“Grunge. Bękarty z Seattle” Piotra Jagielskiego – premiera książki i spotkanie

Event details

  • 28.11.2023
  • 19:00
  • Aleja Armii Ludowej 14, 00-637 Warszawa

Wychowaliśmy się na tej muzyce, a autor książki od dawna towarzyszy naszej muzycznej przygodzie, mało kto tak pięknie umie opowiadać o wrażeniach z koncertów czy odsłuchu płyt. Dlatego tym bardziej jesteśmy szczęśliwi, że wraz z Wydawnictwem Czarne możemy zaprosić na premię książki “Grunge. Bękarty z Seattle” i spotkanie z Piotrem Jagielskim. Rozmowę poprowadzi dziennikarka i szefowa działu kultury ELLE Polska – Maja Chitro.

▶ Data: Wtorek 28.11.2023
▶ Rozpoczęcie spotkania: 19:00
▶ Wstęp wolny
▶ Adres: Aleja Armii Ludowej 14; 00-637 Warszawa

Piotr Jagielski (ur. 1986) – dziennikarz, w przeszłości związany z Polską Agencją Prasową i portalem Onet.pl. Publikował także m.in. w „Newsweeku” oraz kwartalnikach „Kontynenty” i „Kopalnia. Sztuka Futbolu”. Autor książek “Bird żyje”, “Legia mistrzów” oraz “Święta tradycja, własny głos. Opowieści o amerykańskim jazzie”, współautor przekładu książki Robina D. G. Kelley’ego “Thelonious Monk. Geniusz inny niż inni”. Laureat nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej.

Grunge. Brudny, chropawy rock and roll, wyrosły z miłości do punka i heavy metalu. Długie włosy, wojskowe buty i flanelowe koszule miały być symbolami buntu pokolenia, które w gazetach, telewizjach i stacjach radiowych uparcie nazywano straconym „pokoleniem X”. Szczycił się swoją odmiennością i sarkastycznym, mrocznym poczuciem humoru. Kapele nie stroiły się w szaty rockmanów i były dumne z tego, jak bardzo nie pasują do sławnych zespołów z MTV. Jednak z muzyki zwykłych dwudziestolatków i młodych buntowników grunge przerodził się w końcu w towar globalnego rynku, a nagły sukces okazał się dla niektórych śmiertelną pułapką.

Piotr Jagielski jest przewodnikiem po zawiłych losach grunge’u. Pisze nie tylko o największych gwiazdach sceny, jak Nirvana, Pearl Jam czy Soundgarden, ale z wnikliwością śledzi również losy jej prekursorów. Jego książka jest przede wszystkim opowieścią o grupie przyjaciół z miasta na końcu świata, którym udało się podbić rynek muzyczny. Jest też przestrogą, by uważać, czego się pragnie – spełnienie marzeń może okazać się przekleństwem.

Zawsze porusza mnie i napełnia wdzięcznością, gdy dostaję szansę cofnięcia się w czasie i podzielenia się wspomnieniami mojej młodości. Czas mija, a moje spostrzeżenia dotyczące przeszłości się zmieniły, jestem jednak wdzięczny losowi, za to wszystko, co mogłem przeżyć. Piotr Jagielski zadzwonił do mnie, zbierając materiały o scenie Seattle. Jego błyskotliwe pytania sprawiły, że rozmowa ta była czystą przyjemnością.

Dave Abbruzzese, perkusista Pearl Jam w latach 1991–1994