Koncert “Ken Vandermark Solo” [US]
Śr. 05.03.2014, g. 20:30

Ken Vandermark – jeden z najważniejszych muzyków współczesnego free-jazzu przyjedzie do ‘Pardon, To Tu’ zaprezentować nam swój solowy program. Będzie to jedna z tych nielicznych okazji zobaczyć Kena Vandermarka zostawionego sam na sam z publicznością. 
∆ Ken Vandermark Solo 

∆ Środa, 05.02.2014, g. 20:40

∆ 20 PLN (online / przy barze / na barze)


Ken Vandermark
ur. 1964-09-22, Warwick, Rhode Island (USA), saksofonista, klarnecista, kompozytor i improwizator. Rewelacyjnie sprawny saksofonista (przede wszystkim tenorowy) i klarnecista (przede wszystkim basowy). Jego gra na obu tych instrumentach, powoduje, że znaleźć się on powinien pośród najwybitniejszych przedstawicieli obu tych instrumentów we współczesnym jazzie. 
Winien być jednak postrzegany także jako animator jazzowej sceny. Wielość projektów, które prowadzi doprawdy imponuje. Wczesny okres jego twórczości, to współpraca z rockowym (czy lepiej powiedzieć avant-rockowym) w zasadzie zespołem The Flying Luttenbachers. Zresztą przez całe lata 90. aktywnie włącza się w działalność różnych zespołów awangardowej sceny rockowej, jak Gastr del Sol, czy 
Jima O’Rourke. 
Równolegle z Resonance Ensemble i The Vandermark 5, prowadzone jest trio DKV, w skład którego, oprócz Vandermarka, wchodzą Hamid Drake oraz Kent Kessler. Ten zespół, prezentujący akustyczne trio ściśle nawiązuje do tradycji free jazzowej, wywodzącej się z wczesnych form free, dorzucając jednak młodzieńczą witalność. 
Gra i dotychczasowa aktywność Vandermarka spotkała się w roku 1999 z uznaniem, albowiem dostał on w tym roku nagrodę MacArthura (stając się jej laureatem pośród takich luminarzy jazzu, jak Cecil Taylor, czy Anthony Braxton). 
Ken Vandermark wielokrotnie koncertował w Polsce, m.in. z DKV Trio (2002), LKV Trio (2003), The Vandermark 5 (2004), które zaowocowało 12-płytowym boksem “Alchemia”, Bridge 61 (2005), Free Music Ensemble (2006). 
[Paweł Baranowski, źródło: diapazon.pl]