Koncert “HiQ + Maniana”
(m.in. Krzysztof Knittel & Aleksander Janicki)
Czwartek, 21.06.2012
Bardzo serdecznie zapraszamy na koncert, i może nawet nie tylko koncert, lecz tez widowisko multimedialne!!!!
Koncert złożony z dwóch części – pierwsza oparta na formie tworzonej intuicyjnie w obrazach i muzyce, tak jak wiersze haiku (i stąd nazwa grupy HiQ) i druga, oparta na komputerowych rytmach granych przez Marie Anne Janicką aka “maniana” – i stąd nazwa.
Koncert “HiQ” w następującym składzie:
Maria Anna Janicka – skrzypce, laptop,
Bartek Prucnal – saksofon,
Rafał Mazur – gitara basowa,
Mieczysław Górka – perkusja
oraz dwaj starsi panowie:
Aleksander Janicki – projekcje video (live) i
Krzysztof Knittel – monochord midi i harfa iSA.
Aleksander Janicki
Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1984 -1990). Jest twórcą licznych instalacji multimedialnych (inter i semi – aktywnych), prezentowanych w przestrzeni publicznej (między innymi wielokrotnie wystawiane w Polsce i za granicą: Projekcje – Siedzący, Non Stop, Gimnastyk, Przyst@nek, Identity, Auto-graf).
Jest autorem artystycznych akcji i działań parateatralnych w Polsce i zagranicą np. “Visitor” z serii Re-Produkcje,
prezentowaną niezależnie w Muenster, Kassel, Wenecji oraz na Art Forum w Berlinie, Krakowie, Warszawie, Frankfurcie nad Menem, St. Petersburgu i w Norymberdze. Wystawa “TRANSmisje” była pierwszą wystawą symultaniczną (ekspozycja w trzech miejscach ekspozycyjnych w CSiTJ Manghha – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, Starmach Gallery i Galerii Zderzak).
Jego semi-aktywna instalacja Echo prezentowana była przez cały okres trwania Expo w Pawilonie Polskim w Japonii (2005).
Krzysztof Knittel
polski kompozytor muzyki współczesnej, twórca m.in. muzyki elektronicznej, studiował kompozycję u Tadeusza Bairda, Andrzeja Dobrowolskiego, Włodzimierza Kotońskiego i Lejarena Hillera (muzyka komputerowa) oraz reżyserię dźwięku w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (ukończył w 1972), a także programowanie komputerowe w Instytucie Matematyki PAN. Jest także twórcą instalacji dźwiękowych, gra w zespołach muzyki improwizowanej. Od 1973 współpracuje ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia w Warszawie. Brał udział w Kursach Nowej Muzyki w Darmstadt (1974 i 1976). W 1978 pracował w The Center of the Creative and Performing Arts w Buffalo, USA.
1989-92 był wiceprzewodniczącym polski sekcji Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Od 1986 prowadzi wykłady na temat nowej muzyki (m.in. w Warszawie, Monachium, Bostonie, Filadelfii, Barcelonie, Alicante, Budapeszcie, Viitasaari). Obecnie dr Krzysztof Knittel jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie kieruje pracami studia muzyki komputerowej, oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie, także w Studio Muzyki Elektroakustycznej.
Współpracował w grupach muzyki improwizowanej z następującymi muzykami: Marek Chołoniewski, Axel Dörner, Uwe Dierksen, Uli Fusseneger, Tim Hodgkinson, Carl-Ludwig Hübsch, Pere Oliver Jørgens, John King, Włodzimierz Kiniorski, Martin Klapper, Jacek Kochan, Werner Kodytek, Albert Markos, Laszlo Melis, Ernesto Molinari, David Moss, Victor Nubla, Uwe Oberg, Olga Pasiecznik, Adam Pierończyk, Tomasz Stańko, Raymond Strid, Birgit Ulher, Marcus Weiss, Frank Wingold, Carlos Zingaro, Agata Zubel.
Wstep: 20 zl