Event details
- Wednesday | 12.01.2022
- 19:00
- Aleja Armii Ludowej 14, 00-637 Warszawa
“Bowie w Warszawie” – opowieść o wielkim, a przede wszystkim małym świecie i rozpaczliwym poszukiwaniu w nim wolności. Jest nam niezmiernie miło, że wraz z Wydawnictwem Literackim mamy zaszczyt zaprosić do Pardon, To Tu na spotkanie autorskie w ramach premiery jej najnowszej książki, z dramatopisarką, felietonistką, kompozytorką, piosenkarką, laureatką Nagrody Literackiej „Nike” (2006) – p. Dorotą Masłowską.
Spotkanie poprowadzi p. Maciej Jakubowiak eseista, krytyk literacki, doktor literaturoznawstwa, redaktor magazynu „Dwutygodnik”. Autor książek “Nieuchronny plagiat” oraz “Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata”. Jego teksty można znaleźć też w „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Znaku” i „Piśmie”.
Sztuka „Bowie w Warszawie” powstała na zaproszenie Teatru Studio w Warszawie.
➳ Środa, 12.01.2022 – g. 19:00
➳ Wstęp Wolny
➳ Adres: Aleja Armii Ludowej 14; 00-637 Warszawa
➳ W związku z obostrzeniami związanymi z pandemią COVID-19, przy wejściu do lokalu będziemy prosili o okazanie certyfikatu szczepień celem utrzymania limitu 30% osób, do którego nie są wliczane osoby zaszczepione.
➳ Wstęp Wolny
➳ Adres: Aleja Armii Ludowej 14; 00-637 Warszawa
➳ W związku z obostrzeniami związanymi z pandemią COVID-19, przy wejściu do lokalu będziemy prosili o okazanie certyfikatu szczepień celem utrzymania limitu 30% osób, do którego nie są wliczane osoby zaszczepione.
***W przypadku wystąpienia u Państwa objawów choroby wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2 lub w przypadku obowiązku przebywania na kwarantannie / w izolacji prosimy o pozostanie w domu w trosce o zdrowie i życie innych uczestników.***
Trwa gierkowska dekada lat 70. David Bowie, podróżując z Moskwy do Berlina, zatrzymuje się na krótką chwilę w Warszawie. Jego na pozór niewiele znaczący pobyt w polskiej stolicy obrósł legendą jako ucieleśnienie tego, co niedoścignione i niedostępne, smuga koloru i blasku w powszechnej szarzyźnie. Tymczasem w jednym z dusznych i ciasnych warszawskich mieszkań nie może spać plutonowy Wojciech Krętek. Wrażliwy i emocjonalny milicjant próbuje rozwikłać sprawę niejakiego Dusidamka z Mokotowa. Siejący postrach oprawca zdaje się jednak tylko symbolem pomniejszych przemocy i opresji, których mieszkanki Warszawy doświadczają na każdym kroku od świata i siebie nawzajem. Co łączy króla muzyki z seryjnym dusicielem? Dowiecie się w opowieści o marzeniach i niespełnieniach.
Ilustracje do książki stworzył ceniony artysta Mariusz Wilczyński, autor uhonorowanego wieloma nagrodami filmu animowanego “Zabij to i wyjedź z tego miasta”.
zdj. pisarki na grafice – Weronika Ławniczak/Papaya Films
Dorota Masłowska – ur. 1983, pisarka, autorka sztuk teatralnych, felietonistka. Zadebiutowała w 2002 powieścią “Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, wydany dwa lata później “Paw królowej” przyniósł jej nagrodę Nike. W 2012 ukazała się jej trzecia powieść “Kochanie, zabiłam nasze koty”. W 2018 roku Masłowska powróciła poematem „Inni ludzie”, który zekranizowany na wiosnę trafi do polskich kin. W 2013 roku, nakładem Wydawnictwa Literackiego wydany został wywiad rzeka z autorką pt. “Dusza światowa”, rok później adresowana do dzieci i dorosłych książka “Jak zostałam wiedźmą”, zaś w 2015, 2017 i 2020 roku ukazały się trzy zbiory jej felietonów, kolejno “Więcej niż możesz zjeść”, “Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu” oraz “Jak przejąć kontrolę nad światem 2”. Jej dramat “Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” wystawiany był m.in w Australii, USA i na Sachalinie. Za napisaną dla Teatru Rozmaitości sztukę “Między nami dobrze jest” (2008) otrzymała nagrodę Ministra Kultury. W 2014 roku pod pseudonimem Mister D ukazała się jej płyta “Społeczeństwo jest niemiłe.”