Lotto [PL] & Mike Majkowski Solo

Event details

  • Tuesday | 24.11.2015
  • 20:30
  • 20 PLN

KUP BILET / BUY TICKETS

Tego wieczoru będziemy mieli zaszczyt gościć na naszej scenie jeden z najbardziej wyrazistych polskich zespołów muzyki alternatywno-noisowo-improwizowanej, czyli trio ‘Lotto’

– z Łukaszem Rychlickim (Kristen) na gitarze, Mike’em Majkowskim (Blip / Roil / Hailu Mergia Trio) na kontrabasie i Pawłem Szpurą (Wovoka / Cukunft) na perkusji. Czeka na nas wyjątkowy wieczór, bowiem będzie sie on składał z dwóch koncertów: Na początek, z okazji premiery płyty pt. ‘Bright Astonishment Of The Night‘ (Wydawnictwo Bocian Records) usłyszymy solowy koncert kontrabasisty Mike’a Majkowskiego, a w drugiej części trio ‘Lotto’. Zapraszamy!

• Lotto & Mike Majkowski Solo [PL]

• Wtorek, 24.11.2015, g. 20:30

• Bilety: 20 PLN

 

|| Łukasz Rychlicki – gitara
|| Mike Majkowski – kontrabas
|| Paweł Szpura – perkusja

 

/// » Bilety są dostępne w ‘Pardon, To Tu’ przy barze / za pośrednictwem naszej strony internetowej www.pardontotu.pl / lub przed koncertem ‘na bramce’. Dla studentów, uczniów, emerytów, bezrobotnych przysługuje – za okazaniem ważnej legitymacji – na każdy koncert zniżka w wysokości 10 pln. Te tzw. ‘wejściówki’ będzie można zakupić wyłącznie przed samym koncertem ‘na bramce’ (nie w przedsprzedaży) i do wyczerpania zapasów. ///

“…Zdarza im się działać w rejonach jazzowych, ale Lotto to inna para kaloszy, w założeniu – oddech od “idiomu jazzowego”. Wcześniej spotykali się już na scenie w różnych konfiguracjach. Trzej muzycy nie tylko uważnie słuchają się nawzajem, każdy rozwija pomysły pozostałych, lecz także świetnie operują mniej natchnionymi środkami, takimi jak cisza czy powtórzenie. Nawet wtedy, gdy grają bardziej transowo…” – Jacek Świąder (Gazeta Wyborcza)

 

» Mike Majkowski Solo

(ur. 1983) jest australijskim kontrabasistą / kompozytorem polskiego pochodzenia, mieszkającym obecnie w Berlinie. Działa na polu szeroko pojmowanej muzyki współczesnej. Komponuje, improwizuje, eksploruje dźwięk jako performer, kompozytor, współpracownik i organizator od 2001 roku.

Występuje solo oraz z różnymi wieloosobowymi projektami: Lotto (z Łukaszem Rychlickim & Pawłem Szpurą), Blip (wraz z Jimem Denleyem), Roil (z Chrisem Abrahamsem & Jamesem Waplesem), Hailu Mergia Trio (z Hailu Mergia & Tonym Buckiem), Konzert Minimal (berliński kolektyw wykonujący muzykę współczesnych kompozytorów), Illogical Harmonies (z Johnnym Changiem) oraz współpracuje z różnymi muzykami, np: Mikołaj Trzaska, Robert Piotrowicz, Axel Dörner, Magda Mayas i Alexander von Schlippenbach.

Majkowskiego interesuje rozwijanie, rozbudowanie i udoskonalanie technicznych możliwości kontrabasu. Obecnie eksploruje spektralne cechy rezonansu kontrabasu oraz techniki rozszerzonych kompozycji. W swojej muzyce bada także związki pomiędzy fizycznością a dźwięcznością w celu osiągnięcia poczucia bezruchu. Do tej pory Majkowski nagrał 5 solowe albumy na kontrabas.

Ten koncert bedzie ‘Record Release’ jego nowego CD: ‘Bright Astonishment of the Night’ (Bocian Records).

