Czytanie performatywne „Śmierć w piżamie”

Event details

  • Wednesday | 30.09.2015
  • 19:00
  • wstęp wolny

Czytanie performatywne „Śmierć w piżamie” Aleksa Epsztajna [Tel Awiw Noir pod red. Etgara Kereta i Asafa Gawrona]

Tel Awiw Noir? To jakaś pomyłka. To najwspanialsze, najbardziej przyjazne i tolerancyjne miasto na świecie. Co może być mrocznego w tak słonecznym miejscu?Na krwisty i intymny portret miasta składa się czternaście opowiadań noir zebranych przez Etgara Kereta i Asafa Gawrona, a wydanych w Polsce nakładem wydawnictwa Claroscuro. Tego wieczora poznamy mroczny zakątek ukazany na stronach „Śmierć w piżamie” autorstwa Aleksa Epsztajna. Przedstawi go nam Krzysztof Szekalski, aktor, reżyser, scenarzysta.

Przez większość czasu i dla większości ludzi Tel Awiw to cudowne, bezpieczne miasto. Historie zebrane w tym tomie opowiadają o tym, co dzieje się w pozostałym czasie z pozostałymi ludźmi. To opowieści o ostatniej kawie wypitej w kawiarni, gdzie za chwilę wysadzi się zamachowiec samobójca, o uporczywych wizytach ducha mówiącego w jidysz, wycieczce szlakiem najsłynniejszych zbrodni, która nagle zaczyna się komplikować” Tel Awiw Noir” – Etgar Keret.

Aleks Epsztajn (ur. w 1971 r. w Petersburgu) – poeta, pisarz. Od ósmego roku życia w Izrael. Po zakończeniu służby wojskowej studiował inżynierię w Tel Awiwie. Pod koniec lat 90. postanowił poświęcić się literaturze. Jego nowatorska proza została wysoko oceniona przez izraelskich krytyków. Epsztajn publikuje poezję, opowiadania oraz powieści. Jego twórczość tłumaczona jest na wiele języków obcych. W 2003 otrzymał Nagrodę Premiera Izraela. Obecnie wykłada twórcze pisanie w Tel Awiwie oraz pisze dodatki literackie dla dziennika „Haarec”.

http://www.claroscuro.pl/

www.pardontotu.pl