Dorota “Mister D.” Masłowska & Paweł “Pablopavo” Sołtys – spotkanie literackie

Dorota Masłowska, autorka ośmiu książek i jednej – oby nie ostatniej – płyty i Paweł ‘Pablopavo” Sołtys, autor piętnastu płyt i jednej – raczej nie jedynej – książki, opowiedzieli o swoich relacjach z muzyką i literaturą. Na nowo otwartej scenie Pardon, To Tu kontynuujemy cykl spotkań literackich ze znakomitymi polskimi pisarzami i pisarkami. Przy okazji książkowych premier bedziemy rozmawiać z dwoma autorami o ważnych, wspólnych dla ich twórczości tematach i zjawiskach. To spotkanie poprowadził Przemysław Rydzewski.


➳ Czwartek, 27.06.2019 – g. 19:00
➳ Wstęp wolny
➳ Adres: Aleja Armii Ludowej 14; 00-637 Warszawa
➳ Liczba miejsc siedzących jest ograniczona

Partnerem spotkania jest Nagroda Literacka Gdynia. Paweł Sołtys jest laureatem ostatniej, XIII. edycji GDYNI, uhonorowanym w kategorii Proza właśnie za „Mikrotyki”. W tej samej edycji Dorota Masłowska nominowana była w kategorii Eseistyka za zbiór felietonów „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu”. Tegorocznych laureatów Nagrody poznamy 30 sierpnia. Galę wręczenia nagrody poprzedzi festiwal Miasto Słowa, który rozpocznie się 26 sierpnia i potrwa do 1 września 2019. Oprócz dwudziestki nominowanych Gdynia ugości wielu innych znamienitych twórców polskiej literatury. Wydarzeniu towarzyszyć będą koncerty, warsztaty, akcje miejskie i pokazy filmowe.

Dorota Masłowska, pisarka, autorka sztuk teatralnych, felietonistka. Zadebiutowała w 2002 powieścią „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, wydany dwa lata później „Paw królowej” przyniósł jej nagrodę Nike. W 2012 ukazała się jej trzecia powieść „Kochanie, zabiłam nasze koty”. W 2013 roku, nakładem Wydawnictwa Literackiego wydany został wywiad rzeka z autorką pt. „Dusza światowa”, rok później adresowana do dzieci i dorosłych książka „Jak zostałam wiedźmą”, zaś w 2015 i 2017 roku światło dzienne ujrzały dwa zbiory felietonów, kolejno “Więcej niż możesz zjeść” oraz “Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu”. Jej dramat „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” wystawiany był m.in w Australii, USA i na Sachalinie. Za napisaną dla Teatru Rozmaitości sztukę „Między nami dobrze jest” (2008) otrzymała nagrodę Ministra Kultury. Jest ostania książka „Inni ludzie” zostałą właśnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike, tekst wystawiany jest również w Teatrze Rozmaitości. W 2014 roku ukazała się debiutancka płyta Doroty Masłowskiej „Społeczeństwo jest niemiłe.”

Paweł Sołtys, muzyk, autor piosenek. Jako Pablopavo wydał kilkanaście płyt, zagrał około tysiąca koncertów. Studiował rusycystykę, ale studiów nie ukończył. Jego opowiadania ukazywały się w „Lampie”, „Ricie Baum”, „Studium”. Jego prozatorski debiut „Mikrotyki„ otrzymał Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego, Nagrodę Literacką GDYNIA, znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike, oraz otrzymał nominacje do Paszportów Polityki 2017 (Jest laureat Paszportu Polityki 2014 w kategorii Muzyka popularna), Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Przemysław Rydzewski – ur. w 1982 roku w Gdyni. Animator kultury. Zafascynowany literaturą i muzyką i filmem dokumentalnym. Jego artykuły o muzyce alternatywnej i jazzie można było odnaleźć w Gazecie Wyborczej i na portalu Trojmiasto.pl. Inicjuje w Trójmieście działania Against Gravity, organizatora największego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych – MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY FF. Współorganizuje również Nagrodę Literacką GDYNIA oraz towarzyszący jej festiwal – Miasto Słowa.

Nagroda Literacka Gdynia, powołana do życia w 2006 roku przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, honoruje wyjątkowe osiągnięcia żyjących, polskich twórców, autorów najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Dzięki swojej niespotykanej dotąd formule równorzędnego wyróżniania poetów, prozaików, eseistów oraz tłumaczy, szybko stała się ważnym i unikalnym wydarzeniem w środowisku literackim. Docenia nowe zjawiska, książki debiutujących autorów, na równi z wyjątkowymi osiągnięciami uznanych już twórców. Laureatami gdyńskich „Kostek literackich” zostali m.in.: Michał Witkowski, Wiesław Myśliwski, Justyna Bargielska, Andrzej Stasiuk, Ewa Lipska, Jerzy Pilch, Marcin Świetlicki, Stefan Chwin, Maria Poprzęcka, a ostatnio Paweł „Pablopavo” Sołtys.

patronat:
MAGIEL Niezalezny Miesięcznik Studentów