Press Quotes:

“Fantastic, obsessive solo double bass compositions by Majkowski… one is always aware of the music produces instead of being distracted by the producer… utterly absorbing listening. Wonderful, unusual and extremely focused.” – Brian Olewnick (Just Outside).

“Rapid bowing to sound positively electronic, conjuring a kind of tremulous thrum in which pulsing overtones fill open space to create an atmosphere of paranoia and tension.” – Peter Margasak (Chicago Reader)

“Majkowski provides a work that has the merit to be both a document of an intense musical research and a highly enjoyable listening… I recently quoted Stefano Scodanibbio as a key figure during the last decades in double bass techniques and composition… I bet he would have looked with favour to this work.” – Paolo Casertano (Free Jazz Collective)

 

» Lotto

Paweł Szpura (‘Wovoka’ / ‘Cukunft’) i Mike Majkowski (‘Blip’ with Jim Denley, ‘Roil’ with Chris Abrahams & James Waples, ‘Hailu Mergia Trio’ with Hailu Mergia & Tony Buck) spotkali się razem w zespole Mikołaja Trzaski grając koncerty za ścieżką dźwiękową do filmu ‘Róża. Wtedy wpadli na pomysł założenia zespołu który pomógłby im oderwać się od typowej współczesnej improwizacji którą czuli się nieco zmęczeni.

Do zespołu zaprosili Łukasza Rychlickiego (‘Kristen’) z którym Paweł Szpura grał wielokrotnie w duecie, głównie w projekcie dedykowanym Albertowi Aylerowi. Pierwszy koncert zagrali ze sobą pod koniec 2012 roku i był to równocześnie początek zespołu LOTTO.

Ich muzyka zawiera elementy rocka, improwizacji, country i noise. Debiutancki album ‘Ask The Dust’ ukazał się w grudniu 2014 roku i wydało go wydawnictwo ‘Lado ABC’. Płyta ukazała się tylko na winylu.

LOTTO występowało min. z ‘The Necks’, na renomowanych festiwalach takich jak: ‘Konfrontanionen‘ w Nickelsdorfie, Jazz Jantar w Gdańsku, KRAAK Festival w Aalst w Belgi (jako część insatlacji Konrada Smoleńskiego), Festival Densités we Francji czy Enjoy Jazz w Heidelbergu.

 

» Łukasz Rychlicki

gitarzysta. Znany głównie jako członek uznanego zespołu ‘KRISTEN‘ z którym nagrał siedem płyt i zagrał wiele koncertów. Jego styl gry jest trudny do zdefiniowania, porusza się na granicy ustalonych norm i improwizacji. Razem z Pawłem Szpurą stworzył duet w hołdzie Albertowi Aylerowi w którym muzycy zanurzyli się w ostrym, bezkompromisowym, swobodnym avant-free jazzie.

Z bratem Mateuszem Rychlickim tworzy duet SALTO. Współpracuje min. z Mikołajem Trzaską, Robertem Piernikowskim, Etamem Etamskim, Piotrem Kurkiem. Razem z Pawłem Szpurą i Mikołajem Trzaską tworzą trio FREEGATE.

 

» Mike Majkowski

(patrz wyżej)

 

» Paweł Szpura

perkusista, którego styl jest kompilacją wielu tradycji. W jego grze można usłyszeć inspiracje perkusją czarnej i arabskiej Afryki, tradycje tureckie, a także nawiązania do amerykańskich perkusistów rockowych z lat 60-tych i 70-tych. Szpura operuje tymi stylistykami z niezwykłą lekkością, zaskakując słuchacza rozwiązaniami rytmicznymi lub wprowadzając go w głęboki trans, to sprawia, że jest kontynuatorem tradycji Eda Blackwella i Hamida Drake’a.

Współpracuje m.in. z Mikołajem Trzaską, Raphaelem Rogińskim. Jest członkiem uznanych zespołów takich jak ‘CUKUNFT’, czy ‘HERA’. Także był w składzie koncertu z muzyką do Róży na Off Festivalu. Razem z Łukaszem Rychlickim i Mikołajem Trzaską tworzą trio FREEGATE.

 

MikeM(2)