2 Nights with Terry Riley & Gyan Riley (Dzień 1)

Event details

  • Thursday | 09.04.2020
  • 20:45
  • Aleja Armii Ludowej 14; 00-637 Warszawa
KUP BILET / BUY TICKETS

Utworem “In C” przeszedł do historii muzyki. Jest on jednym z czterech wielkich twórców (obok La Monte Younga, Steve’a Reicha i Philipa Glassa) minimalizmu i bez wątpienia jedna z najbardziej wpływowych postaci w historii muzyki 2 poł. XX wieku. Inspirował nie tylko autorów muzyki klasycznej, ale również legendy rocka, takie jak The Who czy The Velvet Underground oraz rzeszę producentów muzyki elektronicznej.

Z wielką radością chcemy Państwa zaprosić na pierwsze klubowe i jedyne w Polsce koncerty, podczas których wystąpi wspólnie ze swoim synem – gitarzystą, z którym współpracuje przy swoich muzycznych projektach. Bardzo serdecznie zapraszamy na dwa wieczory z legendą Terrym Riley i jego synem Gyanem Riley.

“We are presenting a full-length program of Terry’s music: intricate and often improvisational structures containing elements of minimalism, jazz, ragtime, and North Indian raga, the combination of which have defined Terry’s diverse and prolific career.”

• Czwartek / Piątek 09./10.04.2020 – g. 20:45
• Bilety (1-Dniowe): 89 zł (przedsprzedaż) i 99 zł (w dniu koncertu) > Bilety (2-Dniowy Karnet): 160 zł
• Adres: Aleja Armii Ludowej 14; 00-637 Warszawa

Terry Riley (piano / synthesizer / voice)
Gyan Riley (classical / electric guitars)

Bilety są dostępne za pośrednictwem naszej strony internetowej www.pardontotu.pl, strony Going., stacjonarnie w “Pardon, To Tu” przy barze (bilety kolekcjonerskie) oraz w Empikach. Bilety można także nabyć w dniu koncertu (od godziny 19:00) ‘na bramce’, o ile nie zostaną wcześniej wyprzedane.

➳ Liczba miejsc siedzących jest ograniczona

Prosimy osoby, które są zainteresowane miejscem siedzącym o odpowiednio wcześniejsze dotarcie na koncert (od 19:00).

Terry Riley

urodził się w Colfax w Kalifornii, uczył się w Shasta College na Uniwersytecie Stanowym w San Francisco i w konserwatorium w San Francisco, następnie zdobył tytuł magistra sztuki w dziedzinie kompozycji na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, na który uczęszczał wraz z Seymourem Shifrinem i Robertem Ericksonem.

Był związany z eksperymentalną instytucją San Francisco Tape Music Center, w ramach której współpracował z Mortonem Subotnickiem, Steve’em Reichem, Pauline Oliveros i Ramonem Senderem.

Największy wpływ na twórczość Rileyego miał jednak Pandit Pran Nath (1918–1996), wykładowca klasycznego śpiewu indyjskiego, który uczył również La Monte Younga i Marian Zazeelę. Riley w czasie ich znajomości wielokrotnie podróżował do Indii, gdzie uczył się i akompaniował mu na tabli, tamburze i w śpiewie.

W latach 60. XX wieku często podróżował po Europie, gdzie utrzymywał się z gry na pianinie w barach i zbierał muzyczne inspiracje. W 1971 roku został wykładowcą na Mills College, gdzie nauczał indyjskiej muzyki klasycznej. W 2007 roku Uniwersytet Chapmana w Orange w Kalifornii przyznał Rileyowi doktorat honoris causa.

Wykładając na Mills College Riley poznał Davida Harringtona, co zaowocowało długoletnią współpracą z założonym przez niego Kronos Quartet. Riley między innymi skomponował dla zespołu 13 kwartetów smyczkowych. W 1991 roku skomponował swój pierwszy utwór orkiestralny Jade Palace. Współpracował również z Michaelem McClure’em, wydał z nim kilka płyt i skomponował muzykę do nowej odsłony jego sztuki The Beard. Obecnie Riley naucza, śpiewa ragi i występuje jako pianista.

Riley początkowo inspirował się muzyką Stockhausena, ale po poznaniu La Monte Younga zmienił styl. Od 1965 do 1966 roku grał w jego Theater of Eternal Music. Pierwszym dziełem Rileyego w tym stylu był String Quartet (1960); wkrótce potem skomponował trio smyczkowe, w którym po raz pierwszy zastosował charakterystyczne dla minimalizmu powtarzające się krótkie frazy.

Muzyka Rileyego jest aleatoryczna i minimalistyczna (utwór In C uważa się za początek minimalizmu) i repetytywna, często oparta na powolnym zwiększaniu różnicy w tempie gry dwóch instrumentów, co stopniowo dysharmonizuje utwór. Ze względu na trudność wykonania tak wolnego przesunięcia tempa, często podczas występów na żywo do wykonywanej przez jednego bądź obu muzyków frazy włącza się co pewien czas dodatkową nutę.