“Migot” – spotkanie autorskie z Iloną Wiśniewską w Pardon, To Tu!

Event details

  • Monday | 06.06.2022
  • 18:00
  • Aleja Armii Ludowej 14, 00-637 Warszawa
Ilona Wiśniewska pojechała do Qaanaaq i Siorapaluk, najbardziej na północ wysuniętych osad Grenlandii. Nawiązanie relacji z Inughuitami, zwanymi też polarnymi Inuitami, wymagało wyczucia i czasu. Usłyszała: „Nie spiesz się. Ugotuj coś. My też chcemy wiedzieć, kim jesteś”. Zapraszamy wraz z Wydawnictwo Czarne na spotkanie z Iloną Wiśniewską, autorką reportażu “Migot. Z krańca Grenlandii” ale także “Lud”, “Białe” i “Hen” . Rozmowę poprowadzi Grzegorz Wysocki.

➳ Poniedziałek, 6.06.2022 – g. 18:00
➳ Wstęp Wolny
➳ Adres: Aleja Armii Ludowej 14; 00-637 Warszawa

Zimą samolot z południa dolatuje tu raz w tygodniu lub rzadziej. Latem tylko dwa statki dowożą zaopatrzenie na resztę roku. Kilkuset mieszkańców północnej Grenlandii żyje według zasad ustalonych przez naturę i przodków – wielkich łowców polujących na morsy i niedźwiedzie. Zaprosili ją do swojego życia. Uczestniczyła w polowaniach, była zapraszana do domów, przysłuchiwała się rozmowom, w których przeplatały się codzienność, katastrofa klimatyczna, historia i skomplikowane relacje z resztą świata. Tak powstał Migot, niezwykły inuicki wielogłos, który w ciemnościach nocy polarnej wybrzmiewa szczególnie przejmująco.

Ilona Wiśniewska (ur. 1981) — reporterka i fotografka, współpracuje z „Dwutygodnikiem”, „Polityką” i „Dużym Formatem”. Autorka książek “Białe. Zimna wyspa Spitsbergen”, “Hen. Na północy Norwegii” oraz “Lud. Z grenlandzkiej wyspy”, a także opowieści dla dzieci “Przyjaciel Północy”. Była nominowana do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, tytułu Kobiety Roku 2015 w plebiscycie portalu wp.pl oraz Nagrody im. Beaty Pawlak. Za Hen otrzymała nagrodę w konkursie Travelery, a za Lud Kryształową Kartę Polskiego Reportażu – Nagrodę Prezydenta Lublina oraz nominację do nagrody MediaTory w kategorii ObserwaTOR. Jest również laureatką Złotej Sowy – nagrody Klubu Inteligencji Polskiej w Wiedniu, przyznawanej twórcom propagującym polską kulturę za granicą. Mieszka w północnej Norwegii.