Niedziela, Poniedzialek, Wtorek / 12, 13, 14.08.2012
3 Nights With MICHAEL ZERANG
  Trzy wieczory z jednym z najwybitniejszych współczesnych improwizatorów – 
Michaelem Zerangiem

Dzien Pierwszy – Niedziela 12.08.2012, godz. 21.00

ZERANG / ZIMPEL + Special Guest!!

Każde spotkanie duetu to pretekst do poszukiwań przestrzeni, gdzie muzyka uwalnia się od formy estetycznego doznania, a staje się bezpośrednim doświadczeniem, zarówno dla słuchaczy jak i samych wykonawców. Najważniejszym i podstawowym elementem w improwizacjach Zeranga i Zimpla jest rytuał, który tworzą, wykorzystując rytmiczne schematy, zaczerpnięte z muzycznych tradycji bliskiego i dalekiego wschodu.

Michael Zerang

perkusista, perkusjonalista. Rodzice amerykańskiego muzyka pochodzenia asyryjskiego urodzili się w Iranie (ojciec) i w Iraku (matka). Od 1976 r. Zerang rozwija swą karierę muzyka, kompozytora i producenta. Jest aktywny na polu muzyki improwizowanej, free jazzu i muzyki współczesnej. Trzykrotnie otrzymał prestiżową nagrodę Joseph Jefferson Awards za oryginalne kompozycje muzyki teatralnej (1996, 1998 i 2000). W swojej dyskografii posiada ponad 60 nagrań, począwszy od 1982 r. W latach 1985-1989 był dyrektorem artystycznym Link’s Hall Performance Series, w której był producentem ponad 300 koncertów jazzowych, tradycyjnej muzyki etnicznej oraz muzyki elektronicznej. W latach 1994-1996 organizuje koncerty w Cafe Urbus Orbis, a od roku 2001 we własnym The Candlestick Maker in Chicago’s Albany Park. Podczas swej kariery Zerang współtworzył i koncertował w licznych formacjach: Liof Munimula, The Neutrino Orchestra, Trio Troppo, The Wonderfuls, The Blue Angels, Sam Pappas’ Tumbling Strains, Frozen Lucy, The Quirt Quintet, Musica Menta, The Vandermark Quartet, Dream Cheese, The Sputter Ensemble, In Zenith, Broken Wire. Współpracował z wybitnymi muzkami, takimi jak: Fred Anderson, Mats Gustafsson, Raymond Strid, Sten Sandell, Don Meckley, Jaap Blonk, Daniel Scanlan, Peter Brötzmann, Kent Kessler, Barre Phillips, Jim Baker, Hamid Drake, Ken Vandermark, Luc Hautkamp, Fred Lonberg-Holm, Tatsu Aoki, czy Jeb Bishop. Jest nie tylko wybitnym perkusistą o oryginalnym brzmieniu, ale także cenionym pedagogiem wykładającym na licznych uczelniach i kursach.

www.michaelzerang.com

Wacław Zimpel

klasycznie wykształcony klarnecista oraz kompozytor, obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na światowej scenie muzyki improwizowanej. Największe inspiracje czerpie z sakralnej i rytualnej muzyki różnych kultur. W swoich kompozycjach często odnosi się do dawnych kompozytorów tworząc swoiste, współczesne polemiki lub komentarze muzycznych tradycji. Jest liderem dwóch zespołów, Hera oraz międzynarodowego Undivided, współtworzy Resonance, orkiestrę Kena Vandermarka. Współpracuje również z: Mikołajem Trzaską, Michaelem Zerangiem, Klausem Kugelem, Stevem Swellem, Bobbym Few, Markiem Tokarem czy Perrym Robinsonem.

Dzien Drugi – Poniedzialek 13.08.2012, godz. 21.00
 HERA + ZERANG = ECSTATIC MUSIC
  
Kolejne spotkanie HERY z Michaelem Zerangiem. 

Praca zespołu w tym składzie opiera się na ideii, którą Michael Zerand nazywa Ecstatic Music.
Ecstatic Music to pierwotna idea, obecna w większości rdzennych kultur muzycznych, oparta na cyklach energetycznych natury. Muzycy będą poszukiwać współczesnego wyrazu tych cyklów. Dotychczasowe instrumentarium Hery zostanie poszerzone o drugi zestaw perkusyjny, bębny ramowe, darbukę i drewniane gwizdki.


