Debata “Antysemityzm Lewicy?”


[P. Kadlčik/M.Kozłowski/R. Kurkiewicz/C. Michalski/P. Paziński/D. Wildstein] – (Prowadzący Sergiusz Kowalski)
Nd. 24.11.2013, g. 14:30; Wstęp Wolny

Wspólnie z “Loża b’nai b’rith polin” zapraszamy na debatę pod tytułem “Antysemityzm Lewicy?”, która się odbędzie w popołudniowych godzinach w niedziele, 24.11.2013.
Antysemityzm to w rozumieniu tych, którzy dostrzegają problem, dzieło nacjonalistycznej prawicy. W Polsce kojarzy się – skądinąd słusznie – z radykalnymi organizacjami narodowo-katolickimi, ONR i Młodzieżą Wszechpolską, a także Radiem Maryja i licznymi publikacjami piętnującymi „żydowskie spiski” i „żydokomunę”. 
Ta funkcjonująca na prawach oczywistości perspektywa przesłania zjawisko rzadziej zauważane, jakim jest obecny od dziesięcioleci w zachodnioeuropejskich a ostatnio i polskich środowiskach lewicowych nurt krytyki Izraela łatwo przechodzącej w krytykowanie po prostu Żydów.
Nasuwają się pytania o to m.in., gdzie kończy się uprawniona krytyka polityki Izraela, np. wobec ludności palestyńskiej, a zaczyna antysemityzm. I czy nie jest tak, że lewica, która kiedyś głosiła internacjonalizm, zwalczała ksenofobię i stała się z tych powodów schronieniem dla wielu Żydów, zastępuje dziś tradycyjną dychotomię „proletariat-burżuazja” nową paradygmatyczną parą prześladowanych i opresorów, jaką mieliby być Palestyńczycy kontra Izrael/Żydzi?
Szukając odpowiedzi na te i inne pytania zapraszamy na czwartą debatę loży B’nai B’rith. Zagają ją w klubokawiarni Pardon, To Tu Piotr Kadlčik, Michał Kozłowski, Roman Kurkiewicz, Cezary Michalski, Piotr Paziński i Dawid Wildstein, a poprowadzi Sergiusz Kowalski.

Piotr Kadlčik
przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce
Michał Kozłowski
filozof, pracuje w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, współtworzy kwartalnik Bez Dogmatu i Kolektyw Kuratorski Wolny Uniwersytet Warszawy, współpracuje z polską edycją Le Monde Diplomatique
Roman Kurkiewicz
były dominikanin, były dziennikarz Gazety Wyborczej, TVP2, Polsatu, Newsweeka Polska i TOK FM, były redaktor naczelny Przekroju, obecnie współpracuje z Radiem dla Ciebie i Collegium Civitas.
Cezary Michalski 
były redaktor brulionu, należał do prawicowego środowiska „pampersów”, były wicenaczelny Dziennika, od 2010 członek zespołu Krytyki Politycznej, autor wywiadów rzek z Jadwigą Staniszkis i Januszem Palikotem.
Piotr Paziński 
dziennikarz, eseista, tłumacz, badacz Ulissesa, autor powieści Pensjonat (Paszport Polityki 2009), redaktor naczelny miesięcznika Midrasz.
Dawid Wildstein 
współredaktor Forum Żydów Polskich, wicenaczelny Frondy, publicysta Gazety Polskiej Codziennie i Nowego Państwa, współpracownik portali Teologia Polityczna i rebelya.pl
Wstęp Wolny