
Event details
- Tuesday | 19.05.2015
- 20:30
- 30 PLN
Oboje gościli u nas osobno już wielokrotnie, aczkolwiek pierwszy raz zobaczymy ich teraz na naszej scenie razem.
Bardzo się cieszymy ze już niedługo będziemy gościć jednego z najważniejszych muzyków współczesnego jazzu – Kena Vandermarka oraz znanego chociażby z tria Joe’a Mcphee – Survival Unit III czy tria ‘Ballister’ wybitnego wiolonczelistę Fred Lonberg-Holm. Zapraszamy bardzo serdecznie! PS.: Niedawno, dzięki Bocian Records, została wydana ich wspólna płyta ‘Resistance’ (CD), która oczywiście podczas koncertu będzie tez dostępna.
• Fred Lonberg-Holm & Ken Vandermark [US]
• Wtorek, 19.05.2015, g. 20:30
• Bilety: 30 PLN
• Fred Lonberg-Holm – wiolonczela
• Ken Vandermark – saksofony / klarnet
/// » Bilety są dostępne w ‘Pardon, To Tu’ przy barze / za pośrednictwem naszej strony internetowej www.pardontotu.pl / lub przed koncertem ‘na bramce’. Dla studentów, uczniów, emerytów, bezrobotnych przysługuje – za okazaniem ważnej legitymacji – na każdy koncert zniżka w wysokości 10 pln. Te tzw. ‘wejściówki’ będzie można zakupić wyłącznie przed samym koncertem ‘na bramce’ – do wyczerpania zapasów. ///
• Ken Vandermark
Rewelacyjnie sprawny saksofonista (przede wszystkim tenorowy) i klarnecista (przede wszystkim basowy). Jego gra na obu tych instrumentach, powoduje, że znaleźć się on powinien pośród najwybitniejszych przedstawicieli obu tych instrumentów we współczesnym jazzie. Winien być jednak postrzegany także jako animator jazzowej sceny. Wielość projektów, które prowadzi doprawdy imponuje.
W ostatnich latach Vandermark współtworzy kilka nowych projektów, m.in: Platform 1, Double Tanderm, Lean Left, Made To Break, czy Fire Room. Koncertuje i nagrywa także solo oraz w duetach z Timem Daisy i Paal Nilssen-Lovem.
Gra i dotychczasowa aktywność Vandermarka spotkała się w roku 1999 z uznaniem, albowiem dostał on w tym roku nagrodę MacArthura (stając się jej laureatem pośród takich luminarzy jazzu, jak Cecil Taylor, czy Anthony Braxton).
• Wiolonczela, nie uznawana dotąd w jazzowym świecie za pełnoprawny instrument a kojarzona raczej z muzyką klasyczną, w rękach Freda Lonberga-Holma zyskała nowy wizerunek.
Mieszka i pracuje w Chicago gdzie angażuje się w niezliczone i różnorodne przedsięwzięcia muzyczne, których w tętniącym jazzem mieście nie brakuje. Swego czasu współpracował z Jimem Bakerem, Johnem Butcherem, Peterem Kowaldem, Axelem Dörnerem, Jeffem Parkerem, Matsem Gustafssonem, Glenem Kotche i Jimem o’ Rourke.
Uczestniczył w licznych sesjach nagraniowych miedzy innymi z Simonem Joynerem, Wilco, Willem Oldhamem, Danielem Givensem, Califone, Freakwater, God-is-my-co-pilot, Smog, Superchunk, US Maple.
Lonberg nie wahał się łamać emocjonalnych, melancholijnych dźwięków wiolonczeli nagłymi dysonansami i krótkimi szarpanymi solówkami, eksperymentował też przepuszczając dźwięk instrumentu przez gitarowe efekty lub wielokrotnie go zapętlając.