Koncert “Maallem Mokhtar Gania / W. Zimpel / P. Szpura” 
(PLANETE+ DOC FF)



Jest to dla nas ogromna przyjemność poinformować, że we współpracy z festiwalem PLANETE+ DOC udało nam się zaprosić na koncert marokanskiego MAALLEM (czyli mistrza) MOKHTAR GANIA grającego na gimbri – rytmiczno-basowym instrumencie, charakterystycznym dla mniejszości etnicznej Gnawa.

Dołączą do niego jeszcze dwóch wyjątkowych polskich muzyków, a mianowicie Wacław Zimpel na klarnecie i Paweł Szpura na perkusji!!

W spotkaniu Gani ze Szpurą i Zimplem nie będzie chodziło o odtwarzanie rytuału, ale o wykorzystanie jego przestrzeni do improwizacji tej dwójki. Improwizacja jednak nie będzie celem ostatecznym, będzie stanowiła podstawę do poszukiwań wspólnych płaszczyzn, a także współczesnych kontekstów dla tradycyjnych pieśni Gnawa.

Koncert odbędzie się po pokazie filmu “Taniec Wyklętych Kobiet”
(Kinoteka, 12 maja, godzina 19:30)

Maallem Mokhtar Gania – Gimbra
Waclaw Zimpel – Klarnet
Pawel Szpura – Perkusja


Maallem Mokhtar Gania 

jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych mistrzów gimbri – perkusyjno-basowego instrumentu marokańskiej mniejszości etnicznej Gnawa. Jako maallem (mistrz) Mokhtar Gania cieszy się wielkim szacunkiem w swojej ojczyźnie. Jest zaangażowany w tajemniczy rytuał zwany lila lub derdeba, który m.in. poprzez muzykę i taniec prowadzi do wejścia w głęboki trans, usuwając w konsekwencji wpływy złych duchów i uzdrawiając na wielu poziomach. 

Ceremonia jest symbolicznym powtórzeniem stworzenia świata i nawiązuje do korzeni czarnej Afryki. W 2003 roku wydał podwójny album “Gnawa Sufi Trance” i zagrał na Roskilde Festival z Suan Deyhim, Jah Wobble i Billem Laswellem, z którym pracuje obecnie nad nowym albumem.


Wacław Zimpel

klasycznie wykształcony klarnecista oraz kompozytor, obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na światowej scenie muzyki improwizowanej. Największe inspiracje czerpie z sakralnej i rytualnej muzyki różnych kultur. W swoich kompozycjach często odnosi się do dawnych kompozytorów tworząc swoiste, współczesne polemiki lub komentarze muzycznych tradycji. 

Jest liderem takich zespołów jak Waclaw Zimpel Quartet, ToTu Orchestra, Hera oraz międzynarodowego Undivided, współtworzy Resonance, orkiestrę Kena Vandermarka. Współpracuje również z: Mikołajem Trzaską, Michaelem Zerangiem, Klausem Kugelem, Stevem Swellem, Bobbym Few, Markiem Tokarem czy Perrym Robinsonem.


Paweł Szpura

jeden z najbardziej rozpoznawalnych niekonwencjonalny polskich perkusistow, którego styl jest kompilacją wielu tradycji. W jego grze można usłyszeć inspiracje perkusją czarnej i arabskiej Afryki, tradycje tureckie, a także nawiązania do amerykańskich perkusistów rockowych z lat 60. i 70.

Współpracuje z takimi zespolami jak Wovoka, Cukunft, Hera, ToTu Orchestra i takimi muzykami jak Hamid Drake, Michael Zerang, Dave Rempis i wiele wiele innych.


Wstęp za okazaniem biletu na film pokazywany w ramach tegorocznego festiwalu PLANETE+ DOC (skasowanego bądź nieskasowanego) – 10 zł

Wstęp dla pozostałych osób – 20 zł