CO JEST GRANE o naszych planach

POSZUKAJ NOWEGO PARDON, TO TU

Źródło: Gazeta Wyborcza (Dodatek Co Jest Grane) – Tekst: Łukasz Kamiński

ZACZYNAJĄ OD BURZY, CZYLI KONCERTU TRIA ARASHI. POTEM PRZEZ CAŁE LATO ZAPRASZAJĄ NA SERIĘ DOSKONAŁYCH KONCERTÓW Z POGRANICZY JAZZU, AWANGARDY, IMPROWIZACJI. W MAJOWY WEEKEND W NOWYM TEATRZE SWOJĄ TYMCZASOWĄ SIEDZIBĘ OTWIERA KLUB PARDON, TO TU.

Przez kilka lat istnienia Pardon, To Tu było jednym z najważniejszych klubów w Polsce. Kameralne w wielkości i atmosferze, mocarstwowe w programie. Klubowi udało się też zbudować wokół siebie społeczność szukającą ciekawej muzyki z pogranicza jazzu, folku, alternatywy i awangardy. I to muzyki o międzynarodowym wymiarze, granej przez artystów z absolutnej czołówki.  Marc Ribot, Michael Gira, Thurston Moore, Ken Vandermark – przyjechali do Pardon, To Tu ze specjalnym programem. Gdyby nie mieli zaufania do klubu i jego publiczności nie zrobiliby tego – są zbyt wymagający i rozchwytywani.

Pardon, To Tu było jednak nie tylko klubem, ale też nastrojową kawiarnią i sklepem płytowym z asortymentem równie wybrednie, subiektywnie i trafnie wybranym jak program koncertowy.

Twórcy Pardon, To Tu Daniel Radtke i Magdalena Dudek od początku istnienia klubu wiedzieli, że prędzej czy później będą musieli się z niego wynieść  wciąż szukają nowej siedziby. Nowy Teatr będzie ich tymczasową, wakacyjną siedzibą.

– Zaproszenie od Nowego Teatru przyszło na początku marca – mówi Magda Dudek. – Przejmiemy kawiarnie sezonową, przygotujemy też program kulturalny dla Świetlicy. Będziemy kontynuować program znany z Pardon, To Tu, planujemy też bezpłatne warsztaty plastyczne dla dzieci. Robimy wszystko, żeby było jak w starym Pardonie. Różnica będzie taka, że w Świetlicy nie ma tego wielkiego słupa, który stał na środku starej siedziby. Nie będzie też sklepu z płytami. Przy Nowym Teatrze będziemy działać do końca września.

Magda z Danielem wciąż szukają nowej siedziby, do której mogliby się przenieść jesienią. Przyglądają się adresom w centrum miasta. – Plusem naszych poszukiwań jest to, że dokładnie wiemy, co chcemy znaleźć. I to samo jest minusem naszych poszukiwań, bo mamy bardzo konkretne oczekiwania. Chcemy, by nowe miejsce przypominało stare – śmieje się Magda.

Zanim jednak Pardon, To Tu znajdzie nowy lokal, warto odwiedzić je na Mokotowie.

Pardon, To Tu, Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16

 

NADCHODZĄCE KONCERTY W PARDON, TO TU

ARASHI, ŚRODA, 3 MAJA. GODZ. 20. BILETY 29 ZŁ I 35 ZŁ.

Arashi to po japońsku burza. To również niezwykłe trio pod wodzą saksofonisty Akiry Sakaty, któremu towarzyszą szwedzki basista Johan Berthling i norweski perkusista Paal Nilssen-Love. Trójka muzyków ma potężne doświadczenie muzyczne (Nilssen-Love kilkukrotnie odwiedzał Pardon, To Tu), ale ich wspólny projekt ma dopiero cztery lata. Arashi ma na koncie dwa albumy studyjne oraz serie koncertów, które, jeśli wierzyć krytykom, mają w sobie wiele z intensywności, gwałtowności i magii burz.

 

MIKOLAJ TRZASKA I JACEK MAZURKIEWICZ, NIEDZIELA, 14 MAJA. GODZ. 20. BILETY 29 ZL I 35 ZL.

W sierpniu zeszłego roku Mikołaj Trzaska i Jacek Mazurkiewicz zarejestrowali nieopodal wioski Wdzydze Kiszewskie na Kaszubach płytę “Nightly Forester”. Album, niezwykły w brzmieniu, bo będący kolizją wyobraźni i wrażliwości dwóch wspaniałych muzyków, ukazał się nakładem oficyny Multikulti Project. I to z tą płytą wystąpią w Pardon, To Tu.