Küchen / Berthling / Noble • Bill Orcutt / P. Szpura

Event details

  • 31.08.2017
  • 20:00
  • ul. Madalińskiego 10 / 16; 02-513 Warszawa - Mokotów (Nowy Teatr)

 

KUP BILET / BUY TICKETS

 

Od maja do końca września Pardon, To Tu obejmuje opiekę nad letnią klubokawiarnią i Świetlicą Nowego Teatru, gdzie organizujemy koncerty, spotkania literackie i od lipca bezpłatne warsztaty plastyczne dla dzieci. Przez jeszcze półtora miesiąca będziemy mieli zaszczyt zaprosić was na koncerty z pogranicza free jazzu, awangardy, popu, elektroniki etc. Na naszym trzynastym (i zarowno czternastym) koncercie, który odbędzie się w czwartek, 31 sierpnia 2017 na warszawskim Mokotowie przy Nowym Teatrze wystąpią Martin Küchen (Angles 9) / Steve Noble / Johan Berthling (FIRE!) i na drugim koncercie – jeden z najbardziej wpływowych gitarzystów muzyki eksperymentalnej Bill Orcutt z perkusistą Pawłem Szpurą (LOTTO).

➳ Czwartek, 31.08.2017 – g. 20:00
➳ Bilety: 49 PLN (w dniu koncertu) i 39 PLN (przedsprzedaż)
➳ Adres: ul. Madalińskiego 10 / 16; 02-513 Warszawa – Mokotów

➳ Liczba miejsc siedzących jest ograniczona.

• Martin Küchen – saksofon
• Johan Berthling – bas
• Steve Noble – perkusja

• Bill Orcutt – gitara
• Paweł Szpura – perkusja

Bilety są dostępne za pośrednictwem naszej strony internetowej www.pardontotu.pl / strony Going. / przed koncertem (od godziny 19:00) ‘na bramce’ i w letnim “Pardon, To Tu przy Nowym Teatrze” przy barze (kolekcjonerskie bilety).

Martin Küchen / Johan Berthling / Steve Noble

Martin Küchen, szwedzki saksofonista, kompozytor i improwizator, dał się poznać fanom jazzu, jako znakomity i kreatywny bandlider w zespołach Angles / Angles 9 czy All Included. Jako kompozytor i muzyczny wizjoner odcisnął tam swoje piętno tak silnie, że często zapominamy, jak znakomitym i kreatywnym jest improwizatorem oraz instrumentalistą. Triowe nagranie z basistą Fire! Johanem Berthlingiem oraz podporą brytyjskiej sceny improwizowanej perkusistą Stevem Noble jest świetnym pretekstem by ta stronę twórczości Küchen raz jeszcze przypomnieć.

A ma w swoim dorobku bardzo wiele nagrań w pełni improwizowanych – od solowych projektów, przez duety – choćby z Davidem Stackenäsem, Willem Guthrie czy Erikiem Carlosem, tria z Keithem Rowe czy też Tresppass Trio, któremu lideruje, po większe składy złożone z muzyków, z całej właściwie Europy. Tutaj, w tym trio, dochodzi do głosu jego mocne, motoryczne oblicze.

Grając bowiem z Berthlingiem i Noblem nie ma czasu na poszukiwanie pojedynczych dźwięków czy próby poszerzania spektrum brzmienia instrumentu. Tu trzeba od początku grać niezwykle energetycznie, mocno i ostro. By nadążyć za pędem nadanym muzyce przez sekcję, by zdążyć za wyobraźnią sekcyjnych szaleńców, by w końcu przebić się przez ich mocne i głośnie brzmienie.

Ale muzyka tria Martin Küchen / Johan Berthling / Steve Noble jest zniuansowana i wymaga tak od muzyków jak i słuchaczy skupienia i uwagi. Tu cały czas dochodzi do ciągłych zmian – tempa, frazy, konfiguracji brzmieniowej. Nie ma mowy o jakiejkolwiek stagnacji. Jest ciągła przemiana, nieskrępowana podróż od jednego epicentrum do drugiego, ale podróż, w której nie zwalniamy nawet na chwilę. Każdy bowiem z muzyków ma pomysłów na tworzenie muzyki w bród, a partnerzy są dodatkową, jeszcze jedną, inspiracją. [Waldemar Koński]

Bill Orcutt & Paweł Szpura

Bill Orcutt to jeden z najbardziej wpływowych gitarzystów muzyki
eksperymentalnej. Jego linie melodyczne i gwałtowne figury ukazują gęsty krajobraz amerykańskiego prymitywizmu, outsider-jazzu i unikatowe, surowe podejście do możliwości gitary. The New York Times nazwał go „muzykiem pełnym mocy i nieustraszonym improwizatorem”, a jego brzmienie „kontrolowanym atakiem arpeggiów i dysonansów”. Najnowszy album Orcutta Colonial Donuts z 2015 r. znalazł się na 14 miejscu w rankingu najlepszych awangardowych albumów roku magazynu „Rolling Stone”.

Paweł Szpura urodził się w 1980 roku, mieszka w Warszawie. Jego styl gry na perkusji jest wypadkową wielu tradycji. W jego grze można usłyszeć wpływy arabsko-afrykańskie i tureckie. Istotny jest także wpływ wielu amerykańskich rockowych perkusistów z przełomu lat 60 i 70. Szpura gra ze znakomitym wyczuciem, zaskakując słuchacza rozwijającymi się rytmami lub wprowadzając go w głęboki trans. Jego styl jest kontynuacją tradycji zapoczątkowanej przez takich perkusistów jak Ed Blackwell i Hamid Drake. Oprócz LOTTO, Paweł jest znany z takich zespołów jak: Wovoka, Cukunft, Hera i zespołu Mikołaja Trzaski wykonującego soundtrack do filmu Róża.

Organizator: Pardon, To Tu
Współorganizator: Nowy Teatr