Performance “NIC” (Na Podstawie Prozy Etgara Kereta / reż. Maria Czykwin) 

Pn. & Wt. 20/21.05.2013, g. 20:30, Wstęp Wolny

Performance-Spektakl w “Pardon, To Tu”? Tak! Jak najbardziej! 

Bardzo się cieszymy móc naszych gości zaprosić na dwa dni z prozą wybitnego pisarza ETGARA KERETA w Performansie pt. “NIC” w reżyserii Marii Czykwin.

SŁOWO

Kiedy ktoś w czasie ataku mówi: “Kocham Cię” czy “Strasznie Cię kocham” – jest różnica. Różnica słowa. Słowo to wiele, bo tym słowem może byd “usiąśd”, “inhalator” albo nawet “karetka”. Fragment opowiadania “Astma” Etgara Kereta. 

INTERWENCJA

Performance-spektakl “NIC” to oryginalne wydarzenie teatralne zrywające z usztywnionym rytuałem chodzenia do teatru i całej gamy zachowań z tym związanych. Interesuje nas żywa tkanka miasta, jego kluby, ich muzyka, przypadkowość spotkań, które tworzą jednak swoiste wspólnoty.

Chcemy czerpać z pięknej tradycji story-tellingu, podzielić się naszą fascynacją opowiadaniami Etgara Kereta. Autor w genialny sposób ukazuje galerię ludzkich charakterów, pozorna banalność graniczy tu z niezwykłością. 
Chcemy pozostać wierni charakterystycznej dla Kereta „obrazowości”, bliskiej stylistyce komiksu. Inspiruje nas w jego twórczości współczesny język, ironia oraz przechodząca w absurd groteska.

Zamierzamy znieść wszelkie granice między „sceną” a „widownią”, performance odbywać się będzie w zastanej przestrzeni klubu. Zagra Matej, a warstwa wizualna to cykl zdjęć, materiałów video miksowanych na żywo przez Annę Ławrynowicz.

Bezpłatny wstęp na wydarzenie spowoduje, że trafi ono zarówno do zaproszonych widzów, jak i na przypadkowych gości klubu.

Spektakl ma być artystyczną interwencją w publiczną, klubową przestrzeń
(Powiększenie, PANSTWOMIASTO, Pardon, To Tu).

W performancie udział wezmą aktorzy i niezależni twórcy teatralni:

Maria Czykwin, Maciek Więckowski, Mikołaj Osioski, Anna Ławrynowicz, Matej.

Performance „Nic” zostanie zrealizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także sponsorów i mecenasów.


Etgar Keret

urodził się w Tel Awiwie. Jeden z najpopularniejszych obecnie izraelskich pisarzy. Twórczość Kereta jest w pełni uniwersalna i zrozumiała dla każdego. W Polsce ukazało się siedem zbiorów opowiadań Kereta. Każda z jego książek to bestseller, jego publikacje tłumaczone są na wiele języków: angielski, niemiecki, włoski, holenderski, hiszpański, polski, rosyjski a nawet arabski. 

Chociaż najbardziej znany jest jako prozaik, jego dorobek artystyczny obejmuje różne dziedziny sztuki. Współtwórca musicalu, komiksów, autor filmu telewizyjnego, w oparciu o jego opowiadania powstają filmy animowane. 
Został uhonorowany wieloma nagrodami.


Maria Czykwin

Aktorka, założycielka Stowarzyszenia „Stacja Paliw” we Wrocławiu. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, stażystka Petersburskiej Akademii Teatralnej. Aktorka Teatru Współczesnego i gościnnie Teatru Powszechnego w Warszawie.

Asystentka reżysera i tłumaczka przy próbach do spektaklu „Mała Apokalipsa” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Zagrała główną rola w filmie „Łaska” w reż. Elizy Subotowicz. Asystentka Klas Mistrzowskich Wojciecha Pszoniaka w AT w Warszawie.


Maciek Więckowski

Aktor, ukończył warszawską Akademię Teatralną w 2005 roku. Występował na scenach Teatru Powszechnego w Łodzi, Teatru Nowego i Teatru Powszechnego w Warszawie oraz Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

Od 2006 r. asystent na wydziale aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie.
Poza pracą w teatrze udziela się w dubbingu, okazjonalnie w produkcjach telewizyjnych i filmowych.


Mikołaj Osiński

Aktor, w 2006r ukończył PWSFTViT w Łodzi. Od czasów szkoły teatralnej zagrał m. in. w Teatrze im. St. Jaracza w Łodzi, Teatrze Nowym w Łodzi, Teatrze Nowym im. Witkacego w Słupsku oraz Teatrze im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. W produkcjach filmowych, teatrach telewizji oraz serialach pojawia się w epizodach lub w rolach drugoplanowych.


Anna Ławrynowicz

Scenograf, projektantka, stylistka, art director w wydawnictwie Red Editions. Zajmuje się projektowaniem scenografii i kostiumów w filmie i w teatrze. 

Współpracowała m.in.: z Teatrem Powszechnym, Teatrem Kamienica i Teatrem Koneser w Warszawie, Wrocławskim Teatrem Współczesnym, Centrum Sztuki Współczesnej, Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, TVP Kultura, Canal+, magazynami: GAGA i Machina. 

Jedna z założycielek kolektywu NO MUDA www.kolektyw-nomuda.blogspot.com oraz Szarej Cegły na Saskiej Kępie – kawiarni i miejsca promującego dizajn z odzysku


Mateusz Stuczyński

Kompozytor, rezydent Kawiarni Pod Kalamburem we Wrocławiu (Dj, pracownik techniczny, ćma barowa), autor muzyki do słuchowisk (“Czytanie w ciemnościach” – Orfeusz i Eurydyka, Lord Jim, Sercątko), poezji (Andrzej Sosnowski, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki) i prezentacji multimedialnych.


Magdalena Lewtak

Producent, koordynator projektu Absolwentka Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej PWSFTViT im. L. Schillera w Łodzi. 

Jako kierownik produkcji zrealizowała łącznie kilkadziesiąt projektów różnego gatunku m.in. cykle reportaży i programy publicystyczne dla TVP Info i TVN Turbo, filmy dokumentalne, spoty reklamowe (np.: Drużyna W, 4LifeDirect, PKP Bezpieczny Przejazd) i filmy korporacyjne dla takich firm jak Procter & Gamble, Polska Grupa Farmaceutyczna czy Grupa Żywiec. 

Współpraca przy produkcji filmów fabularnych, m.in. : „Matka Teresa od Kotów” w reż. Pawła Sali i „Drogówka” w reż. Wojciecha Smarzowskiego.

TERMINY SPEKTAKLI

POWIĘKSZENIE – 14.05, 16.05 godz. 20:00
PANSTWOMIASTO – 17.05, 18.05 godz. 21:00
PARDON, TO TU – 20.05, 21.05 godz. 20:00

Wstęp Wolny