Gratkowski / Wójciński / Zerang

Event details

  • 07.04.2015
  • 20:30
  • 30 PLN
KUP BILET / BUY TICKETS

 

Na naszym pierwszym kwietniowym koncercie będziemy gościć dwóch dobrze z ‘Pardon, To Tu’ kojarzonych muzyków, a mianowicie

kontrabasistę Ksawerego Wójcińskiego i amerykańskiego perkusistę, wirtuoza Michaela Zeranga. Natomiast pierwszy raz na naszej scenie wystąpi niemiecki saksofonista Frank Gratkowski, znany przede wszystkim z swoich solowych dokonań we współpracy z takimi zespołami jak Tony Oxley Celebration Orchestra, Zeitkratzer czy z swoich projektów z pianistą Georg Gräwe, perkusistą Gerry Hemingway lub kontrabasistą John Lindberg. Będzie to ich pierwsze wspólne sceniczne spotkanie i jedyny koncert w Polsce. Zapraszamy bardzo serdecznie!!

 

• Frank Gratkowski / Ksawery Wójciński / Michael Zerang [DE/PL/US]

• Wtorek, 07.04.2015, g. 20:30

• Bilety: 30 PLN (www.pardontotu.pl / przy barze / ‘na bramce’)

• Frank Gratkowski – saxophone
• Ksawery Wójciński – double bass
• Michael Zerang – drums

• Ilość miejsc siedzących na koncercie jest ograniczona

 

• Frank Gratkowski

urodził się w Hamburgu w 1963 roku, zaczął grać na saksofonie w wieku 16 lat. Po ukończeniu Konserwatorium w Hamburgu (Hamburger Musikhochschule), przeniósł się do Kolonii na studia w Konserwatorium Muzycznym, które ukończył w roku 1990.

Gratkowski grał jako solista w różnych międzynarodowych formacjach (Klaus Koenig Orchestra, Orkiestra Tony Oxley Celebration, WDR Big Band, itp). Od 1992 roku współpracuje z pianistą Georgem Graewe. W 1995 roku założył “Frank Gratkowski Trio” z Dieterem Manderscheid i Gerrym Hemingway. W 2000 roku dołączył do nich holenderski puzonista Wolter Wierbos. Gratkowski uczy gry na saksofonie i muzyki orkiestralnej w konserwatorium w Kolonii, Hanowerze i Berlinie oraz prowadzi warsztaty na całym świecie.

 

• Ksawery Wójciński

kontrabasista i kompozytor, ur. w 1983r. Wszechstronny muzyk o wielkiej wrażliwości na brzmienie. Nie boi się eksperymentów. Jego zainteresowania sięgają od muzyki dawnej aż po najbardziej wyrafinowaną improwizowaną muzykę współczesną.

Współpracował z takimi muzykami jak: Charles Gayle, Uri Caine, Mikołaj Trzaska, Michael Zerang, Satoko Fuji, Nicolle Mitchell, Tim Sparks, Klaus Kugel, Ken Vandermark, Mats Gustafsson, Gaba Kulka, Robert Rasz, Wacław Zimpel, Paweł Postaremczak, Raphael Roginski, Robert Kusiołek, Krzysztof Dys, Szymon i Maurycy Wójcińscy.

Współtworzył takie formacje jak legendarne Emergency i Hera. Koncertuje w kraju i za granicą. Jest znany również ze swych wokalnych eksperymentów, które przywodzą na myśl ducha takich artystów jak Tom Waits, Frank Zappa.

W 2014 roku nakładem wydawnictwa For Tune wydał solową płytę “The Soul”.

 

• Michael Zerang

to jeden z najchętniej zapraszanych do współpracy bębniarzy/perkusistów, zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Europie. Rodzice amerykańskiego muzyka pochodzenia asyryjskiego urodzili się w Iranie (ojciec) i w Iraku (matka). Od 1976 r. Zerang rozwija swą karierę muzyka, kompozytora i producenta. Jest aktywny na polu muzyki improwizowanej, free jazzu i muzyki współczesnej. Trzykrotnie otrzymał prestiżową nagrodę Joseph Jefferson Awards za oryginalne kompozycje muzyki teatralnej.

W swojej dyskografii posiada ponad 60 nagrań, począwszy od 1982 r. W latach 1985-1989 był dyrektorem artystycznym Link’s Hall Performance Series, w której był producentem ponad 300 koncertów jazzowych, tradycyjnej muzyki etnicznej oraz muzyki elektronicznej. W latach 1994-1996 organizuje koncerty w Cafe Urbus Orbis, a od roku 2001 w The Candlestick Maker in Chicago’s Albany Park. Współtworzył i koncertował w licznych formacjach.

Współpracował z wybitnymi muzykami, takimi jak: Fred Anderson, Mats Gustafsson, Raymond Strid, Sten Sandell, Don Meckley, Jaap Blonk, Daniel Scanlan, Peter Brötzmann, Kent Kessler, Barre Phillips, Jim Baker, Hamid Drake, Ken Vandermark, Luc Hautkamp, Fred Lonberg-Holm, Tatsu Aoki, czy Jeb Bishop. Jest także cenionym pedagogiem wykładającym na licznych uczelniach i kursach.