W ramach IX. Festiwalu Singera zapraszamy dzisiaj, w piatek, 31.08.2012 o godz. 17.00 naszych drogich gosci na pierwsza czesc warsztatow muzycznych pt.:

Yiddish Song / Pieśni jidysz


z gwiazdami sceny muzyki klezmerskiej i jidysz


Deborah Strauss / Jeff Warschauer (USA)


Deborah Strauss, jedna z najbardziej uznanych artystek praktykujących do dziś tradycyjne żydowskie techniki gry na skrzypcach. The New York Times określił jej muzykę jako „wybitną”. W duecie z Jeffem Warschauerem uchodzą za najbardziej aktywnych twórców sceny muzyki klezmerskiej i jidysz, a ich styl pomimo ścisłych związków z tradycją okazał się w pełni oryginalny. 


Deborah Strauss

jest izraelsko-amerykańską aktorką i piosenkarką, od urodzenia mieszka w Nowym Jorku. Ukończyła Tisch of the Arts na Uniwersytecie Nowojorskim. Jej nauczycielem był Zalmen Mlotek, z którym często występowała. Współpracowała z National Yiddish Theatre Folksbiene, gdzie zagrała Elke w spektaklu „Tam Gimpel”, a w 2010 r. występowała w produkcji „Hershele Ostropolyer”. Występowała także z Vermont Shakespeare Company i na Edinburgh Fringe Festival. Uczy nastolatków biorących udział w zajęciach w Stella Adler Studio of Acting w Nowym Jorku. Mimo młodego wieku Daniella Rabbani występowała już na czterech kontynentach grając w różnych językach. Była wokalistką zespołu Litvakus, z którym wykonywała ludowe pieśni jidysz.

Jeff Warschauer

znany na całym świecie wirtuoz klezmerskiej mandoliny, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, śpiewający pieśni jidysz. Należy do Klezmer Conservatory Band, występował z Baletem Bolszoj, brał udział w wielu sesjach nagraniowych. Jego grupa Warschauer Klezmer Ensemble często gości na koncertach w USA, Holandii i Polsce. Artysta występował również w Czechach, Australii i Nowej Zelandii, a także w dawnym Związku Radzieckim.
Deborah Strauss i Jeff Warschauer uchodzą za najbardziej aktywnych twórców muzyki klezmerskiej i jidysz. Wspólnie odnaleźli styl, który pomimo ścisłych związków z tradycją, okazał się w pełni oryginalny.

Wstep Wolny