Koncert “FUSK (Mahall/Tom/Gropper/Lang)” *DK/DE*

Sb. 08.12.2012, godz. 20:30
Bardzo sie cieszymy, ze mozemy naszych gosci zaprosic na zblizajacy sie koncert zespolu, pierwszy raz wystepujacy w warszawie!!!

Duńsko-niemiecka formacja FUSK wystąpi w Polsce na dwóch koncertach, 7 grudnia w Łodzi i 8 grudnia w Warszawie, u nas w “Pardon, To Tu”!!

FUSK, czyli „oszustwo”, oszustwem muzycznym bynajmniej nie jest. FUSK tworzy współczesną, innowacyjną, nowoczesną formę jazzu. Krytycy na świecie wskazują na powiązania i inspiracje wpływami Ornette Colemana, Charlie Hadena czy Don Cherry’s Complete Communion. Nazwa kwartetu i tytuł debiutanckiej płyty brzmią tak samo. Liderem projektu jest duński perkusista Kasper Tom (znany ze składów Kran, QUARTz), który jest autorem większości kompozycji. Skład kwartetu współtworzą najwybitniejsi europejscy soliści jazzowi.

Rudi Mahall – klarnet basowy 
Philipp Gropper – saksofon 
Andreas Lang – kontrabas 
Kasper Tom – perkusjaMuzyka FUSK to reprezentacja najlepszego akustycznego jazzu w Europie. Muzycy stanowią silną grupę osobowości z własnym, charakterystycznym brzmieniem. To komunikatywność sprawia, że muzyka FUSK łatwo porusza się w obszarze napięć między kompozycją a improwizacją w oryginalnej wypowiedzi z elementami m.in. pastiszu bebopu. Duńsko-niemiecki kwartet inspiruje się również pobytem w Polsce. Utwór „Kamienna Wola” powstał po wizycie na wsi, niedaleko Opoczna. 


Kwartet gra zaskakujące, niekonwencjonalne kompozycje i improwizacje free. Ekspresja i brzmienie zespołu potrafi gwałtownie przechodzić od energicznych rytmów do melodyjnych pasaży, co nieustannie intryguje słuchacza. Materiał melodyczny w prezentowanej muzyce jest często mieszanką melancholijnych nordyckich dźwięków, wtopionych w nowoczesne koncepcje kompozycyjne. Każdy z czterech muzyków z FUSK ma bardzo osobiste podejście do swego instrumentu, co uwidacznia się w otwartości, z jaką zespół gra często bardzo złożone kompozycje. Obecnie muzycy pracują nad materiałem na drugą płytę, która ukaże się latem 2013 r. Podczas koncertu będzie można usłyszeć najnowsze kompozycje. Spotkanie na żywo będzie ekscytującym i inspirującym wydarzeniem dla publiczności.


Brzmienie zespołu być może najlepiej opisują słowa krytyków: 

„…owo współgranie, niesamowita energia rytmiczna zespołu jest właśnie tym, co składa się na FUSK.” 
„…dźwięki wydostające się z klarnetu basowego wówczas, gdy dmie w niego ten facet na „nogach z gumy”, są fantastyczne. Ekstatyczne, dziwaczne, czarujące. Po prostu niesamowite. Kiedy dwa instrumenty dęte grają swoje rytmiczne melodie, zrywają słuchaczom kapelusze z głów! Świetna gra zespołowa, twórcze, czasami melancholijne sola, porywające improwizacje. Czego więcej można chcieć?”
RUDI MAHALL / klarnet basowy
Nazwisko dobrze znane na europejskiej scenie jazzowej z unikalnego talentu i oryginalnego podejścia do grania nowoczesnego jazzu na klarnecie basowym. Rudi ma bardzo osobiste brzmienie i sposób gry. Jest uważany za jednego z najbardziej interesujących i przełomowych współczesnych klarnecistów basowych na świecie. W ciągu trzech ostatnich dekad fascynował słuchaczy jazzu w składach takich jak Der Rote Bereich, Die Enttäuschung i u boku Aki Takase. 
Inni współpracownicy to m.in. Kenny Wheeler, Jim Black, Lee Konitz i Barry Guy. Występował na całym świecie, w tym na festiwalach jakich jak Jazz at the Mulhouse, Moers Jazzfestival, Jazzfest Berlin i wielu innych w Norwegii, Kanadzie, Afryce, Portugalii i Nowym Jorku.
PHILIPP GROPPER / saksofon
Wschodzący talent berlińskiej sceny jazzowej. Jego odważne brzmienie i granie „na krawędzi” czyni go jednym z najbardziej interesujących saksofonistów w Niemczech. Philipp ma świetną intuicję melodyczną i ciekawy język tonalny, za każdym razem transponujący tradycję jazzową na nowe, zaskakujące obszary. Poza FUSK, Philipp gra w takich zespołach jak: Hyperactive Kid, European Movement Jazz Orchestra oraz Philm. Koncertował w Anglii, Holandi, Szwecji, Polsce, Chorwacji, Turcji, Kolumbii i wielu innych krajach. Philipp występował już u boku takich gwiazd jazzu jak Ralph Towner, Bobby McFerrin, Günter Baby Sommer i Paolo Cardoso
ANDREAS LANG / kontrabas
Najprawdopodobniej najbardziej rozchwytywany basista w Berlinie, zaangażowany jako sideman w wielu projektach. Andreas ma silny groove, każdorazowo wypełniający muzykę energią. Jego pełne mocy granie basowe zaowocowało występami na trasach koncertowych i festiwalach w Portugalii, Polsce, Niemczech, Danii, Chinach i USA, gdzie ostatnio grał jako główna gwiazda Noise Festival w Waszyngtonie. Gra w wielu składach z ludźmi takimi jak Gunter Hampel, Steve Swell, Hans Ulrik, Anders Mogensen i Hans Koller
KASPER TOM / perkusja
Lider FUSK. Gra na perkusji i komponuje muzykę. O 2007 żyje w Berlinie i współtworzy tamtejszą scenę jazzową. Muzyk dyplomowany w Carl Nielsen Academy of Music w Odense (Dania). Kasper wywodzi się z nowego pokolenia twórców, łączących wiele nurtów muzyki i przetwarzających je na swoją. Nagrywał płyty m.in. z duńskim zespołem QUARTz i polsko-duńskim zespołem Kran. Grał trasy koncertowe w Polsce, Niemczech, Danii i Nowym Jorku, występował na festiwalach Copenhagen Jazzfestival, Leverkuserner Jazztage, Jazz w Ruinach Festival w Gliwicach, New Coorperation Jazzfestival w Zamościu and Jazz nad Odrą we Wrocławiu. 
Tom dysponuje niesłychaną energią muzyczną i osobistym brzmieniem zarówno jako perkusista jak i kompozytor. Inni współpracownicy to również Tobias Delius, Axel Dörner, Håvard Wiik, Kasper Tranberg, Henrik Walsdorff, Uffe Steen, Marek Kadziela, Mads la Cour.
Wstep: 20 pln / 15 pln