Koncerty edukacyjne cz. 2 Warsaw Gamelan Group

Event details

  • Sunday | 15.11.2015
  • 15:00
  • wstęp wolny

Po raz drugi zapraszamy was, wraz z Fundacją Sztuki Arteria na niedzielne popołudnie tym razem 15.11 na koncert „etnoedukacyjny” z serii Muzyczne Podróże małe i Duże. Wystąpi i poprowadzi warsztaty Warsaw Gamelam Group wykonujący tradycyjną muzykę środkowej Jawy. Od ponad 10 lat działa przy Ambasadzie Republiki Indonezji w Warszawie.


Jednym z najbardziej reprezentatywnych elementów kultury indonezyjskiej jest gamelan – tradycyjna orkiestra towarzysząca tańcowi oraz teatrowi wayang. Pierwsze koncerty gamelanowe poza Indonezją miały miejsce w latach 50. ubiegłego wieku (tuż po wywalczeniu przez ten kraj niepodległości). Narodowy zespól gamelanowy Republiki Indonezji podczas swojego europejskiego tournee w roku 1958 zawital równiez do Polski i wystapil w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie prezentując muzykę, taniec i teatr z róznych prowincji Indonezji. Dziś muzyka gamelanowa popularna jest nie tylko w Indonezji, ale również w Europie Zachodniej i Ameryce Pólnocnej. W Polsce jest jeszcze niestety mało znana. W roku 1985 Ambasada Republiki Indonezji w Warszawie sprowadziła z Jawy zestaw instrumentów (byl to pierwszy sprowadzony na stałe do Polski zestaw gamelanowy).

Na poczatku lat 90 Ambasada RI nawiazała wspólpracę z Instytutem Muzykologii UW, dzieki której rozpoczęła dzialalność warsztatowa grupa gamelanowa. Efektem współpracy jest też jedenastu stypendystów w ramach programu DARMASISWA prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Edukacji Republiki Indonezji od 1978 (absolwentka IMUW – Marzanna Popławska – byla pierwszą polską stypendystką tego programu). Od pażdziernika 2001 funkcjonuje obecna grupa. Jest ona już nie tylko grupą warsztatową, ale jedynym tego typu zespołem muzycznym w Polsce. Dzialalność grupy ma na celu umożliwienie studentom Uniwersytetu Warszawskiego praktyczne zapoznanie sie z muzyczną kulturą Jawy oraz promocję kultury indonezyjskiej w Polsce. Opiekunem grupy był dr Tomasz Nowak z Zakładu Etnomuzykologii UW, wspólpracujacy na stałe z panem Soegiyanto – byłym pracownikiem Ambasady Republiki Indonezji w Warszawie, od 30 latmieszkającym w Polsce, który służy radą i pomocą adeptom sztuki gamelanu z Polski. Z grupami muzyków pracują również: Marta Kramicz, Dawid Martin, Tomasz Matlingiewicz, Denissee Peralta Lopez i Maria Szymańska – absolwenci rocznych studiów w Institut Seni Indonesia (Yogyakarta lub Surakara) w ramach programu DARMASISWA. W zajęciach i działalności zespołu uczestniczy blisko trzydziestu studentów Instytutu Muzykologii UW. Zespół ma w repertuarze muzykę środkowojawajską, z czego wiekszość stanowią tradycyjne utwory towarzyszące tańcom powiązanym z kulturą dworska. W 2006 roku Wanda Kotowicz, były pracownik Uniwersytetu Warszawskiego i mecenas kultury indonezyjskiej, ufundowała i sprowadziła do Instytutu Muzykologii UW pelny zestaw gamelanu środkowojawajskiego, stanowiącego najwiekszy w Polsce i jeden z najlepszych w Europie kompletów tego typu.

Zespół wielokrotnie koncertował na terenie Warszawy i poza stolicą (m. in. w Częstochowie, Gdańsku, Grudziadzu, Legionowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Toruniu, Żorach), biorąc udział w takich imprezach jak: IV i V Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, VIII Festiwal Nauki w Warszawie oraz V i VII Crossdrumming Festival – Miedzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej w Warszawie. Koncerty zespołu często połączone są z krótkimi prelekcjami na temat instrumentów i muzyki gamelanowej. Zespół wspólpracuje równiez z tancerkami, które mają za sobą studia tradycyjnego tańca w Indonezji – Renatą Lesner i Magdaleną Ostajewską.

Kolejny koncert odbędzie się 13.12.2015.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Organizator: Fundacja Sztuki Arteria