Koncert “The Thing”

(Mats Gustafsson / Ingebrigt Håker Flaten / Paal Nilssen-Love)

& Support: Łukasz Rychlicki [Kristen] Solo 
Nd. 06.10.2013, g. 20:30

Milo nam poinformować naszych gości ze przed koncertem “The Thing” wystąpi znakomity gitarzysta znany głownie z zespołu Kristen z którym nagrał pięć płyt i zagrał wiele koncertów min. z Tortoise, Deerhoof, Joe Lally (Fugazi) – – Łukasz Rychlicki. Będzie to pierwszy solowy koncert w jego karierze. Zapraszamy i nie możemy się już doczekać!!
„The Thing pierwszym dźwiękiem wprawia posadę budynku w drżenie – mocny cios w werbel, cięty okrzyk saksofonu tenorowego oraz pomruk wyrywanej struny kontrabasu – tak w sam raz na dobry początek. I tak to trio rozpoczyna burzliwą galopadę pędząc punk’rockowym tempem przez kolejne mocarne riffy. Paul nokautuje bębny kolejnymi seriami precyzyjnych i piekielnie mocnych ciosów. Ingebright szarpie struny z drapieżnością i lekkością, która sprawia, że masywny kontrabas wydaje się być nie cięższy niż gitara flamenco. Mats balansuje lekko na stopach i dźwiękach niczym bokser wagi ciężkiej” – – tak jeden z koncertów opisuje Bartek Adamczak dla portalu Jazzarium. 
Jesteśmy dumni ze ci panowie pierwszy raz (ponieważ znakomity basista Ingebrigt Håker Flaten wystąpi już jutro u nas wraz z “The Rempis Percussion Quartet”) wystąpią na naszej scenie!!
Jesteśmy podekscytowani, że ta potężna dawka energii rozbrzmi w Pardon, To Tu, natomiast obawiamy się czy czynnie nie wspomoże zwolenników wyburzenia budynku na Placu Grzybowskim 12/16. Uderzenie dźwięku może przekroczyć nasze oczekiwania.
Bardzo serdecznie zapraszamy na koncert “The Thing”!!! 

Mats Gustafsson (Szwecja) saxes

Ingebrigt Håker Flaten (Norwegia) bass

Paal Nilssen-Love (Norwegia) drums

The Thing rozpoczęła działalność w lutym 2000 roku podczas serii koncertów i sesji nagraniowych w Sztokholmie. Jej członkowie są doskonale znani na scenie jazzowej. Wystarczy tylko wspomnieć ich współpracę z Peterem Brötzmannem, Kenem Vandermarkiem, Joe McPhee, Paul Lovensem czy Barry Guy’em.
Obecnie, obok Atomic, jest uznawana za najciekawszy skandynawski zespół grający muzykę improwizowaną. Ich muzyka wywodzi się z tradycji niemieckiego, brytyjskiego i amerykańskiego free jazzu lat sześćdziesiątych, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Dona Cherry’ego, który przez wiele lat mieszkał w Sztokholmie.
W repertuarze grupy są rzadziej grywane kompozycje Cherry’ego, które powstały podczas jego pobytu w Szwecji. Wszystkie do tej pory wydane płyty The Thing („The Thing”, „Action Jazz”, „Live At Bla”, „Garage”, The Thing with Joe McPhee and Cato Salsa Experience „Sounds Like A Sandwich”, Two Bands And A Legend „I See You Baby” były znakomicie przyjęte zarówno przez krytyków, jak i fanów, a jak pisał krytyk All About Jazz: „koncerty tych trzech znakomitych improwizatorów są niesamowitą mieszanką tradycji, awangardy, energii i szaleństwa.
Ingebrigt Håker Flaten
basista, kompozytor i improwizator norweski. Ukończył konserwatorium w Trondheim, gdzie będąc studentem poznał Paal’a Nilssen-Love’a i Havarda Wiika i założył swój pierwszy profesjonalny zespół – kwartet Element. Z Paalem tworzy od tego czasu najsłynniejszą europejską sekcję rytmiczną. Głównym polem jego muzycznej aktywności są zespoły Atomic, The Thing, kwintet z Jeffem Parkerem i Davem Rempisem, współtworzy także inne projekty: Free Fall, The Electrics, The Outskirts, Dave Rempis Percussion Quartet, Scorch Trio, Trinity, IPA, Daniel Levin Trio.
Mats Gustafsson 
urodzony w 1964 roku, jeden z najbardziej twórczych saksofonistów w Europie. Początkowo prowadził zespoły, w składzie których występowała czołówka improwizatorów skandynawskich. Od 1990 większość czasu spędza w Chicago, występując i nagrywając z najlepszymi przedstawicielami tamtejszej sceny free jazzu, jak: Hamid Drake, Ken Vandermark, Barry Guy, Steve Lacy. Jest współzałożycielem takich znakomitych grup, jak: The AALY Trio, Peter Brötzmann Tentet, Gush, The Thing.
Paal Nilssen-Love 
perkusista, kompozytor i improwizator. Bez wątpienie najważniejszy perkusista szeroko pojętej europejskiej sceny freejazzowej ostatnich lat i jeden z najbardziej kreatywnych norweskich muzyków młodego pokolenia, występuje i nagrywa wraz z Kenem Vandermarkiem, Davem Rempisem, Fredem Lonberg-Holmem, Sabirem Mateenem, Bobby Bradfordem, Jimem O’Rourke, Terrym Ex, Thurstonem Moorem, Peterem Brötzmannem (Chicago Tenten), Evanem Parkerem, Matsem Gustafssonem (The Thing), Johnem Butcherem, Jebem Bishopem, Stenem Sandellem, Joe McPhee i Toshinori Kondo. Lider własnego kwartetu TownOrchestraHouse. Koncertuje i nagrywa także solo. Właściciel oficyny wydawniczej PNL Records.
Wstęp: 30 pln

Comments are closed.