O czytaniu książek. Michał Nogaś i Justyna Sobolewska w Pardon, To Tu

Event details

  • 02.12.2019
  • 19:00
  • Aleja Armii Ludowej 14, 00-637 Warszawa

Jak, gdzie, kiedy i po co czytać książki? Co z nami robi czytanie i co robi nieczytanie? O literackich przyjemnościach, ale i udrękach, zwyczajach czytelniczych, domowych bibliotekach, miejscach i momentach, w których towarzyszą im książki, opowiedzą w Pardon, To Tu redaktor Michał Nogaś przy okazji premiery najnowszego numeru Książki. Magazyn do czytania i redaktorka Justyna Sobolewska, autorka „Książki o czytaniu” ( Wydawnictwo Iskry). Spotkanie poprowadzi Przemysław Rydzewski.


➳ Poniedziałek 02.12.2019 – g. 19:00
➳ Wstęp wolny
➳ Adres: Aleja Armii Ludowej 14; 00-637 Warszawa

Jest nam niezmiernie miło, że w Pardon, To Tu przy okazji rozmowy o czytaniu odbędzie się premiera nowego, ostatniego w tym roku numeru dwumiesięcznika Książki. Magazyn do czytania. Absolutnie wyjątkowego. Nie tylko dlatego, że ukazuje się w odmienionej szacie graficznej.

Na okładce, oczywiście, noblistka Olga Tokarczuk, którą dziennikarz Książki. Magazyn do czytania Michał Nogaś odwiedził specjalnie na tę okazję. Przeczytamy także wyczekiwany przez czytelników ranking 10 książek roku, wybranych przez redakcję. Który tytuł zostanie książką roku? Poza tym najlepsze komiksy i okładki 2019. A gwiazdy z czterech stron świata – m.in. Elizabeth Strout, Jonathan Franzen, Peter Nadas, Hanya Yanagihara, Etgar Keret i Oksana Zabużko specjalnie dla “Książek” odpowiadają na jedno pytanie: która książka w tym roku ich zachwyciła? W stałym dodatku o książkach dla dzieci i młodzieży po raz pierwszy ranking 10 najlepszych książek dla młodszych czytelników. A także rozmowa z uwielbianym przez dzieci autorem “Baśnioboru” Brandonem Mullem.

Michał Nogaś – dziennikarz “Gazety Wyborczej” i Książki. Magazyn do czytania “, wcześniej radiowej Trójki, gospodarz Radia Książki. Rozmawia z pisarzami w Polsce i nie tylko.

Justyna Sobolewska (ur. 1972) – krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika Polityka. Absolwentka Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wcześniej pracowała w „Przekroju” i „Dzienniku”. W 2012 ukazała się jej „Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam” w Wydawnictwie Polityki. Wydanie rozszerzone „Książki o czytaniu” ukazało się w Wydawnictwie Iskry (2016). Autorka wyboru opowiadań Konela Filipowicza „Moja kochana, dumna prowincja” (2017). Zasiada w jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” oraz w kapitule Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Laureatka PIK-owego Lauru (2015) przyznawanego przez Polską Izbę Książki za popularyzację czytelnictwa w kategorii mediów drukowanych. Mieszka w Warszawie.

Przemyslaw Rydzewski – ur. w 1982 roku w Gdyni. Animator kultury. Zafascynowany literaturą i muzyką i filmem dokumentalnym. Jego artykuły o muzyce alternatywnej i jazzie można było odnaleźć w Gazecie Wyborczej i na portalu Trojmiasto.pl. Inicjuje w Trójmieście działania Against Gravity, organizatora największego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych – MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY FF. Współorganizuje również Nagrodę Literacką GDYNIA oraz towarzyszący jej festiwal – Miasto Słowa. W Warszawie działa w stowarzyszeniu Dziki Bez.