Koncert “Hubert Zemler Solo”

Wt. 18.02.2014, g. 20:30

Jeśli miałoby się policzyć dobre solowe płyty perkusistów, to zmieścilibyśmy się na palcach jednej reki. Jest ale jedna płyta, która się na tle innych wyróżnia – płyta ‘Moped’ Huberta Zemlera 
(wyd. Lado ABC), która jest zapisem koncertu w dawnej ‘Chlodna 25’. 
Płyta płytą (niżej podajemy parę recenzji), natomiast jak może brzmieć, wyglądać koncert jednego człowieka ze swoim instrumentem, którym jest perkusja? O tym się przekonamy już niebawem. Bardzo się cieszymy, ze pierwszy raz na naszej scenie wystąpi perkusista ze swoim solowym programem: znakomity, wszechstronny, skromny Hubert Zemler!!
∆ Hubert Zemler Solo 

∆ Wt. 18.02.2014, g. 20:30

∆ Bilety: 15 PLN
Poster By Hanna Cieślak ( (http://hannacieslak.tumblr.com/)
Hubert Zemler
Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Równolegle z klasyczną edukacją i współpracą z orkiestrami symfonicznymi (Opera Narodowa, Sinfonia Varsovia) zajmował się zgłębianiem tajników improwizacji, jazzu i rytmów afro-kubańskich. Jako perkusista jazzowy współpracował między innymi ze Zbigniewem Namysłowskim czy Wojciechem Staroniewiczem oraz współtworzył takie zespoły jak Alternations, Tria, Calle Sol. Na tym polu Hubert Zemler jest artystą dość utytułowanym – laureatem, wraz z triem Jana Smoczyńskiego, Grand Prix oraz nagrody indywidualnej na festiwalu Jazz Juniors w 2000 roku i Grand Prix na festiwalu „Jazz nad Odrą” wraz z zespołem Galaxy (1999 rok).
Obecnie współtworzy kilka ważnych warszawskich zespołów sceny niezależnej (Horny Trees, SzaZaZe, Kapacitron, Slalom, Piętnastka). Bierze również udział w przesięwziąciach, które mają niebagatelne znaczenie dla kultury polskiej takich jak na przykład pierwsze polskie wykonanie utworu „Music for 18 Musicians” Steva Reicha (zorganizowane przez zespół Kwadrofonik), koncerty kompozytorskie kompozytorów muzyki współczesnej (Tadeusz Wielecki, Arturas Bumsteinas) czy projekty interdyscyplinarne, takie jak współpraca z teatrem tańca Dada von Bzdulow oraz tworzenie muzyki na żywo do filmów Franciszka i Stefanii Themersonów i arcydzieł polskiej animacji eksperymentalnej (wraz z Pawłem Szamburskim i Patrykiem Zakrockim).
Hubert Zemler przez lata zbierał doświadczenia ze skrajnie odległych muzycznych światów – od muzyki improwizowanej, przez muzykę współczesną, klasyczną, jazzową po muzykę etniczną. Ciągle poszukujący, konsekwentnie podążający swoją drogą, wytworzył własny, oryginalny styl kompozytorski opierający się w dużej mierze na improwizacji. 
Jako wszechstronny perkusista wypracował oryginalne brzmienie poparte niespotykaną wrażliwością, pomysłowością i niebywałą techniką gry. Jeden z koncertów zawierający kompozycje Huberta Zemlera został uwieczniony i wydany przez oficynę wydawniczą LADO ABC jako album „Moped”. W 2009 roku zdobył brązowy medal na międzynarodowej Delfiadzie (olimpiadzie artystów) w Korei, w kategorii perkusja solo. Koncertował w całej Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Korei i Japonii.
O płycie ‘Moped’ Huberta Zemlera:
“…Dwie ręce i dwie nogi. Zemler zaczyna od bębnów, szura, głaszcze, uderza, wzbudza, wzburza, tłumi i akcentuje. Bierze się do blach. Ślizga się, dzwoni, przemyka, spaceruje, biegnie, skacze…” – tak pisał o niej pan Jacek Swiąder w ‘Dużym Formacie’ Gazety Wyborczej. 
Natomiast pan Marcin Marchwiński z PopUpMusic.pl pisal: “…Trudno nawet ogarnąć, jak wieloma odcieniami mieni się ta muzyka. Mnogość barw nie oznacza w tym przypadku eklektycznego chaosu, wszystko ma tu swój porządek, stopniowo pojawiają się kolejne akcenty – od delikatnych szmerów, przez dynamiczne, ale i stonowane figury wygrywane na zestawie perkusyjnym, afrykańskie rytmy balafonu, po żarliwe ciosy w finale koncertu. Jednocześnie to przemyślane granie w ogóle nie odbiera muzyce niczego z jej dramaturgii i świeżego, zaskakującego oblicza…”