
Koncert “RAW” [Etamski / Szpura] + Brian Labycz (US) / Gerard Lebik & W. Traczyk / P. Szpura
Śr. 22.05.2013, g. 20:30
Będzie to wyjątkowy wieczór!! Spotkanie pięciu muzyków w trzech rożnych konstelacjach na pograniczy elektroakustycznego-jazzowego improwizowanego świata.
* R A W [Etamski / Paweł Szpura]
* Brian Labycz (US) / Gerard Lebik
* Brian Labycz (US) / Gerard Lebik / Wojciech Traczyk / Paweł Szpura
Przemysław Jankowiak aka Etamski – electronics
Paweł Szpura – drums
Brian Labycz – electronics
Gerard Lebik – sax
Wojciech Traczyk – double bass
R A W
Duet elektronika/perkusja który tworzą Przemysław Jankowiak (Etamski, P/E) oraz Paweł Szpura (Hera, Cukunft, Wovoka, Lotto). Nazwa nawiązuje do stanu surowego, początkowego, niedopracowanego, pełnego niespodziewanych zwrotów ale jednocześnie na granicy błędu.
RAW tworzą osobowości o charakterystycznych i rozpoznawalnych stylach, które mimo zupełnie różnego instrumentarium są w pewnym sensie podobne. Muzyka duetu jest trudna do sklasyfikowania – to improwizacje na granicy ciszy, hałasu, transu i wszystkich elementów, do których muzycy zdążyli przyzwyczaić, lecz w tej konfiguracji całość nabiera zupełnie nowej jakości.
* Paweł Szpura
Perkusista, którego styl jest kompilacją wielu tradycji. W jego grze można usłyszeć inspiracje perkusją czarnej i arabskiej Afryki, tradycje tureckie, a także nawiązania do amerykańskich perkusistów rockowych z lat 60tych i 70tych. Szpura operuje tymi stylistykami z niezwykłą lekkością, zaskakując słuchacza rozwiązaniami rytmicznymi lub wprowadzając go w głęboki trans, to sprawia, że jest kontynuatorem tradycji Eda Blackwella i Hamida Drake’a.
Gra w zespołach Hera, Cukunft, Wovoka, Lotto, Raw, oraz współpracuje na codzień z wieloma znakomitymi muzykami z całego świata.
* Przemysław Jankowiak
Od lat konsekwentnie buduje swój charakterystyczny styl łączący surowe brzmienie i prostotę hiphopu, elektroniczne improwizacje oraz głębokie inspiracje jazzem. Głównie znany ze swojej działalności solowej jako Etamski (Kosmos EP 2009, Lovely Interstellar Trip 2012), ostatnio coraz częściej bierze udział w kolaboracjach z innymi muzykami – m.in. P/E z Robertem Piernikowskim, Raw z Pawłem Szpurą czy też gościnne występy w zespole Kristen.
Grał m.in. na festiwalach Unsound, Transvizualia, Multiplace oraz supportował takich wykonawców jak Fennesz, czy Moritz Von Oswald Trio.
Brian Labycz / Gerard Lebik Duo
Brian Labycz i Gerard Lebik spotkali się w Chicago w październiku 2012.
Pierwszy koncert zagrali w towarzystwie Jiro Yamaguchi Susumu i
Hiroyuki Ura w klubie Flying TeaPot w Tokyo, podczas ostatniej trasy
koncertowej Labycza po Japonii. Labycz/Lebik Duo to mieszanka
elektroakustycznej muzyki improwizowanej z pogranicza EIA i
eksperymentalnego free improvisation.
Będzie to pierwsza wizyta Labycza w Polsce, muzycy planują zagranie koncertów w duecie ale też poszerzając duet zapraszając muzyków z miast w których będą występować. Podczas trasy wszystkie koncerty będą rejestrowane, nagrania ukażą się w Zopan Records oraz chicagowskiej wytwórni Peira.
* Brian Labycz
jest improwizatorem pochodzącym z Chicago, tworzącym i występującym z eksperymentalną elektroniką. Obecnie pracuje z syntezatorem modularnym ale wykorzystuje również szereg innych źródeł dźwięku jak instrumenty akustyczne, cyfrową manipuluję, nagrania terenowe, i samodzielnie wykonane urządzenia eksplorujące różne formy ekspresji.
Pracuje jako solista oraz w różnych konfiguracjach muzyków improwizowanej i eksperymentalnej sceny Chicagowskiej i Japońskiej.
Jest oranizatorem Myopic Improvised Music Series oraz Protest Series at Heaven Gallery w Chicago. Jest również założycielem experymentalnej wytwórni Peira.
* Gerard Lebik
tworzy dzwięk i muzykę poprzez improwizację, notacje muzyczną oraz manipulowanie materiałem dzwiękowym stosując media akustyczne i elektroniczne. Narzędzia i techniki: saksofony, klarnet kontraltowy, generatory fal akustyczych, obiekty elektroakustyczne, video feedback, software.
W 2007 ukończył Wrocławską Akademię Muzyczną.
Zaczynając od muzyki klasycznej przez jazz, free improvisation dociera do
muzyki elektronicznej, eksperymentalnej, sound artu i noise’u.
Kolaborował lub występował z : Eryck Abecassis, Kazuhisa Uchihashi, Rob
Mazurek, Keith Rowe, Hernani Faustino, Gabriel Ferrnandini, Noritaka
Tanaka, Bettina Wenzel, hans w koch, Joker Nies.
Wojciech Traczyk
jest kontrabasistą, basistą, kompozytorem i improwizatorem od lat eksplorującym różne muzyczne style, poszerzając tym samym horyzonty, wzbogacając i stale przedefiniowując swój język muzyczny i zwiększając skalę i zakres doznań. Kształcił się w PSM im. F.Chopina w Warszawie, na Wydziale Jazzu w AM im. K.Szymanowskiego w Katowicach, na Wydziale Matematyki UW i w zespołach starszych/mądrzejszych/lepszych.
100 lat temu był laureatem różnych konkursów jazzowych, takich jak na przykład Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz Juniors, Festiwal Standardów Jazzowych w Siedlcach, grając tam z różnymi zespołami.
Współpracował z różnymi artystami i zespołami, między innymi z: Władysławem Jagiełło, Jimem Bakerem, Aramem Sheltonem, Maria Peszek, Gaba Kulka, Sufity, Neurasja, Tworzywem Sztucznym, Muzykoterapia, The Light, Kamil Szuszkiewicz Band, Młynarski Plays Młynarski, Kari Amirian, Natu, Wacław Zimpel, Janusz Smyk, Kapacitron.
Ostatnio, zainspirowany bardzo ciekawą preparacją kontrabasu, której autorem jest Huba Połoniewicz, oraz otwierającą oczy choć momentami nieco niebezpieczną podróżą.
Wstęp: 20 pln / 15 ulgowe