Premiera książki „NoMeansNo: W drodze znikąd donikąd. Historia mówiona”

Event details

  • 21.11.2023
  • 19:00
  • Aleja Armii Ludowej 14, 00-637 Warszawa

Jesteśmy zaszczyceni i jest nam niezmiernie miło zaprosić na spotkanie z okazji premiery książki Jasona Lamba „NoMeansNo: W drodze znikąd donikąd. Historia mówiona” w tłumaczeniu Anny Mach. Książka o tym legendarnym zespole ukazuje się jako wspólny projekt wydawnictw Hamster House i Underdog Press (którego inne wspaniałe książki możecie znaleźć na naszych półkach już od jakiegoś czasu).

Spotkanie poprowadzi Łukasz Kamiński – dziennikarz muzyczny i fan NoMeansNo. W rozmowie wezmą udział wieloletni twórcy polskiej sceny niezależnej: Wojtek Kozielski, Artur Maćkowiak, Arek Marczyński oraz tłumaczka książki – Anna Mach.

Po spotkaniu na tematyczną potańcówkę zaprasza niezrównany DJ Huj.

▶ Data: Wtorek, 21.11.2023
▶ Rozpoczęcie spotkania: 19:00
▶ Wstęp wolny
▶ Adres: Aleja Armii Ludowej 14; 00-637 Warszawa
▶ PRZEDSPRZEDAŻ 👉 https://www.underdogpress.pl/…/jason-lamb-nomeansno-w…/

▶ Książkę będzie można kupić również na miejscu, i to na trzy sposoby: przed spotkaniem, w jego trakcie oraz po zakończeniu.

Już po pierwszej wizycie w Polsce w 1989 roku, NoMeansNo uzyskali u nas status zespołu kultowego. Fanów poruszyła ich muzyczna oryginalność, bezkompromisowość i autentyczność przekazu. Płyta „Wrong”, wydana jesienią tamtego roku przez Alternative Tentacles, została uznana za arcydzieło i umocniła wizerunek tria z Kanady. W czym zawiera się prawda o NoMeansNo, której nie znajdzie się przecież w wykazach dyskografii i koncertów, choćby i najkompletniejszych? Jason Lamb posługuje się w tym celu formatem historii mówionej, oddając głos samym członkom zespołu oraz osobom z ich otoczenia: muzykom, fanom, współpracownikom. Efektem jest pełna historia grupy, od jej powstania w 1979 roku aż do przejścia na emeryturę niemal cztery dekady później, ilustrowana setkami zdjęć i plakatów, z których wiele nie było wcześniej publikowanych. Mnogość głosów i punktów widzenia pozwala w pełni zanurzyć się w skomplikowaną, wielopłaszczyznową opowieść o NoMeansNo.

„W roku 1989 tworzyłem już muzykę improwizowaną, free jazz i tak dalej. I wtedy usłyszałem «Wrong». Ta płyta zrobiła na mnie wielkie wrażenie, bo po raz pierwszy usłyszałem coś, co łączyło punk i muzykę improwizowaną w spójną całość. Znajomi muzycy nie byli tym zainteresowani, ale we mnie coś się naprawdę zmieniło i zacząłem poszukiwać muzyki, w której surowa energia tradycji rockowej spotykałaby się ze swobodą, jaką daje improwizacja. NoMeansNo są i zawsze będą dla mnie ogromną inspiracją.”

Mats Gustafsson – The Thing, Fire!, The End

NoMeansNo byli najprawdziwszym, najlepszym, najzabawniejszym i najlepiej grającym zespołem punkowym w widzialnym wszechświecie. Uczynili mnie, i nie tylko mnie, inteligentnym i samodzielnym umysłowo człowiekiem. To chyba pierwsza książka na ich temat. Kupcie ją, czytajcie i – na Boga – posłuchajcie «Wrong».”

Jakub Żulczyk – prozaik, scenarzysta

______

Wojtek Kozielski – człowiek undergroundu, animator sceny muzycznej. Współpracował z Anteną Krzyku i był na pierwszym polskim koncercie NoMeansNo, w dodatku w dniu swoich dwudziestych urodzin. Przez 10 lat mieszkał w Londynie, ale potem wrócił do Krakowa, gdzie prowadził kluby Piękny Pies i Baza. Napisał powieść „Weltschmerz Hardcore” i mówi, że teraz pisze kolejną.

Arek Marczyński – od 1984 redaktor naczelny zina, a potem czasopisma „Antena Krzyku”. Pod tą samą marką wydaje muzykę niezależną i promuje nowych artystów. To on sprowadził NoMeansNo do Polski i zorganizował ten pierwszy koncert, na którym był Wojtek, a także wiele kolejnych.

Artur Maćkowiak – muzyk i organizator życia kulturalnego. Jako członek Something Like Elvis i Potty Umbrella przejechał pół Europy i całą Kanadę, supportując NoMeansNo. Obecnie zaangażowany w zespoły Innercity Ensemble i you.Guru oraz w organizację bydgoskiego festiwalu Fonomo.

Anna Mach – tłumaczka i przekładoznawczyni. Dla przyjemności tłumaczy piosenki, najchętniej sprośne i wulgarne. Dla nieprzyjemności pisze o tym doktorat. NoMeansNo są obecni w jej życiu od ponad 30 lat, a to za sprawą męża, ich wiernego fana, żeby nie powiedzieć – fanatyka.