Koncert “Jachna / Wójciński” [PL]

Event details

  • 13.10.2015
  • 20:30
  • 20 pln

Podwójna przyjemność, bo nie tyle, że dwóch ale, że przyjaciele i wspaniali muzycy! Wojtek Jachna i Ksawery Wójciński – zbalansowana trąbka i szalony kontrabas. Pozornie dwie diametralnie różne osobowości, z dwóch zupełnie odmiennych muzycznych biegunów, na swojej wspólnej płycie „Night Talks” stworzyły spójny, jednorodny i szalenie interesujący obraz subtelnej improwizacji, pełnej stonowania i idealnego wyważenia proporcji. Z niecierpliwością czekamy aby odczuć to na żywo w Pardon, To Tu!
• Wojciech Jachna / Ksawery Wójciński [PL]

• Wtorek, 13.10.2015, g. 20:30

• Bilety: 20 PLN

|| Wojciech Jachna – trąbka
|| Ksawery Wójciński – kontrabas

/// » Bilety są dostępne w ‘Pardon, To Tu’ przy barze / za pośrednictwem naszej strony internetowej www.pardontotu.pl / lub przed koncertem ‘na bramce’. Dla studentów, uczniów, emerytów, bezrobotnych przysługuje – za okazaniem ważnej legitymacji – na każdy koncert zniżka w wysokości 10 pln. Te tzw. ‘wejściówki’ będzie można zakupić wyłącznie przed samym koncertem ‘na bramce’ – do wyczerpania zapasów. ///

„To transowa, dyskretna, niemal medytacyjna wędrówka w rejony mało uczęszczane dotychczas przez obydwu muzyków. Formalnie narracja Jachny i Wójcińskiego jest niejako zaprzeczeniem idei free jako brzmieniowego ekstremum, pełnego zgiełku i kakofonii. Tutaj chodzi o otwartość i swobodę rozumianą w nieco przewrotny sposób. Filtrem jest wrażliwość obydwu artystów, którzy bez zbędnych technicznych wygibasów, zachowując specyficzny klimat introwersji i swoistej ascezy, nadają tej opowieści poszukujący, kreatywny charakter, tworząc jednocześnie szczególny rodzaj bydgosko-warszawskiego, improwizowanego pomostu.” – Tomasz Łuczak

Ksawery Wójciński – Kontrabasista i kompozytor, ur. w 1983r. Wszechstronny muzyk o wielkiej wrażliwości na brzmienie. Nie boi się eksperymentów. Jego zainteresowania sięgają od muzyki dawnej aż po najbardziej wyrafinowaną improwizowaną muzykę współczesną. Współpracował z takimi muzykami jak:Charles Gayle, Uri Caine, Mikołaj Trzaska, Michael Zerang, Satoko Fuji, Nicolle Mitchell, Tim Sparks, Klaus Kugel , Ken Vandermark. Mats Gustafsson, Gaba Kulka, Robert Rasz, Wacław Zimpel, Paweł Postaremczak, Raphael Roginski, Robert Kusiołek, Krzysztof Dys, Szymon i Maurycy Wójcińscy. Współtworzy takie formacje jak legendarne Emergency , Hera . Koncertuje w kraju i za granicą. Jest znany również ze swych wokalnych eksperymentów, które przywodzą na myśl ducha takich artystów jak Tom Waits, Frank Zappa.

Wojciech Jachna (1976) to uznany trębacz i sideman. W jego dorobku znajduje się przeszło 10 albumów z różnymi wykonawcami, w tym z Contemporary Noise Sextet, Sing Sing Penelope, Innercity Esemble, czy duetem Jachna/Buhl. Wiele lat występował u boku Andrzeja Przybielskiego, zwanego często jego nieoficjalnym nauczycielem. Charakterystyczne frazowanie i matowy dźwięk Jachny są szeroko cenione przez muzyków i krytykę. Absolwent historii na Akademii im. Kazimierza Wielkiego i Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Obecnie tworzy wiele ciekawych nowych składów – Jachna/Tarwid/Karch ( Płyta „Sundial” For Tune 2014), Jachna/Wójciński ( „Night Talks” Jazzarium 2015 ) czy Jachna/ Cichocki/ Urowski/ Krawczyk ( „The Right Moment” Requiem Rec. 2015 ).