Koncert “Irek Wojtczak – The Bees’ Knees” 

[I.Wojtczak / K. Pater / A. Zuchowski / K. Staruszkiewicz]

Pn. 02.12.2013, g. 20:30

“Jazz jest sztuką nieprzewidywalną i nieprzewidywalność jest dokładnie tym czego słuchacz może się spodziewać słuchając tej muzyki.
Irek Wojtczak, saksofonista/kompozytor, od lat związany ze sceną trójmiejską ma już ugruntowaną renomę na współczesnej polskiej scenie jazzowej, nie pozwalając nikomu na wygodne umieszczenie go i jego muzyki w ciasnej niszy co charakteryzuje jego twórczość. 
Prezentowana muzyka jest kolektywnym wyrazem indywidualnej wolności muzyków którzy tworzą wraz z Wojtczakiem a są nimi:
Irek Wojtczak – saksofon
Kamil Pater – gitara (Contemporary Noise Sextet, Dziki Jazz)
Adam Żuchowski – bass (Andre Ochodlo, Mania Trio)
Kuba Staruszkiewicz – perkusja ( Pink Freud, Maria Peszek, Kaszebe)

Wspaniałe współgranie tych czterech artystów pozwala im również na pozostawienie sobie miejsca na indywidualną przestrzeń. Pomimo jasno określonych melodii i akordów muzyka wciąż obraca się i skręca w różnych kierunkach czy to harmonicznych, melodycznych czy tematycznych. 
Imponujące sola, znakomite improwizacje grupowe i inteligentne poruszanie po całej materii dźwiękowej. Wojtczak, który skomponował całą muzykę, to osobowość liberalna a rezultatem tej postawy jest zbiorowa kreatywność w miejscu muzycznej zgodności czy posłuszeństwa. Wybór gitary w miejsce fortepianu jako instrumentu harmonicznego w tym przypadku okazał się idealny. Nie pozostaje nam nic innego jak tylko słuchać i cieszyć się muzyką!!!” – Adam Baruch, 2013
Nic dodać, nic ująć – bardzo serdecznie zapraszamy na pierwszy koncert wybitnego saksofonisty Irka Wojtczaka! Będzie to koncert w ramach trasy koncertowej promującą płytę Irka Wojtczaka “the Bees’ knees” (Norymberga, Bydgoszcz, Sopot, Warszawa, Bruksela).
Irek Wojtczak 
improwizator, kompozytor, aranżer. zamieszkały w Sopocie. Znakomicie wpisał się w trójmiejską scenę muzyczną udzielając się w wielu zespołach jako lider, sideman czy gość specjalny. 
Wziął udział w specjalnym projekcie Polish Brass Ensemble feat. Dave Douglas. Koncertował z Fonda/Stevens Group, ,Jim Black, Chris Speed. Nagrywa(ł) i koncertował m.in. z Tymański Yass Ensemble, Outlook Quartet, Krystyną Stańko, Contemporary Noise Sextet, Freeyo. Gościnnie nagrywał z Przemkiem Dyakowskim (Złota Płyta za album “Melisa”), Grażyną Łobaszewską, Ścianką, Pink Freud. Współtworzył zespoły Groovekojad, Tomek Sowiński Collective Improvisation Group, Wojtek Mazolewski Quintet oraz Możdżer – Tymański – projekt Chopin. Obecnie lider kwartetu The Bees’ Knees.
Wielokrotnie nagradzany: laureat Fryderyka w kategorii muzyka alternatywna (za album “Smacznego” zespołu Groovekojad), Złotej Płyty (2008) za album Melisa Przemka Dyakowskiego. Największa Indywidualność Jazzowa konkursu na Bielskiej Zadymce Jazzowej w 2008 roku i wraz ze swoim zespołem PRL KWINTET został wyróżniony na XIV Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2011r. 
Pracując jako muzyk sesyjny nagrywa dla potrzeb filmu i teatru. Wziął udział w sesjach trans-opery “Sen nocy letniej” Leszka Możdżera, filmów: Segment 76 Oskara Kaszyńskiego, W stepie szerokim Abelarda Gizy (Sztorm 2008), Small spaces Elvina Flamingo (Gold Remi Award 2009, Houston, USA).
Cena Biletu: 20 PLN