Do ZSRR ze Strachotą / Na ryby ze Środą. Książka w Pardon, To Tu

Event details

  • Monday | 21.10.2019
  • 19:00
  • Aleja Armii Ludowej 14, 00-637 Warszawa

Czemu lepiej pojechać na wycieczkę do ZSRR niż pójść na ryby opowiedzą: Juliusz Strachota, autor „Turysty polskiego w ZSRR” – jest w finałowej siódemce Nagroda Literacka Nike (trzymajcie kciuki 6 października!), również nominowany do Nagroda Literacka Gdynia 2019 – oraz Krzysztof Środa, wielokrotnie nagradzany eseista, którego najnowsza książka „Srebro ryb” z Wydawnictwo Czarne właśnie trafiła do księgarń.

Na scenie Pardon, To Tu kontynuujemy cykl spotkań literackich ze znakomitymi polskimi pisarzami i pisarkami. Przy okazji książkowych premier rozmawiamy z dwoma autorami o ważnych, wspólnych dla ich twórczości tematach. Spotkanie poprowadzi Przemek Rydzewski.

➳ Poniedziałek, 21.10.2019 – g. 19:00
➳ Wstęp wolny
➳ Adres: Aleja Armii Ludowej 14; 00-637 Warszawa

Juliusz Strachota studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim oraz fotografię na Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Jako prozaik debiutował na łamach „Czasu Kultury”. Swoje teksty publikował w czasopismach „Ha!art”, „Lampa”, „Polityka” czy „Gazeta Wyborcza”. Był pomysłodawcą bibliotecznego projektu Filia Nowa Huta. W 2019 jego powieść “Turysta polski w ZSRR” została nominowana do Nagrody Literackiej NIKE i Nagrody Literackiej GDYNIA książka o wycieczkach – niby śladami starego przewodnika po ZSRR, ale tak naprawdę w poszukiwaniu tego samego uczucia, które daje przebywanie w obecności budynku typu Lipsk. Napisana do tego tak bezpretensjonalnie i uczciwie, jak tylko Juliusz Strachota umie. (Olga Drenda)

Krzysztof Środa – pisarz, tłumacz, historyk filozofii. Pracował w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, obronił pracę doktorską o fenomenologii Edmunda Husserla, przełożył kilkanaście książek – większość na temat spekulacji giełdowej. Autor książek “Niejasna sytuacja na kontynencie” (2003), “Projekt handlu kabardyńskimi końmi” (2006), “Podróż do Armenii i innych krajów” (2012) oraz “Las nie uprzedza” (2016) nominowana do Nagrody Literackiej NIKE oraz Nagrody Literackiej Gdynia, laureat tej nagrody w 2007 w kategorii eseistyka Teraz sam postanowił poświęcić odrębną książkę ichtiologii i oddaje w ręce czytelnika “Srebro ryb” swoisty przewodnik, osobistą encyklopedię – na pół eseistyczną, na pół prozatorską opowieść o rybach, ich pięknie, naturze i łowieniu.

Przemyslaw Rydzewski – ur. w 1982 roku w Gdyni. Animator kultury. Zafascynowany literaturą i muzyką i filmem dokumentalnym. Jego artykuły o muzyce alternatywnej i jazzie można było odnaleźć w Gazecie Wyborczej i na portalu Trojmiasto.pl. Inicjuje w Trójmieście działania Against Gravity, organizatora największego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych – MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY FF. Współorganizuje również Nagrodę Literacką GDYNIA oraz towarzyszący jej festiwal – Miasto Słowa. W Warszawie działa w stowarzyszeniu Dziki Bez.

Fot. Anna Rezulak/Nagroda Literacka GDYNIA