Wacław Zimpel – klasycznie wykształcony klarnecista oraz kompozytor, obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na światowej scenie muzyki improwizowanej. Największe inspiracje czerpie z sakralnej i rytualnej muzyki różnych kultur. W swoich kompozycjach często odnosi się do dawnych kompozytorów tworząc swoiste, współczesne polemiki lub komentarze muzycznych tradycji. Jest liderem dwóch zespołów, Hera oraz międzynarodowego Undivided, współtworzy Resonance, orkiestrę Kena Vandermarka. Współpracuje również z: Mikołajem Trzaską, Michaelem Zerangiem, Klausem Kugelem, Stevem Swellem, Bobbym Few, Markiem Tokarem czy Perrym Robinsonem.
Ksawery Wójciński – niezwykle wszechstronny, klasycznie wykształcony kontrabasista, swobodnie poruszający się w stylistykach sięgających od muzyki dawnej po współczesną muzykę improwizowaną. Wójciński dysponuje bardzo charakterystycznym, głębokim dźwiękiem i wyjątkowym poczuciem rytmu, przywołując na myśl wielkich kontrabasistów afroamerykańskich. Jego wirtuozowska technika smyczkowa pozwala mu na prowadzenie partii melodycznych wchodząc w równoprawny dialog z solowymiinstrumentami. Współpracuje m.in. z Klausem Kugelem, Michaelem Zerangiem, Raphaelem Rogińskim, Mikołajem Trzaską.
Paweł Postaremczak – jeden z najciekawszych saksofonistów na polskiej scenie. Charakteryzuje go wyjątkowo liryczny i ekstatyczny styl, będący kontynuacją tradycji wielkich mistrzów saksofonu jak John Coltrane czy Pharoah Sanders. Jego gra hipnotyzuje. Z niezwykłą świadomością tworzy frazy niepowtarzalne, trudne do zapomnienia. Współpracuje m.in. z Mikołajem Trzaską, Klausem Kugelem, Raphaelem Rogińskim, Januszem Stefańskim czy Robertem Kusiołkiem.
Paweł Szpura – perkusista, którego styl jest kompilacją wielu tradycji. W jego grze można usłyszeć inspiracje perkusją czarnej i arabskiej Afryki, tradycje tureckie, a także nawiązania do amerykańskich perkusistów rockowych z lat 60-tych i 70-tych. Szpura operuje tymi stylistykami z niezwykłą lekkością, zaskakując słuchacza rozwiązaniami rytmicznymi lub wprowadzając go w głęboki trans, to sprawia, że jest kontynuatorem tradycji Eda Blackwella i Hamida Drake’a. Współpracuje m.in. z Mikołajem Trzaską, Raphaelem Rogińskim.

Maciej Cierliński – mistrz liry korbowej. Założyciel projektu Maćko Korba, z którym mamy przyjemność współpracować. Swymi talentami wspomaga wiele zespołów min. Stara Lipa, Yerba Mater. Uczestniczył w warsztatach mistrzowskich pod okiem Agaty Sapiechy (muzyka dawna) oraz Pascala Lefeuvre (muzyka świata oraz wspólczesna).  Prowadzi warsztaty muzyczne z dziećmi i młodzieżą. Współtworzy projekt Lirnicy XXI w mający na celu zaprezentowanie lirników oraz ukazanie kondycji tego starego instrumentu współcześnie. Z Casimirem Potomskim a także z Anną Abramowicz prowadzi warsztaty tańca. Inspiruje się muzyką regionów Polski oraz całego świata. Lecz regionalność jest tylko elementem przydrożnym, pretekstem. W jego muzyce łatwo odnaleźć odniesienia do muzyki średniowiecznej, renesansowej, baroku, rocka, jazzu, elektronicznej lecz nawiązania te są tylko pretekstem do ucieczki od skojarzeń z tymiże, po to by zostawić słuchacza całkowicie “czystego” i słuchającego wprost. Właśnie ten wspłczesny nurt muzyki ekperymentalnej jest mu najbadziej bliski i charakterystyczny w jego grze. W 2006 razem z Wojtkiem Krzakiem współpracowali z Tonym Gatlifem – francuskim reżyserem, laureatem Złotej Palmy w Cannes, autorem takich kultowych filmów jak Lacho Drom, Gadjo Dilo, Exils, Vengo. 

Dzien Trzeci – Wtorek 14.08.2012, godz. 21.00
 ZERANG / ZAKROCKI / MAZURKIEWICZ 
+ Special Guest!!!
 Patryk Zakrocki 

(ur. 22 listopada 1974 w Warszawie) – polski skrzypek, perkusista, animator warszawskiej sceny improwizowanej,  kompozytor.

Patryk Zakrocki pobierał lekcje kompozycji u prof. Bogusława Schaeffera, zajmował się muzyką kameralną, elektroakustyczną i słuchowiskiem. Jest autorem projektu Galimadjaz, MEOMA, EA, Tupika. Współpracował z zespołem Mitch&Mitch, kwartetem smyczkowym Nonstop, Plain music i Improvisersensemble. Grał m.in. z Alainem Bernem, Paulem Brody, Noelem Akchote. Opublikował w Polsce i za granicą 10 albumów płytowych i wiele pojedynczych utworów na rozmaitych kompilacjach.
 

Obecnie prowadzi Zakład Produkcji Dźwięku.

 Jacek Mazurkiewicz


kontrabasista, kompozytor. Interesuje się szeroko pojętą muzyką improwizowaną, folklorem, elektro-akustyką, współczesną kameralistyką. Swoje dźwięki składa w całość bazując na wrażeniach emocjonalnych i pulsie. Lubi łączyć akustykę z elektroniką, wciąż poszukując nowego brzmienia. Współtworzy głównie projekty autorskie (3FoNIA, PuPuPiDu, Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego, Przybielski/Mazurkiewicz/​Osicki, Light Roots Reggae). Często udziela się jako muzykant sesyjny podczas koncertów i nagrań, oraz prowadzi warsztaty teatralno-muzyczne (Teatr Rozmaitości, Teatr Wybrzeże). W wolnym czasie myśli o muzykoterapii wibracyjnej tonalnej, pracując nad autorskimi instrumentami rehabilitacyjnymi.

  

12.08.2012: ZERANG / ZIMPEL – 20 zl
13.08.2012: HERA + ZERANG = ECSTATIC MUSIC – 25 zl
14.08.2012: ZERANG / ZAKROCKI / MAZURKIEWICZ – 20 zl

Karnety na wszystkie 3 dni dostepne od 08.08.2012 w cenie 50 zl.

Patroni Medialni:

AKTIVIST – www.aktivist.pl
JAZZ SOUL – www.jazzsoul.pl
PO GODZINACH – www.pogodzinach.pl