Muzyczne Podróże Małe i Duże cz.1 WIELBŁĄDY

Event details

  • Sunday | 18.10.2015
  • 15:00
  • wstęp wolny

Przedstawiamy Wam nowe wydarzenie dla dzieci, które na jakiś czas zagości na scenie Pardon, To Tu. W niedzielne popołudnie 18.10 zapraszamy dzieci i rodziców na pierwszy koncert „etnoedukacyjny” z serii Muzyczne Podróże Małe i Duże. Na wyprawę, a właściwie karawanę do Afryki Zachodniej zabierze nas trio Wielbłądy w składzie: Gwidon Cybulski, Kuba Pogorzelski i Sebastian Wielądek.


Muzyka Wielbłądów inspirowana jest głównie afrykańskim bluesem, czyli multikulturową mieszanką takich gatunków, jak afro blues i desert blues. W muzyce zespołu pobrzmiewają wpływy południowo-saharyjskie, czyli muzyka Tuaregów i wyraźne inspiracje malijskim gitarzystą Ali Farka Toure. Całość przeplatają wpływy klasycznego bluesa, gatunku, który zrodził się w rejonie rzeki Missisipi, a zwłaszcza jego transowej odmiany, Missisipi Hill Country Blues. Jako że spotkanie tradycji jest nieodłącznym elementem twórczości tych muzyków, tak i tutaj odnajdziemy rytmy i brzmien muzyki arabskiej, perskiej, a nawet ormiańskiej. W utworach Wielbłądów znalazło się również miejsce na polski folklor, który w postaci tematów oberka przeplata się z afrykańskimi melodiami.

W treści piosenek Wielbłądów, życie człowieka pojmowane jest jako droga, na którą można spojrzeć z szerokiej perspektywy, wykraczając poza codzienną egzystencję. Teksty poszukują odpowiedzi na istotne pytania dotyczące sensu życia, czerpiąc często przemyślenia z filozofii buddyjskiej czy chrześcijańskiej ale bazując także na rzeczywistych doświadczeniach. Wielbłądy grają muzykę liryczną, ale nie brakuje im dynamizmu i funkującego groove’u, a całość uzupełniają wyśmienite wokalizy Gwidona, śpiewane w wymyślonym przez niego samego języku.

Koncert przeplatany będzie prezentacją niezwykłych instrumentów oraz warsztatami gry na djembe, bębnie pochodzącym z Afryki Zachodniej. Będzie to wspaniała okazja do poznania rozgrzewających i energetyzujących rytmów, wywodzących się z wielowiekowej tradycji bębniarskiej Czarnego Lądu. Podczas wspólnego muzykowania, w atmosferze zabawy, poznamy jedną z najbardziej pierwotnych form ekspresji kultury Afryki.

Kolejne koncerty odbędą się 15.11.2015 i 13.12.2015.

Organizator: Fundacja Sztuki Arteria

Wstęp wolny. Zapraszamy!