Koncert “Tricphonix Big Band – Almost Original”

(Trifonidis/Polkowski/Andruszczenko/Polakowski/Janiec/Moński) 
Wt. 05.02.13, g. 20:30

Zapraszamy na nietypowe przedsięwzięcie, czyli koncert “przy stole”! pilotujący nową płytę “Tricphonix Big Band – Almost Original”!! 

Zaprezentują nowe, autorskie kompozycje, choć jak lider zespołu podpowiada “często bardzo podobne do napisanych wcześniej przez kogoś zupełnie innego. 

Ale wszystko to w granicach prawa i z ogromną radością”. 
Zagrają też kilka kilka starych utworów legendarnego zespołu “Tricphonix”, lecz w nowych aranżacjach. 

Forma samego występu nawiązywać będzie do wspaniałej lecz zapomnianej tradycji, wspólnego spędzania czasu, rozmów przy stole i muzykowania na bani. Podsumowując: zespół nie wystąpi na scenie lecz zasiądzie wygodnie przy stole wraz z publicznością i degustując doskonałe trunki wykona wiele utworów i porozmawia na różne ciekawe tematy. Czasem zdarza się ,że spontanicznie śpiewamy ale nie zawsze.

Cytat: “Gramy w stylu “otwartym” ale dla potrzeb dziennikarzy możemy się określić : gramy bardzo męskiego “rock & roll ‘a … Gramy głównie dla kobiet ale koledzy też mogą przyjść. Zapraszamy!” – my również zapraszamy!! 🙂

Skład Big Band’u (ale z czasem dołączą inni…):

Maciej Trifonidis – gitara,mandolina, saksofon,flet
Daniel Polkowski – saksofon tenorowy,saksofon altowy
Oliwier Andruszczenko – klarnet, bass klarnet
Radek Polakowski – akordeon, skrzypce
Piotr Janiec – tuba
Daniel Moński– cayon, framedrums, inst.perkusyjneMaciej Trifonidis

ur. 24 lutego 1974 w Warszawie. Kompozytor, muzyk, producent, realizator dźwięku, wydawca. Muzyka Trifonidisa jest różnorodna, kompozytor niczym podróżnik wędruje po świecie dźwięków, zachowując jednocześnie swój indywidualny styl i język muzyczny. 
Komponuje na duże orkiestrowe składy, comba, kameralne tria, duety…

Jego muzykę charakteryzuje niezwykła energia, zabawa fakturą i formą. Obok wyrafinowanych jazzowych tematów w kompozycjach Trifonidisa usłyszymy odważne sonorystyczne eksperymenty i dzikie free jazzowe improwizacje, symfoniczno-filmowe nastroje. W wielowątkowych utworach odnajdziemy wpływy muzyki jazzowej, współczesnej i etnicznej. W swojej muzyce twórca ten łączy brzmienia akustyczne z elektroniką, oscylując między improwizacją a precyzyjnym zapisem utworów. 

Działalność kompozytorska to jedna z trzech głównych dróg artysty. Trifonidis jako multiinstrumentalista udziela się i tworzy wiele zespołów sceny jazowej, world music i muzyki improwizowanej. A jako producent i realizator dźwięku i wydawca (slowdown records) tworzy i nagrywa muzykę we własnym studio (Trifonidis Studio). Aktualnie tworzy w formacje: Trifonidis Orchestra, Trifonidis Roots ,Trifonidis Downtown, Tricphonix oraz Horny Trees.

Daniel Polkowski

znany bardziej jako Banan jest saksofonista takich formacji jak: Fuse, Tricphonix, Jazz Quintet. To saksofonista, który od kilku lat z powodzeniem wspiera grą na saksofonie takich Dj’ów jak: Martin Harmony, Prorok, Adamus, Soultunes, Dj Nobis.

Oprócz wystepow w klubach calej Polski, nagrywa partie saksofonu w utworach produkowanych przez duet Wawa, Martina Harmony, Soultunes, a także produkuje muzykę z Dj’em Prorokiem pod pseudonimem MagoDago.

