Matana Roberts – Solo Saxophone (Jedyny Koncert w Polsce)

Event details

  • 15.11.2022
  • 20:30
  • Aleja Armii Ludowej 14; 00-637 Warszawa
KUP BILET / BUY TICKETS

 

Jest ona jedną z najbardziej twórczych artystek amerykańskiej sceny improwizowanej, a przez jej dzieło pt. “Coin Coin“, które się opiera na tradycjach i wierzeniach Afroamerykanów oraz na opowieściach, jakie usłyszała od swojej babki, opisujących czasy niewolnictwa, uzyskała na przestrzeni ostatnich 11 lat uznanie światowych fanów muzyki awangardowej, eksperymentalnej, jak i jazzowej.

Jesteśmy przeszczęśliwi, że zgodziła się zagrać u nas jeden z nielicznych jej jesiennych europejskich koncertów (m.in. w Londynie, Berlinie i Madrycie) właśnie u nas w Pardon, To Tu. Bardzo serdecznie zapraszamy na jedyny w Polsce koncert wybitnej kompozytorki i saksofonistki Matany Roberts.

▶ Data: Wtorek, 15.11.2022
▶ Wejście na koncert: 19:00
▶ Rozpoczęcie koncertu: 20:30
▶ Bilety: 59 zł (przedsprzedaż) / 69 zł (w dniu koncertu)
▶ Adres: Aleja Armii Ludowej 14; 00-637 Warszawa

▶ Liczba miejsc siedzących jest ograniczona. Prosimy osoby, które są zainteresowane miejscem siedzącym o odpowiednio wcześniejsze dotarcie na koncert (od 19:00).

▶ Matana Roberts

➳ Matana Roberts – saksofon

▶ Bilety są dostępne za pośrednictwem naszej strony internetowej www.pardontotu.pl, strony Going., stacjonarnie w “Pardon, To Tu” przy barze (limitowana pula biletów kolekcjonerskich) oraz w salonach Empik. Bilety można także nabyć w dniu koncertu (od godziny 19:00) ‘na bramce’, o ile nie zostaną wcześniej wyprzedane

▶ Matana Roberts

pracuje w wielu dziedzinach sztuki, w tym improwizacji, tańcu, poezji i teatrze. Na początku 2000 roku nagrała dwie płyty jako liderka kwartetu “Sticks And Stones”, a w ciągu ostatniej dekady wydała płyty solowe i zespołowe pod własnym nazwiskiem w Constellation and Central Control. Jest prawdopodobnie najbardziej znana ze swojego projektu “Coin Coin”, wielorozdziałowego dzieła „panoramicznego pikowania dźwięku”, które ma na celu ujawnienie mistycznych korzeni i ukierunkowanie intuicyjnych, podnoszących ducha tradycji amerykańskiej ekspresji twórczej. Constellation zaczęło dokumentować projekt “Coin Coin w 2011 roku i do tej pory wydało cztery z planowanych dwunastu rozdziałów.

Matana Roberts, wychowana w Chicago i mieszkająca w Nowym Jorku jest byłym członkiem Black Rock Coalition (BRC) i The Association for the Advancement of Creative Musicians (AACM).

O swojej artystycznej pracy Matana Roberts tak się wypowiada:

„W moim artystycznym rdzeniu jestem mocno oddana tworzeniu wyjątkowego i bardzo osobistego eksperymentalnego dzieła dźwiękowego, które przemawia i przypomina ludziom ze wszystkich dziedzin życia, aby sięgać, wstawać, dawać głos, niezależnie od różnic. W moim idealnym świecie idea „różnicy” jest iluzją stworzoną wyłącznie na potrzeby współczesnego podziału gospodarczego i elitarnej hierarchii intelektualnej. Poprzez pracę mojego życia stoję twórczo w buncie”.

Matana Roberts współpracowała m.in. z Rob Mazurek, Myra Melford, Vijay Iyer, Roscoe Mitchell, Greg Tate, Nicole Mitchell, Henry Grimes, Kyp Malone, Meshell Ndegeocello, Jayne Cortez, Seb Rochford, Fred Anderson, Latasha Diggs, George Lewis, Tyshawn Sorey, David Berhman, Pauline Oliveros, Reg E. Gaines, Daniel Givens, Savion Glover, Anthony Braxton, Kid Lucky, Liberty Ellman, Amina Claudine Meyers, Jeff Parker, Handsome Furs, Robert Mitchell, Quest Love, Julius Hemphill Sextet, Merce Cunningham, Joe Maneri, Beans, Bill T Jones, Josh Abrams, Chad Taylor, Dave Douglas and John Herndon i wieloma innymi.