Koncert “Neurasja”


(Asja/Traczyk/Ciupidro/Czajkowski/Zemler)
Sb. 15.12.2012, godz. 20:30

Po polrocznej przerwie koncertowej tego zespolu wystapi u nas
NEURASJA
Asja – śpiew
Wojtek Traczyk – bas
Marcin Ciupidro – wibrafon, philicorda
Karol Czajkowski – gitara
Hubert Zemler – perkusja
Asja, wokalistka wspierania przez przyjaciół – gitarzystę Karola Czajkowskiego, basistę Wojtka Traczyka, perkusistę Huberta Zemlera i wibrafonistę Marcina Ciupidro, w oryginalnym i intrygującym projekcie. 
Neurasja gra w klasycznym, rockowym składzie – wokal, gitara, bas i perkusja, delikatnie przyprawionym odrobiną elektroniki. Jesiennie melancholijne, chwytające za serce, piękne melodie w wyjątkowym brzmieniu, łączącym brudny, narkotyczny feeling, z krystalicznym, wzruszającym głosem Asji. 
T-Bone Burnett spotyka Krystynę Konarską, Grizzly Bear spotyka Mirę Kubasińską, Tajfuny spotykają Beth Gibbons. 
Asja to urodzona w Warszawie, dysponująca niezwykłym głosem wokalistka i autorka tekstów. Karol Czajkowski, gitarzysta i producent, pasjonat muzyczny. 
Wspólnie stworzyli jedyny w swoim rodzaju repertuar, w którym znaleźć można emocje bluesa, akcenty folkowo-etniczne i rockowy pazur. Napisali utwory piękne i smutne, a przy tym wyjątkowe i oryginalne, zaprawione słowiańską melancholią. Od momentu kiedy dołączyli do nich przyjaciele – sekcja Wojtek Traczyk i Hubert Zemler, ich piosenki nabrały punkowej zadziorności i surowego, alternatywnego brzmienia.
Zaczynali swoją drogę artystyczną w formacji Alamut, penetrując rejony muzyki świata. Jednak ich twórczość zawsze była daleka od sztampowego odtwarzania folkloru innych regionów. Cechowała ją oryginalność i osobisty, emocjonalny charakter, inspirowała ludyczna transowość i free jazz. Wraz z kolejnymi zmianami w składzie zespołu, szli w stronę improwizacji, free i teatru dźwięku. 
Po latach tamtych doświadczeń, zapragnęli wrócić do elektrycznych instrumentów i tworząc formy piosenkowe, połączyć w nich swoje równoległe fascynacje – brytyjskim triphopem, amerykańskim bluesem czy polskim big beatem. I choć piosenkom tym bliżej do muzyki nowoczesnej, została jednak w ich graniu część poprzednich doświadczeń – improwizacji, etnicznych harmonii oraz, szczególnie widocznego na koncertach, specyficznego klimatu, który z każdym kolejnym dźwiękiem wciąga w niezwykłą, baśniową opowieść.
O muzyce Neurasji trudno powiedzieć jako o muzyce konkretnego nurtu. To oryginalna, zmierzająca w kierunku rockowej alternatywy twórczość, na którą składają się przede wszystkim piosenki – smutne, kobiece, z tekstami w języku polskim. Brzmieniowo osadzone w latach 60/70, są jedynie pretekstem do otwartej na eksperyment i improwizację formuły muzykowania, w której ważny jest każdy dźwięk i napięcie zbudowane pomiędzy muzykami. 
Piosenki Neurasji czerpią niekiedy melodykę, skale i podziały rytmiczne z muzyki ludowej. Jednak pierwiastki etniczne są tu jedną z wielu inspiracji, obok czarnego bluesa, rocka, psychodelii czy minimal music.
Na koncertach, utwory długie, narkotyczne, mieszają się z formami krótkimi – piosenkowymi. Transowa sekcja z mocnym, masywnym basem, jazzująco-bluesowa gitara, wibrafon dodający teatralno-psychodelicznego klimatu i przeszywający głos wokalistki – niezwykle sugestywny i emocjonalny, budują bajkowy świat.
Zapraszamy bardzo serdecznie!!
Wstep: 15pln / 10 pln (ulgowe)
http://soundcloud.com/uzf-recordings/sets/neurasja-live/
http://www.youtube.com/watch?v=fCRIU7x-uK4&feature=g-upl 
http://www.youtube.com/watch?v=f7jEjqbf3rA&feature=relmfu