Oliwier Andruszczenko

Oliwier Andruszczenko urodził się w 1986 roku w Warszawie. Oliwier jest mocno zaangażowany w produkcje muzyczne jako muzyk sesyjny, współpracując na stałe ze studiem „ Euroacoustic” w Wiedniu, Karoliną Cichą (rock progresywny/awangarda) oraz teatrami: Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, Teatr Maska w Rzeszowie, Teatr Lalka w Warszawie. Koncertował w większości sal koncertowych w Warszawie (Filharmonia Narodowa, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Zamek Królewski, Sala Kongresowa, Teatr Wielki- Opera Narodowa a także na terenie Polski oraz za granicą (Niemcy, Portugalia, Belgia, Hiszpania, Litwa, Ukraina). Współpracował z wieloma orkiestrami młodzieżowymi jako solista i pierwszy klarnecista.

Oliwier Andruszczenko doskonalił swoje umiejętności podczas prestiżowych kursów mistrzowskich u takich znakomitości artystycznych jak : Eduard Brunner, Oriol Romani, Jan Jakub Bokun, Artur Pachlewski, Jean Mark Fessard, Aleksander Romański, Matthias Müller,Miroslav Hlavac, Giora Feidmann oraz z kwartetem klarnetowym Vienna Clarinet Connection.

Radek Polakowski

urodzony w 1979 r. w Sejnach. Multiinstrumentalista, kompozytor, aktor i aranżer. W roku 1995 rozpoczął współpracę z Teatrem Sejneńskim, działającym przy “Ośrodku Pogranicze-Sztuk,kultur, narodów” w Sejnach. Tam zaczął swoją edukację muzyczną w pracowni Wojciecha Szroedera, zapoznając się z muzyką tradycyjną Żydów środkowoeuropejskich, bałkańską, cygańską, ukraińską i białoruską. 

W latach 1995-2000 uczestniczył jako aktor w dwóch projektach teatralnych: “Dybuk- na pograniczu dwóch światów” Szymona An-skiego i “Wijuny” Teresy Lubkiewicz Urbanowicz. Jednocześnie rozwijał się muzycznie w Kapeli Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego – na początku jako wiolonczelista, potem jako skrzypek, cymbalista i akordeonista. W roku 1998 przeprowadził się do Warszawy i wstąpił do Katedry Filologii Białoruskiej UW, gdzie zaprzyjaźnił się z Pawłem Sołtysem-studentem rusycystyki, znanym później jako Pablopavo. 

W latach 1998-2003 współtworzył bałkańsko-folkowy projekt Dżezva występując na kilkunastu festiwalach i przeglądach muzyki folkowej. W roku 2006 założył etno freejazzowy zespół Gaamera. Rok 2008 to początek owocnej współpracy z Pablopavo, praca nad 3 płytami:”Telehon”(2009), “10 Piosenek”(2011), “Głodne kawałki”(2011) i liczne koncerty. 

W 2009 roku powstają z jego udziałem 2 projekty: Frozen Bird i klezmerski Sztetl Quartet. Od 2010 wspomaga, jako akordeonista i wokalista legendę polskiej sceny folkowej zespół Balkan Sevdah. Początek roku 2012 to długo oczekiwany debiut wydawniczy zespołu Frozen Bird – płyta “Terry’s Tale”.

Piotr Janiec

tubista. Od 2000 roku związany z Ośrodkiem Pogranicze “Sztuk, Kultur, Narodów”. Właśnie tam po raz pierwszy pobiera lekcje gry na tubie u prof. Mariana Szaryńskiego. Silnie związany z muzyką klezmerską; gra i koncertuje w Polsce i poza granicami z działającą przy ośrodku Kapelą Klezmerską Teatru Sejneńskiego. Uczestniczy w warsztatach prowadzonych przez Paul’a Brody’ego, Frank’a London’a, Jeff’a Warschauer’a, Michael’a Alpert’a czy David’a Krakauera w projekcie “Tratwa muzykantów pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami”, Mikołajem Trzaską, Marcinem Olakiem w ramach projektu “Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa”.

Od 2008 związany z warszawską sceną muzyczną. Koncertuje wraz Trifonidis Orchestra, Trifonidis Free Orchestra, Frozen Bird, Muzyka Miejsca, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. Współpracuje z muzykami takimi jak Maciek Bielawski, Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki, Raphael Rogiński, Michał Górczyński, Paweł Szpura, Radek Duda, Wojtek Traczyk, Ray Dickaty, Luis Nubiola, Kamil Szuszkiewicz i inni.

Wstęp: 15 pln / 10 pln (ulgowe)