Koncert “Daniel Higgs [US] / Michael Zerang [US]
Wt. 08.07.2014, g. 20:30

kup bilet / buy tickets

Daniel Higgs i Michael Zerang połączyli swoje siły i już niebawem będziemy świadkami tej nietuzinkowej kolaboracji dwóch mistrzów. Ich telepatyczne zdolności do porozumiewania się w długich muzycznych formach, ich zdolność do osiągania głębi, tworzenie niewyobrażalnych ascetycznych dźwiękowych krajobrazów, to sztuka sama w sobie. Zapraszamy bardzo serdecznie!
∆ Daniel Higgs [US] / Michael Zerang [US]

∆ Wt. 08.07.2014, g. 20:30

∆ Bilety: 30 PLN [online / przy barze / przed koncertem ‘na bramce’]

Daniel Higgs – banjo, vocal
Michael Zerang – percussion


∆ Daniel Arcus Incus Ululat Higgs
jest muzykiem i artystą z Baltimore w stanie Maryland USA. Jego twórczość obejmuje trzydzieści lat aktywnej pracy, w tym wydawnictwa płytowe, tomiki poezji i zbiory rysunków; jednak najważniejsze jest to, że jako artysta wymyka się on całkowicie klasyfikacji. 
Higgs jest znany przede wszystkim jako główny autor tekstów i lider zespołu Lungfish. Zespół należał bezsprzecznie do najważniejszych formacji amerykańskiej sceny niezależnej lat 90tych. Ich mistyczny, mantrowy rock zdobył sobie wielu fanów także w Polsce. Grupa bez public relations, fanfar, manifestów i meta narracji była w stanie przywiązać do siebie kilkadziesiąt tysięcy fanów – został zapisany jako jeden z ostatnich zespołów America’s true folk, a Higgs’a namaszczono jako patrona czystości artystycznej.
Ostatnimi laty Daniel Higgs wybrał się na kilka solowych wycieczek. W samotnych poszukiwaniach Higgs zbliża się do mistycyzmu dzięki akustycznej i elektrycznej gitarze, pianinie, banjo oraz drumli. 
∆ Michael Zerang 
jeden z najchętniej zapraszanych do współpracy bębniarzy / perkusistów sceny improwizowanej, zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Europie. 
Rodzice amerykańskiego muzyka pochodzenia asyryjskiego urodzili się w Iranie (ojciec) i w Iraku (matka). Od 1976 r. Zerang rozwija swą karierę muzyka, kompozytora i producenta. Jest aktywny na polu muzyki improwizowanej, free jazzu i muzyki współczesnej. Trzykrotnie otrzymał prestiżową nagrodę Joseph Jefferson Awards za oryginalne kompozycje muzyki teatralnej (1996, 1998 i 2000). 
W swojej dyskografii posiada ponad 60 nagrań, począwszy od 1982 r. W latach 1985-1989 był dyrektorem artystycznym Link’s Hall Performance Series, w której był producentem ponad 300 koncertów jazzowych, tradycyjnej muzyki etnicznej oraz muzyki elektronicznej. W latach 1994-1996 organizuje koncerty w Cafe Urbus Orbis, a od roku 2001 we własnym The Candlestick Maker in Chicago’s Albany Park. 
Podczas swej kariery Zerang współtworzył i koncertował w licznych formacjach: Liof Munimula, The Neutrino Orchestra, Trio Troppo, The Wonderfuls, The Blue Angels, Sam Pappas’ Tumbling Strains, Frozen Lucy, The Quirt Quintet, Musica Menta, The Vandermark Quartet, Resonance, Dream Cheese, The Sputter Ensemble, In Zenith, Broken Wire.
Współpracował z wybitnymi muzkami, takimi jak: Fred Anderson, Mats Gustafsson, Bonnie ‘Prince’ Billy, Raymond Strid, Sten Sandell, Don Meckley, Jaap Blonk, Daniel Scanlan, Peter Brötzmann, Kent Kessler, Barre Phillips, Jim Baker, Hamid Drake, Ken Vandermark, Luc Hautkamp, Fred Lonberg-Holm, Tatsu Aoki, czy Jeb Bishop. Jest nie tylko wybitnym perkusistą o oryginalnym brzmieniu, ale także cenionym pedagogiem wykładającym na licznych uczelniach i kursach.
Wywiad pana Piotra Lewandowskiego z PopUpMusic.pl z Danielem Higgs (z 2011r):