Koncert “John Dikeman / William Parker / Hamid Drake”


[Jedyny Koncert w Polsce] 

Wt. 06.05.2014, g. 20:30

kup bilet / buy tickets

Czujemy się bardzo zaszczyceni ze na początku maja pierwszy raz na naszej scenie, na jedynym koncercie w Polsce, wystąpią długo oczekiwani przez nas amerykańscy muzycy: saksofonista John Dikeman, legendarny kontrabasista William Parker i wybitny perkusista Hamid Drake.
∆ John Dikeman / William Parker / Hamid Drake 

∆ Wt. 06.05.2014, g. 20:30

∆ Bilety: 35 PLN (online / przy barze (od 12.04) / przed koncertem ‘na bramce’)

♪ John Dikeman – saksofon
♪ William Parker – kontrabas
♪ Hamid Drake – perkusja

Poster By Marek Wajda

John Dikeman 
to amerykański saksofonista obecnie zamieszkały w Amsterdamie . Czerpie inspirację z wielu różnych źródeł, gra Johna uruchamia gamę muzyki improwizowanej i wspaniałej techniki . John koncertował intensywnie w Holandii i USA, a także w Kanadzie, Brazylii, Rosji i całej Europie i na Bliskim Wschodzie. 
Dorastał w Wyoming i zaczął występować zawodowo w wieku 16 lat. Mieszkając na wschodnim wybrzeżu USA intensywnie koncertował z wieloma świetnymi amerykańskimi muzykami, w tym z Nate Wooley, Mike Pride, Daniel Carter, Tatsuya Nakatani, etc … 
W 2004 roku przeniósł się do Kairu w Egipcie, gdzie pracował na pełny etat jako profesjonalny muzyk i pedagog, prowadząc liczne zespoły, oraz jako członek wielu składów. M.in. występując jako solista w Orkiestrze Symfonicznej w Kairze i jako długoterminowy członek Nubijskiego zespołu Mohameda Mounir. Po Egipcie, John przeniósł się na krótko do Budapesztu, następnie w Paryża, i wreszcie osiadł w Amsterdamie w 2008 roku. 
Od momentu przeprowadzki do Amsterdamu, Dikeman występował z Joe McPhee, Jeb Bishop, Han Bennink, Roy Campbell, Ab Baars, członkami Ex, i wiele innych. John jest bardzo aktywny w holenderskiej muzyce improwizowanej zarówno jako performer jak i kurator. Został wybrany do 2012 Young VIP Tour wraz z trio Cactus Truck + Goście do odbycia trasy po całej Holandii. Został również zaproszony do współpracy ze Stichting Doek, a jesienią 2012 Caktus Truck ukończyło 37 koncertową trasę po USA. Ich występ na Zebulon w Nowym Jorku zdobył im miejsce na liście Andrieja Henkin najlepszych koncertów w roku 2012 dla New York City Jazz Record.
William Parker 
Charyzmatyczna postać światowego free jazzu, uduchowiony, czerpiący z mądrości sufickiej poeta, a przede wszystkim kontrabasista i multiinstrumentalista. Począwszy od lat 80. aż po dziś dzień William Parker jest jednym z najaktywniejszych muzyków i animatorów w Nowym Jorku, jednym z najważniejszych głosów awangardowej sceny, na której improwizował z takimi, jak: Bill Dixon, Sunny Murray, Billy Higgins, Alan Silva, Rashid Ali, Ed Blackwell, Don Cherry i Cecil Taylor. 
Swój talent kompozytorski ujawnił na wielu płaszczyznach, pisząc również opery, oratoria, muzykę teatralną, filmową i baletową. Zafascynowany orientalnymi kulturami i podróżami kolekcjonuje instrumenty z całego świata, dla których czasem podczas koncertów odstawia kontrabas. Jednym z jego ulubionych jest japoński flet shakuhachi. 
Parker to także autor książek i zbiorów poezji oraz ceniony nauczyciel. Od kilkunastu lat współorganizuje kultowy Vision Festival, na którym gromadzi różne środowiska artystyczne. Europa jest częstym celem jego podróży, tutaj jego drogi spotkały się z free-jazzową czołówką Starego Kontynentu: Peterem Kowaldem, Peterem Brotzmannem, Hanem Benninkiem, Derkiem Bailey’em i Louisem Sclavisem. Obecnie, razem z perkusistą Hamidem Drake’iem, tworzy tandem uważany za najlepszą sekcję rytmiczną na świecie.
Hamid Drake 
uważany jest za jednego z najlepszych perkusistów muzyki improwizowanej. Jest znany z łączenia free jazzu z elementami world music. Karierę zaczynał w środowisku chicagowskiego AACM.
Długoletni partner zespołów Freda Andersona, z którym współpracuje nieprzerwanie od 1974 r. Studiował grę na egzotycznych instrumentach perkusyjnych. Od roku 1976 r. współpracował z Adamem Rudolphem, od roku 1977 był członkiem The Mandingo Griot Society. Od 1978 r. okazjonalnie współpracował też z Donem Cherrym. 
Nie unika kontaktów z młodszymi muzykami z Chicago, jak DKV (Drake/Kessler/Vandermark) Trio. Równocześnie Drake jest perkusistą różnych formacji Petera Brötzmanna. Współpracował także z Joe McPhee, Bill Laswellem czy Marilyn Crispell. 
Obok jazzu interesuje go różnego rodzaju muzyka etniczna, głównie o afrykańskim rodowodzie, nie stroni też od grania reggae. Znakomicie wypada współpraca Drake’a w różnego rodzaju duetach z basistą Williamem Parkerem oraz w Indigo Trio z Nicole Mitchell oraz Harrisonem Bankheadem. 
Powołał gwiazdorski skład BINDU, z którym nagrał trzy płyty.
W 2012 wystąpił w ramach festiwalu Krakowska Jesień Jazzowa z polską grupą Hera Wacława Zimpla. Koncert został zarejestrowany i wydany rok później jako płyta pt. Seven Lines.