Koncert “Malerai / Goldstein / Masecki”
[“Preparing To Dance” / “Tsugreytndik zikh tsu tantsn”]
Śr. 18.09.2013, g. 20:30
Bardzo się cieszymy ze możemy naszych gości już wkrótce zaprosić na niezwykły koncert, który miał swoja premierę 11 maja tego roku na festiwalu “Nowa Muzyka Żydowska” w Palladium. Będzie to wyjątkowa okazja zobaczyć ten koncert w klubowych przestrzeniach – zapraszamy bardzo serdecznie!!


Yermiyahu Ahron Taub – poezje
Michał Górczyński – muzyka

Hanna Goldstein- wokal
Dagna Sadkowska – skrzypce
Michał
Górczyński – klarnet
Mikołaj Pałosz – wiolonczela
Marcin Masecki – piano
Fascynacja brzmieniem języków świata zaowocować może współpracą pomiędzy twórcą muzyki i poetą. W przypadku języka jidysz wyobraźnia kieruje do świata jedynych w swoim rodzaju ekspresji muzycznych nieobecnych w innych przestrzeniach muzycznych. Należy je wychwycić w tekstach poety Yermiyahu Ahron Taub i przełożyć na muzykę.

Pracując ze specyficznym składem instrumentów takich jak pianino, skrzypce, klarnet, wiolonczela współgrających z głosem Hani Goldstein należy dokonać wyboru czy z tekstów brać to co liryczne i dać się prowadzić do ostatniego dźwięku utworu z charakterystycznym zaśpiewem czy też dokonać przełamania i wyobrazić sobie obrazy z poezji Yermiyahu Ahrona Tauba po swojemu.

W składzie występują bowiem muzycy mający na co dzień kontakt z dźwiękami współczesnymi takimi jak wysublimowane łupanie, piszczenie, rozwalanie i syczenie. Są to członkowie tria Malerai w składzie Dagna Sadkowska – skrzypce, Michał Górczyński klarnet i klarnet basowy, Mikołaj Pałosz – wiolonczela oraz Marcin Masecki na pianinie.


O premierowym koncercie na festiwalu “Nowa Muzyka Żydowska” p. Kajetan Prochyra z Jazzarium napisał:

“…Siłą formacji Malerai/Goldstein/Masecki była wspólnota w wielości głosów. Niezwykle charyzmatyczni i utalentowani muzycy potrafili połączyć własną ekspresję z tworzeniem złożonych utworów na – co by tu nie mówić – swoistą kameralną orkiestrę. Wszyscy instrumentaliści w pewnym sensie zjechali dwa piętra bliżej ziemi – od swojej codziennej, często zakręconej, niektórzy powiedzieliby „trudnej” muzyki do świata piosenek, czy nawet tytułowych tańców. Pozostała im jednak swoboda i lekkość w przejściu od melodii i głosu do świata wolnej improwizacji i sztuki dźwięku…”

Wstęp: 20 pln