Koncert “Sisters” [Rogiński / Lenar]
Nd. 19.05.2013, g. 20:30 – Kup Bilet / Buy Tickets
Kolejny raz mamy ta przyjemność zaprosić naszych gości na jeden z tych koncertów, który zdecydowanie oczaruje naszych bywalców:
Raphael Rogiński i Lenar aka Sisters – ich w lutym zeszłego roku w Multikulti wydana płyta “The Mono” jest dla niektórych muzycznym objawieniem:
“…Płyta Sisters „The Mono” to fantastyczny przykład jak „żywy” instrument może korespondować z elektroniką, która nie jest spychana na dalszy plan, nie pozostaje w sferach „przeszkadzajek, dodatków, zapychaczy”, jest równie piękna, dzieje się tak samo, jest tak samo dynamiczna, żywa i organiczna co gitara Raphaela…” – Przemysław Etamski
“…Amerykański folk z przełomu lat 60. i 70., echa muzyki żydowskiej oraz abstrakcyjny, instrumentalny hip hop. Efekt tych starań zaskakuje świeżością i oryginalnym brzmieniem. Powolne nakreślanie wątków trzyma w napięciu niczym filmy Antonioniego…” – Piotr Wojdat – Screenagers
“…Takiej płyty jeszcze w Polsce nie było, najciekawszy dzisiaj jazzowy gitarzysta w Polsce wspólnie z turntablistycznym mistrzem…” – Serpent
Tym bardziej cie cieszemy, ze już w Niedziele, 19. Maja 2013 zobaczymy i usłyszymy muzykę tych wyjątkowych muzyków u nas na żywo!!
Raphael Roginski – guitar
Lenar (Marcin Lenarczyk) – turntable soundscapes
Raphael Rogiński
gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Wielka osobowość sceny muzycznej. Od trzynastego roku życia gra na gitarze elektronicznej. Od początków działalności twórczej skupiony jest przede wszystkim na improwizacji wynikającej z jazzu i bluesa oraz na muzyce etnicznej i ludowej. Miks tych dwóch dróg jest wyznacznikiem stylu jego twórczości pod względem kompozytorskim jak i wykonawczym.
Głęboko związany z kulturą żydowską, szuka jej miejsca w swojej działalności artystycznej. Z tych poszukiwań wynikają projekty, których jest liderem, np. Shofar i Cukunft, Alte Zachen, Bach Bleach, Mizrachi, Night Ragas, Drom, Sisters.
Artysta zaangażowany w przedsięwzięcia związane ze światową sceną nowego jazz, a jego kompozycje są wykorzystywane w filmie i teatrze.
Marcin Lenarczyk
turntablista, realizator i montażysta dźwięku. Jako DJ Lenar promował nowe techniki grania na gramofonach i płynnie poruszał się po różnych gatunkach muzycznych – od klezmerskiego „Meritum” przez reinterpretacje Lutosławskiego grane z Andrzejem Bauerem czy występy z zespołem Paris Tetris w towarzystwie Marcina Maseckiego.
Od kilku lat zajmuje się realizacją i montażem dźwięku w filmach fabularnych i dokumentalnych (Niezależna Republika Samosiuk, Sala samobójców, Przeżyć Afganistan). Współpracował z Pograniczem w projekcie „Muzyka miejsca”, w ramach którego prowadził warsztaty dźwiękowe. Jest także twórcą ścieżki dźwiękowej do Filmowej Kolekcji Bajek – „Opowieści pogranicza”.
Wstęp: 15 pln