
“Pardon, To Tu” rozpoczyna dzis wieczorem (Nd. 21.10.2012, od godz. 20:30) sezon filmowy pokazem wyjątkowych trzech krótkich metraży.
Projekcjom będzie towarzyszyć obecność ich twórców, dowiemy się dlaczego, jak i gdzie powstawały. Warszawski FF kończy się, ale COŚ równie dobrego zaczyna się!
zapraszamy serdecznie!!!
ODWYK, 2011, 23 min./ NORBERT JURAS I SYN, 2011, 30 min./ NAPAD DOBROCI, 2010, 6:35 min.
1. “Odwyk” – Krótkometrażowy film oparty na anegdocie z życia Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Gałczyński (Wojciech Solarz), przebywa na przymusowym leczeniu odwykowym (początek lat 50). Jedna wizyta poety u doktora prowadzącego wywraca do góry nogami dotychczasowe porządki panujące na oddziale odwykowym szpitala psychiatrycznego.
2011 – ODWYK Warszawa (Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych) Grand Prix
2011 – ODWYK Rzeszów (Festiwal Filmów Optymistycznych “Happy End”) Grand Prix – Złota Ryba
2011 – ODWYK Gliwice (Gliwicki Offowy Festiwal Filmowy GOFFR) I Nagroda w kategorii: film fabularny
Jego twórcą jest Krzysztof Jankowski – reżyser, scenarzysta, producent, rocznik 79. Ma na koncie trzy krótkometrażowe fabuły, w tym wielokrotnie nagradzane: “Dwóch ludzi z kasą” (2005) i „Tor” (2006). Opowiada o swoich rówieśnikach – młodych ludziach, którzy postawieni w ekstremalnych sytuacjach muszą podejmować pierwsze naprawdę dorosłe decyzje. Dużą wagę przywiązuje do strony wizualnej swoich produkcji – kino niezależne nie musi wyglądać byle jak! W 2008 roku zaprezentował swój pełnometrażowy niezależny debiut fabularny – “Ego”, który zdobył kilka prestiżowych nagród (m. in. Offowe Odkrycie Roku 2008). „Odwyk” (2011) to jego pierwsza krótkometrażowa komedia.
2. “Norbert Juras i syn”, reż. Wojciech Solarz: Miasteczko na Mazowszu. Grupa lokalnych bumelantów dowiaduje się, że w ich strony przybył ludowy wieszcz, Juras. Bez chwili wahania ruszają mu na spotkanie w nadziei na to, że Juras, w zamian za ofiarowane mu fanty, odkryje przed nimi sens i wskaże drogę. Tymczasem przepowiednie Jurasa są dla wszystkich zaskakujące. Poetycka opowieść z pogranicza absurdu i surrealizmu traktująca o sensie posiadania, przywiązaniu do rzeczy i o tym, co w życiu jest celem, a co środkiem.
3. “Napad dobroci” o dwóch mieszkańcach Sadyby wobec nieuchronnie zbliżającej się potrzeby zrobienia czegoś dobrego w reżyserii Marcina Cygala, współtwórcy naszego pierwszego wieczorku filmowego w tym sezonie.
ZAPRASZAMY!!!