecznie zapraszamy na spotkanie z filozofem i eseistą, Tomaszem Stawiszyńskim w ramach premiery jego najnowszej książki “Reguły na czas chaosu”. Spotkanie poprowadzi doktorka nauk filozoficznych, dziennikarka i wykładowczyni – Katarzyna Kasia.

➳ Wtorek,25.10.2022 – g. 19:00
➳ Wstęp Wolny
➳ Adres: Aleja Armii Ludowej 14; 00-637 Warszawa

Tomasz Stawiszyński – filozof, eseista, autor m.in. bestsellerowych książek: “Potyczki z Freudem” (2013), “Co robić przed końcem świata” (2021), „Ucieczka od bezradności” (2021) oraz filozoficzno-przygodowej opowieści dla dzieci “Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii” (2022). W Radiu TOK FM prowadzi m.in. “Godzinę filozofów”, “Kwadrans filozofa” oraz – wraz z Cvetą Dimitrovą – internetowy podcast “Nasze wewnętrzne konflikty”. Jest stałym felietonistą “Tygodnika Powszechnego”. Jego teksty i audycje można znaleźć na stronie www.stawiszynski.org, a rozmowy z ciekawymi gośćmi o sprawach najważniejszych w autorskim podcaście „Skądinąd”.

Popełniłem błąd: książkę Stawiszyńskiego przeczytałem – nie potrafiłem inaczej – jednym tchem. A przecież jest w tych jego jedenastu radach taki ładunek refleksji, że zasługują na uważny i spokojny namysł. Parafrazując klasyka, filozofowie do tej pory jedynie interpretowali świat, idzie jednak o to, by pomagać ludziom sensownie żyć. I chociaż ta książka nie uśmierzy natychmiast wszystkich bolączek, to podpowiada, jak nie poddawać się otaczającemu nas chaosowi i jak sobie twórczo z nim radzić. Refleksje Stawiszyńskiego trafiają w punkt: pomagają rozumieć, co się dzieje wokół nas, i podpowiadają, jak nie wpadać w pułapki osobistej bylejakości.
–Bogdan de Barbaro

To, że kolejna książka Tomasza Stawiszyńskiego będzie erudycyjnym wywodem na najwyższym poziomie, było zdecydowanie do przewidzenia. Ale Reguły na czas chaosu, będące swoistym antyporadnikiem na czasy VUCA, to także niezwykle szczera i otwarta propozycja dla wszystkich, którzy niekoniecznie szukają instrukcji obsługi do dzisiejszego powikłanego świata, a raczej nie ustępują we wnikliwym przyglądaniu się jego paradoksom.
–Aleksandra Przegalińska

W czasach zarazy, chaosu, wojennej agresji ludzie poszukują porady i opieki u autokratów, u osób duchownych, u filozofów. Autokraci oraz duchowni wymagają postawy biernej – podporządkowania się nakazom bądź skupienia na modlitwie. Tomasz Stawiszyński jest filozofem – wzywa zatem do postawy czynnej: doradza jak postępować, jakich dokonywać wyborów, jak nie poddawać się biernie obiegowym ideom, jak nie przyzwalać, by tobą manipulowano. Słowem: doradza, jak żyć. Używając rozumu, posługując się refleksją.
–Marian Turski