Koncert “Raphael Rogiński Solo”

Nd. 17.02.2013, g. 20:30

Artysta, który wielokrotnie otwierał nam uszy na nowe doznania; artysta, którego niesamowity dorobek zachęca do odkrywania niezbadanych rejonów, do których dociera jego muzyka. Artysta, który może się nazwać artystą. Człowiek, który jest wzorem dla innych.


Gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Od 13 roku życia gra na gitarze elektrycznej. 

Wykształcony jazzowo i klasycznie; edukację uzupełniał o muzykologię i etnomuzykologię. Od samych początków działalności twórczej, skupiony jest przede wszystkim na improwizacji wynikającej z jazzu, bluesa, na muzyce etnicznej i ludowej. Miks tych dwóch dróg jest wyznacznikiem stylu jego twórczości pod względem kompozytorskim jak i wykonawczym. Głęboko związany z kulturą żydowską, szuka jej miejsca w swojej twórczości. 

Z tych poszukiwań wynikają m.in. dwa projekty których jest liderem, jest to Shofar i Cukunft. Jest także dyrektorem artystycznym festiwali przedstawiających nową kulturę żydowską takich jak Tikkun, Varshe, Mizrach, jak i konsultantem w ramach projektów z nią związanych. 

Jego kompozycje, improwizacje lub interpretacje często ilustrują wydarzenia artystyczne – filmy dokumentalne i rysunkowe ( np. Man Ray, Viking Elling) , performance (np. J. Kalina,), teatr tradycyjny i multimedialny (min. ”Lothe Lachmann videoteatr “Poza”, Teatr Stary w Krakowie) oraz słowo (np. Tadeusz Różewicz, Mieczysław Myśliwski, Mieczysław Abramowicz, Andrzej Stasiuk). 

Koncertuje głównie w ramach projektów autorskich – występuje solo lub jako lider zespołów. W tej chwili stałe projekty muzyczne to wspomniane: Shofar, Cukunft, Wovoka, Spinalonga, trio z Maciem Morettim i Marcinem Maseckim, duet Sisters oraz koncerty na gitarę solo. 

Grał i współpracował min. z: Kazuchisa Uchichashi, Le Quan Ninh, Noel Akchote, Frederic Blondy, Joe Giardullo, Keith Rowe, Axel Dorner, Thomas Lehn, Andrew Sharpley, John Edwards, John Tilbury, Brigit Ulher, Yale Strom, Tim Daisy, Dave Rempis, Mark Tokar, Mark Sanders, Clayton Thomas, Kris Wenders, Peter Jaquemyn, Wacław Zimpel, Emiter, Macio Moretti, DJ Lenar, Daniel Pigoński, Konstanty Usenko, Jarek Bester, Ireneusz Socha, Vadim O.Pavluk, Ryszard Latecki, Rafał Mazur, Piotr Bukowski, Arszyn, Mikołaj Trzaska, Maria Peszek. 

Bierze udział w warsztatach muzycznych, konkursach i festiwalach muzyki współczesnej np.: Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, „Simcha“ Wrocław, Cztery Kultury Łódź, “ Ha motiv Ha jehudi” Warszawa, „Rainbow Coalition Festival” Hanover USA, Warszawska Jesień, Gaudeamus Music Week Haga Holandia, Ars Electronica Linz Austria, “WUJ-ek” 2001 – 2005, Warszawa, G2 Music for creative chamber orchestra, „Villa Warszawa“, NuFolk, Gdańsk, Święto muzyki Paryż, Pora Poezji i wiele innych.

Wstęp: 10 pln