Koncert “Fabatka” (HU) 
& Anna Braćko / Maciej Cierliński / Marcin Drabik
Nd. 16.12.12, g. 20:30

Folk z Węgier? Muzyka z Transylwanii? Melodie ludów z takich regionów jak Turcja, Wołochy, Mołdawia, Hucuła, Rumunia oraz Polska i Węgry ?! – właśnie tak! 🙂 i to już w niedziele, 16.12.2012 w “Pardon, To Tu”!!

zapraszamy bardzo serdecznie na folkowy koncert z gośćmi z Węgier

FABATKA

do których dołączy trzech polskich gości, znakomicie znanych nie tylko w kręgach etno-muzycznych:

Anna Braćko / Maciej Cierliński / Marcin Drabik

Wystąpią:

Ferenc Ségercz – piszczałki pasterskie, kawel, tilinka
István Kelemen – kobza ośmiostrunowa, skrzypce
Lehel Vitályos – kontrabas
Szabolcs Csibi – kobza ośmiostrunowa, śpiew, gardon (poprzednik kontrabasu)
Anna Braćko – głos
Maciej Cierliński – lira korbowa
Marcin Drabik – skrzypce

Muzyka zespołu FABATKA bazuje na prastarych motywach muzycznych jeszcze istniejących na kresach Europy Środkowej. Muzyka ta była znana zarówno wśród ludzi żyjących z pasterstwa na stokach Karpat, jak i ludów niecki karpackiej zajmujących się rolnictwem i trudniących żołnierką.

Nie jest przypadkiem, że ta muzyka zachowała się właśnie na kresach, bowiem tereny, które w średniowieczu były jeszcze otwarte, w okresie powstawania państw narodowych stały się wyizolowanymi wyspami etnicznymi. Mieszkańcy tego świata starali się zachować swoje dawne wartości, zwyczaje, tradycje i dzięki temu udało im się utrzymać własną tożsamość etniczną. 

Węgierskie melodie rodem z Siedmiogrodu często pojawiają się w polskiej muzyce ludowej między innymi dzięki temu, że wraz z pochodzącym z tej krainy królem Stefanem Batorym przybyły do Polski również liczne oddziały żołnierzy piechoty. Zjawisko to opisał w swoich pracach badawczych i opracowaniach Joszko Broda, znakomity artysta-muzyk ludowy, który czerpie z tych melodii w swojej twórczości. Melodie, które teraz zabrzmią, często słyszane były podczas odpoczynku wojska przy ogniskach, a także w czasie przemarszu wojsk na polu walki (dźwięk piszczałek bojowych).

Zespół wydał trzy płyty: „Wczoraj i dziś szedłem do domu..” (2000) z muzyką siedmiogrodzką (z Felcsik) i z regionu mołdawskiego, „…by świat nas kochał” (2002), „Latem czerwone, zimą niebieskie …” ( 2008) nakładem firmy fonograficznej Fono.

Wstep: 15 pln / 10 pln