
Event details
- Monday | 07.12.2015
- 20:30
- 30 PLN
Tych czterech wybitnych instrumentalistów właściwie nie trzeba przedstawiać: Sabir Mateen • Conny Bauer • Mark Tokar i perkusista Klaus Kugel
to doświadczeni mistrzowie free jazzu, którzy na tej trasie koncertowej pierwszy raz w tym składzie ze sobą grają i nam i naszym gościom zapewne tego wieczoru udowodnią ze improwizowana muzyka wciąż jest żywa. Zapraszamy bardzo serdecznie!
• Sabir Mateen / Conny Bauer / M. Tokar / K. Kugel [US/DE/UA]
• Poniedziałek, 07.12.2015, g. 20:30
• Bilety: 30 PLN
|| Sabir Mateen – saksofon
|| Conny Bauer – puzon
|| Mark Tokar – kontrabas
|| Klaus Kugel – perkusja
/// » Bilety są dostępne w ‘Pardon, To Tu’ przy barze / za pośrednictwem naszej strony internetowej www.pardontotu.pl / lub przed koncertem ‘na bramce’. Dla studentów, uczniów, emerytów, bezrobotnych przysługuje – za okazaniem ważnej legitymacji – na każdy koncert zniżka w wysokości 10 pln. Te tzw. ‘wejściówki’ będzie można zakupić wyłącznie przed samym koncertem ‘na bramce’ (nie w przedsprzedaży) i do wyczerpania zapasów. ///
» Sabir Mateen
na scenie muzyki improwizowanej nikt go nie może zignorować. Zaczynał grać z Horace Tapscott’s Pan African People’s prawie cztery dekady temu. Mimo, że grał z Sun Ra, nie dołączył do Arkestry, wybrał indywidualną drogę.
Grał w każdym zakątku Stanów Zjednoczonych i zjechał cały świat; jest kreatorem światowej sceny improv; współtworzył szereg projektów i współpracował z wieloma wybitnymi artystami (Test, One World Ensemble, Tenor Rising, Sunny Murray’s bands, the Raphe Malik Quartet, Alan Silva, Kali Fasteau, Butch Morris, Bill Dixon, William Hooke i wielu innych). Gdy w Nowym Yorku nie gra akurat w Knitting Factory czy the Cooler, można trafić na niego na peronach lub na undergroundowych happeningach.
» Konrad “Conny” Bauer
brat innego puzonisty Johannesa Bauera, urodzony w Niemczech rozpoczął swoją karierę w 1969 roku jako gitarzysta i wokalista w zespole Ernsta-Ludwiga Petrowsky’ego. Ale w drugiej połowie lat siedemdziesiątych Bauer stał się trzonem europejskiego ruchu free jazzowego. Współtworzył liczne grupy, które wpłynęły na rozwój jazzu w Niemczech Wschodnich. Wśród nich jest FEZ oraz Synopsis/Zentralquartett, którego członkami byli również Ernst-Ludwig Petrowsky, Ulrich Gumpert oraz Günter “Baby” Sommer.
Od 1988 do 1989 roku kierował National Jazz Orchestra byłej NRD, a później występował z London Jazz Composers Orchestra, Joachim Kühn’s Jubilee Band, Globe Unity Orchestra oraz NDR Big Band. Od 1983 roku współpracował z takimi artystami jak Anthony Braxton, Tony Oxley, Derek Bailey, Evan Parker, Theo Jörgensmannem, Peterem Brötzmannem, Barre Phillips, Peterem Kowaldem, Han Bennink, Barry Altschul, Alexander von Schlippenbach, Louis Moholo-Moholo, Gerry Hemingway i George Lewis.
W 2004 roku Bauer został odznaczony niemiecką nagrodą SWR Jazz Prize za jego solowe nagranie „Hummelsummen”. Znany z niezwykłych występów solowych, w których Bauer wykorzystuje multifoniczne techniki oddychania przypominające zapętlanie.
» Mark Tokar
wybitny i wszechstronny kontrabasista w świecie jazzu. Ukończył studia na Politechnice Lwowskiej później studiował w Szkole Muzycznej im St. Ludkiewicza we Lwowie (gitara klasyczna). Równocześnie rozpoczął grę na kontrabasie. W roku 2006 w ramach stypendium Gaude Polonia od ministra kultury Rzeczypospolitej studiował w Akademii Muzycznej im K. Szymanowskiego w Katowicach na wydziale jazzowym pod kierunkiem prof. Jacka Niedzieli.
W latach 2005-2006 pracował jako dyrektor artystyczny i współorganizator ukraińsko-polskiego festiwalu “Jazz Bezz”. Organizował także serie koncertów filharmonicznych “Metro Jazz” we Lwowie. Występował jako basista z różnymi formacjami w Niemczech, Czechach, Polsce, Ukrainie, Rosji. Członek lwowskiej formacji Dzyga Jazz Quintet. Jest także twórcą i liderem międzynarodowych projektów Leo’m’art i Mark Tokar Quintet. Uczestnik projektów “Resonance” Kena Vandermarka i “Five Spot”.
» Klaus Kugel
należy do najbardziej cenionych i doświadczonych europejskich perkusistów. Współpracował jak dotąd z cała plejadą artystów jazzowych, jak choćby Tomasz Stańko, Vyacheslav Ganelin, Peter Evans, Charlie Mariano, Michel Pilz, Perry Robinson, Theo Jörgensmann, Roy Campbell, Kenny Wheeler, William Parker, Bobo Stenson, Jemeel Moondoc, Burton Green, Wacław Zimpel czy Bobby Few.
Od 1989 współpracuje na stałe z litewskim saksofonistą Petrasem Vysniauskasem tworząc rozliczne projekty.
“Jeden z najbardziej zajętych i elokwentnych współczesnych perkusistów jazzowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Przekracza granicę między wewnętrznym i zewnętrznym graniem w szczególnie wyrazisty sposób; jego zasada to zawsze słuchać i nigdy nie dać się złapać podczas serii szybkich muzycznych wyjść. ” – Dave Wayne