Event details
- Sunday | 15.01.2017
- 18:00
Bardzo nam miło zaprosić miłośników reportażu ale też zagadnień urbanistycznych na spotkanie z tłumaczem architektury i kolekcjonerem wizualnych absurdów – Filipem Springerem, które poprowadzi laureat konkursu stypendialnego im. R.Kapuścińskiego, Pan Kamil Bałuk.
Filip Springer to reporter polskiego krajobrazu, pisał już o mieście, którego nie ma, o budynkach, które są, a wielu wolałoby, żeby ich nie było, oraz o pewnym małżeństwie, którego wielką miłością była architektura. Niedawno ukazała się jego kolejna książka pt. Miasto Archipelag.
Urodzony w 1982 r. Springer jest absolwentem Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych (archeologia z antropologią kulturową) na UAM w Poznaniu. Na co dzień pracuje jako fotoreporter i dziennikarz. Publikował m.in. w “Polityce”, “Rzeczpospolitej”, “Przekroju” czy “Tygodniku Powszechnym”. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury (2012). Autor książek reportażowych: “Miedzianka. Historia znikania”, “Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u”, “Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach”, “13 pięter” i “Księga zachwytów”, “Wanna z kolumnadą”.
Ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, reporter i fotograf. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Poznaniu, Katowicach, Gliwicach, Gdyni, Jeleniej Górze i Łodzi. Publikuje w prasie ogólnopolskiej, regularnie współpracuje z Tygodnikiem Polityka. Jego książka reporterska „Miedzianka. Historia znikania” (wyd.Czarne 2011) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, finale Nagrody Literackiej Gdynia i finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Była także nominowana do Nagrody za Książkę Historyczną Roku, Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Prasy. W 2012 roku ukazała się jego druga książka „Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u” (wyd. Karakter 2012). Współpracował z PWSTiF w Łodzi, Amnesty International Polska, Greenpeace Polska, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fundacją Imago Mundi, Biurem Europejskiej Stolicy Kultury Katowice 2016. Wykładał na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, obecnie współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie. Był stypendystą Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2010), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010), Narodowego Centrum Kultury (2012).
Kamil Bałuk ur. 1988 ukończył socjologię, dziennikarstwo i niderlandystykę. Urodzony w Hannoverze, jest z Wrocławia, a mieszka w Warszawie. Reportaże publikował w Dużym Formacie i NaTemat.pl oraz w zbiorach książkowych “Grzech jest kobietą” i “Tutaj drzwi trzeba otwierać powoli”. Jego teksty były kilkukrotnie nominowane do Nagrody Newsweeka im T. Torańskiej w kategorii Młody Talent.
Laureat V edycji Stypendium im. R. Kapuścińskiego, które otrzymał na napisanie zbioru reportaży o współczesnej Holandii. Obecnie pracuje nad wcześniejszym projektem – debiutancką książką reporterską o 200 dzieciach pewnego holenderskiego dawcy nasienia.
„Polska Szkoła Reportażu nauczyła mnie, że nikt ci nie powie, co jest właściwe, więc lepiej szybko sam się zorientuj i powiedz innym.”
Wstęp wolny.