Na Marne – Spotkanie z Martą Sapałą / Literatura w Pardon, To Tu

Event details

  • Monday | 09.09.2019
  • 19:00
  • Aleja Armii Ludowej 14, 00-637 Warszawa

Serdecznie zapraszamy na rozmowę wokół książki Na Marne autorstwa Marty Sapały. Na Marne to zbiór reportaży o naszych codziennych nawykach i doskonała lekcja odpowiedzialnej konsumpcji. Spotkanie poprowadzi Olga Gitkiewicz. Będzie to pierwsze spotkanie w nowo otwartym Pardon, To Tu współorganizowane z Wydawnictwo Czarne.

➳ Poniedziałek, 09.09.2019 – g. 19:00
➳ Wstęp wolny
➳ Adres: Aleja Armii Ludowej 14; 00-637 Warszawa
➳ Liczba miejsc siedzących jest ograniczona

Mówi się, że z roku na rok marnujemy coraz więcej żywności, a w śmietnikach lądują kilogramy resztek, które mogłyby stanowić pełnowartościowe pożywienie. Wyrzucamy to, co wydaje nam się niejadalne: sterty ziemniaczanych obierków, dziesiątki suchych kromek chleba, resztki jogurtu zalegające na dnie plastikowych kubeczków, obite jabłka, opakowania z przeterminowanym makaronem, którego nie zdążyliśmy ugotować. Ale czy na pewno marnotrawstwo żywieniowe rośnie w tak szybkim tempie, jak straszą nas media?
Marta Sapała postanowiła zbadać ten temat. Rozmawia z ludźmi, którzy żywią się tym, co znajdą w śmietnikach, zagląda do kompostowników i kuchennych szafek swoich rozmówców, szpera w kontenerach przy dyskontach spożywczych, oddaje głos ludziom bez domu i tym, którzy oszczędzanie mają we krwi. Odwiedza miejsca, w których powstaje żywność, i te, w których kończy się jej droga. Zagląda do magazynów w supermarketach i bankach żywności. Ludzkie portrety splata ze statystykami i opiniami ekspertów. Nie boi się również podawać w wątpliwość powtarzanych w mediach obiegowych opinii dotyczących marnotrawstwa.

Marta Sapała (ur. 1974) – dziennikarka. Urodziła się w Kartuzach, studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z „Polityką” i „Zwierciadłem”. Jest autorką kilku książek, w tym „Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków”. Mieszka w Warszawie.

Olga Gitkiewicz (ur. 1977) – dziennikarka. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracowniczka tygodnika Polityka. Za debiutancką książkę nie hańbi! (Wydawnictwo Dowody na Istnienie, Warszawa 2017) otrzymała nominacje do Nagrody Literackiej „Nike” 2018 oraz do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2017.

Współpraca: Wydawnictwo Czarne