Koncert “2 Nights with ‘The Thing'” 
[Mats Gustafsson / Ingebrigt Håker-Flaten / Paal Nilssen-Love] + Special Guests
Nd. & Pn. 04./05.05.2013, g. 20:30

Na początek maja na naszej scenie wystąpi w ramach dwudniowej rezydencji skandynawska supergrupa ‘The Thing’, czyli saksofonista Mats Gustafsson, kontrabasista Ingebrigt Håker-Flaten i perkusista Paal Nilssen-Love! 
The Thing [M. Gustafsson / I. Håker-Flaten / P. Nilssen-Love] + Special Guests 
Nd. & Pn. 04./05.05.2014, g. 20:30
Bilety: 30 PLN (jeden dzień) / 50 PLN (karnet dwudniowy) – 
dostępne: online / przy barze / przed koncertem ‘na bramce’
Jesteśmy szczęśliwi ze udało nam się zaprosić na tą okazje specjalnych gości, którzy jednego i drugiego dnia zagrają wraz z muzykami zespołu ‘The Thing’ na początku wieczoru krótkie sety: 
Piotr Damasiewicz, Olgierd Dokalski, Gerard Lebik, Jan Małkowski, Maciej Obara, Dominik Strycharski, Paweł Szpura i Ksawery Wójciński.


Oto poszczególne składy:
∆ Nd. 04.05.2014, g. 20:30:
Pierwszy set:
Olgierd Dokalski – trąbka
Ingebrigt Håker Flaten – kontrabas
Jan Małkowski – altowy saksofon
Dominik Strycharski – flet prosty
Drugi set:
Piotr Damasiewicz – trąbka
Paal Nilssen-Love – perkusja
Maciej Obara – saksofon
Ksawery Wójciński – kontrabas
Trzeci set:
Koncert ‘The Thing’
∆ Pn. 05.05.2014, g. 20:30
Pierwszy set:
Mats Gustafsson – saksofon
Gerard Lebik – saksofon
Pawel Szpura – perkusja
Ksawery Wójciński – kontrabas
Drugi set:
Koncert ‘The Thing’
“…Kto choć raz miał okazję podziwiać Gustafssona na scenie wie, że jest on koncertową petardą. W towarzystwie znakomitych kolegów z The Thing mamy do czynienia z petardą podlaną benzyną (…) Jaka jest muzyka The Thing? Agresywna, energetyczna, bezkompromisowa, drwiąca z ograniczeń gatunkowych? Zapewne, jednak w moim odbiorze kluczowym elementem w konstrukcji muzycznej materii The Thing jest uparte poszukiwanie melodii, nieznośnie chwytliwych motywów, groove’u, który następnie, każdy z artystów na swój sposób próbuje zarżnąć energią intensywnej scenicznej ekspresji. 
Podążając tym tropem doświadczenie The Thing live jest doświadczeniem precyzyjnej, konsekwentnej destrukcji. Nie chodzi o to, żeby było miło – ma być głośno, ma być mocno i na opak. Dzięki temu muzyka ani przez chwilę nie staje się przewidywalna, a słuchanie każdej z kompozycji przypomina jazdę z muzykami po wertepach ciężarówką pełną nitrogliceryny…” – Krzysztof Wójcik, Jazzarium.
The Thing rozpoczęła działalność w lutym 2000 roku podczas serii koncertów i sesji nagraniowych w Sztokholmie. Jej członkowie są doskonale znani na scenie jazzowej. Wystarczy tylko wspomnieć ich współpracę z Peterem Brötzmannem, Kenem Vandermarkiem, Joe McPhee, Paul Lovensem czy Barry Guy’em. 
Obecnie, obok Atomic, jest uznawana za najciekawszy skandynawski zespół grający muzykę improwizowaną. Ich muzyka wywodzi się z tradycji niemieckiego, brytyjskiego i amerykańskiego free jazzu lat sześćdziesiątych, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Dona Cherry’ego, który przez wiele lat mieszkał w Sztokholmie. 
W repertuarze grupy są rzadziej grywane kompozycje Cherry’ego, które powstały podczas jego pobytu w Szwecji. Wszystkie do tej pory wydane płyty The Thing („The Thing”, „Action Jazz”, „Live At Bla”, „Garage”, The Thing with Joe McPhee and Cato Salsa Experience „Sounds Like A Sandwich”, Two Bands And A Legend „I See You Baby” były znakomicie przyjęte zarówno przez krytyków, jak i fanów, a jak pisał krytyk All About Jazz: „koncerty tych trzech znakomitych improwizatorów są niesamowitą mieszanką tradycji, awangardy, energii i szaleństwa.
Ingebrigt Håker Flaten
basista, kompozytor i improwizator norweski. Ukończył konserwatorium w Trondheim, gdzie będąc studentem poznał Paal’a Nilssen-Love’a i Havarda Wiika i założył swój pierwszy profesjonalny zespół – kwartet Element. Z Paalem tworzy od tego czasu najsłynniejszą europejską sekcję rytmiczną. Głównym polem jego muzycznej aktywności są zespoły Atomic, The Thing, kwintet z Jeffem Parkerem i Davem Rempisem, współtworzy także inne projekty: Free Fall, The Electrics, The Outskirts, Dave Rempis Percussion Quartet, Scorch Trio, Trinity, IPA, Daniel Levin Trio.
Mats Gustafsson
urodzony w 1964 roku, jeden z najbardziej twórczych saksofonistów w Europie. Początkowo prowadził zespoły, w składzie których występowała czołówka improwizatorów skandynawskich. Od 1990 większość czasu spędza w Chicago, występując i nagrywając z najlepszymi przedstawicielami tamtejszej sceny free jazzu, jak: Hamid Drake, Ken Vandermark, Barry Guy, Steve Lacy. Jest współzałożycielem takich znakomitych grup, jak: The AALY Trio, Peter Brötzmann Tentet, Gush, The Thing.
Paal Nilssen-Love 
perkusista, kompozytor i improwizator. Bez wątpienie najważniejszy perkusista szeroko pojętej europejskiej sceny freejazzowej ostatnich lat i jeden z najbardziej kreatywnych norweskich muzyków młodego pokolenia, występuje i nagrywa wraz z Kenem Vandermarkiem, Davem Rempisem, Fredem Lonberg-Holmem, Sabirem Mateenem, Bobby Bradfordem, Jimem O’Rourke, Terrym Ex, Thurstonem Moorem, Peterem Brötzmannem (Chicago Tenten), Evanem Parkerem, Matsem Gustafssonem (The Thing), Johnem Butcherem, Jebem Bishopem, Stenem Sandellem, Joe McPhee i Toshinori Kondo. Lider własnego kwartetu TownOrchestraHouse. Koncertuje i nagrywa także solo. Właściciel oficyny wydawniczej PNL Records.